Jak zimować paprocie: najważniejsze fakty | KrosAgro

Jak zimować paprocie: najważniejsze fakty | KrosAgro 1

Czy zastanawiasz się, jak zimować paprocie? Jeśli tak, z przyjemnością dowiesz się, że cały proces nie jest tak skomplikowany, jak myśleli inni. Jednak w dużej mierze zależy to od rodzaju paproci, które próbujesz wyhodować, i od Twojej lokalizacji.

Poznanie prawidłowego sposobu zimowania paproci ma kluczowe znaczenie dla ich przetrwania w okresie zimowym. Ci, którzy nie zrobią tego właściwie, nie będą mogli zobaczyć, jak ich paprocie znów kwitną, gdy nadejdzie wiosna.

Czego możesz nie wiedzieć o paprociach

Tego typu rośliny można znaleźć w wilgotnych dolinach, a także na bujnych i chłodnych polanach. Niezależnie od tego, czy uprawiasz je w domu, czy na zewnątrz, zielone liście paproci zapewnią Ci poczucie spokoju. Chociaż wiele jego odmian rozwija się w zacienionych i wilgotnych warunkach, większość z nich dobrze rośnie w szerokim zakresie warunków środowiskowych.

Na przykład niektóre gatunki paproci naturalnie rosną w lasach, pustyniach, łąkach, alpejskich, a także w ekosystemach podmokłych. Należy również zauważyć, że nie wszystkie rodzaje paproci wyglądają na dziko. Oznacza to, że niektóre z nich nie mają na liściach zwykłych małych małż, które zwykle występują u większości odmian paproci.

Paprocie były obecne zawsze od czasów starożytnych. W przeciwieństwie do innych roślin, które produkują kwiaty do rozmnażania, robią to poprzez zarodniki.

Jako roślina doniczkowa paprocie lubią być narażone na jasne, ale pośrednie światło. Ponadto paprocie domowe wolą być sadzone w glebie, która wysycha między podlewaniami. Ponadto najbardziej lubią, gdy są przywiązani do korzeni.

Paprocie uwielbiają również wysoki poziom wilgotności. Ponieważ jednak paprocie w pomieszczeniach nie są narażone na duże działanie wilgoci z powietrza, najlepiej jest spryskać liście wodą kilka razy w tygodniu. Możesz podnieść wilgotność wokół paproci w pomieszczeniach, umieszczając pod rośliną kamyki z wodą.

Jakie są rodzaje paproci, które mogą łatwo rosnąć w pomieszczeniach?

Jak wspomniano wcześniej, istnieje wiele gatunków paproci. Jednak większość z nich jest klasyfikowana jako liściaste lub zimozielone. Zapewnienie im opieki zimą jest świetne, ale rodzaj opieki, jakiej potrzebują, zależy od rodzaju posiadanej paproci, a także od strefy ogrodniczej.

Na przykład różne rodzaje liściastych paproci nie przetrwają w niektórych strefach. Podobnie, niektóre rodzaje wiecznie zielonych paproci kwitną na obszarach, gdzie pogoda jest głównie zimna (strefa 3).

Wskazówki dotyczące właściwego zimowania paproci

Aby upewnić się, że Twoje paprocie będą w stanie przetrwać sezon zimowy, zapoznaj się z tymi wskazówkami, jak prawidłowo zimować paprocie liściaste i wiecznie zielone.

Paprocie liściaste

Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o liściastych paprociach, to fakt, że zimą nie pozostają zielone. Ale jeśli udało Ci się wyhodować paprocie, które dobrze rosną w Twojej strefie ogrodniczej, nie będziesz musiał się o nie martwić zimą.

Porada 1: przytnij umierające liście z powrotem

Jesienią musisz uważać na umierające liście. Gdy je zauważysz, upewnij się, że je odciąłeś. Możesz spodziewać się nowych liści rosnących wiosną.

Wskazówka nr 2: trzymaj je w cieple

Nie zapomnij ogrzać liściastych paproci. Możesz to zrobić, dodając ściółkę tuż przed nadejściem zimy.

Wiecznie zielone paprocie

Paprocie wiecznie zielone to te, które nigdy nie przestają zachowywać zieleni przez cały okres zimowy. Z tego powodu są często używane do dostarczania zieleni do różnych kompozycji kwiatowych w okresie świątecznym. Dobrym przykładem jest świąteczna paproć, która kwitnie w strefach 5, 6, 7, 8 i 9.

Należy jednak pamiętać, że wiecznie zielone paprocie nie będą w stanie pozostać zielone zimą, jeśli nie będą uprawiane w strefach, które są dla nich odpowiednie.

Wskazówka nr 1: Zasadź odpowiedni rodzaj paproci

Niektóre gatunki paproci nie rozwijają się w innych strefach ogrodniczych. Jeśli chcesz, aby Twoja roślina kwitła, musisz się upewnić, że sadzisz rodzaj paproci, który jest odpowiedni dla Twojej strefy ogrodniczej.

Wskazówka nr 2: przytnij je z powrotem na wiosnę

Aby Twoje wiecznie zielone paprocie dawały Ci bujną zieleń, której potrzebujesz przez zimowe miesiące, musisz upewnić się, że przycinasz je z powrotem na wiosnę. Właściwy moment na to jest wtedy, gdy zauważysz nowe, formujące się liście i stare, które zaczynają wyglądać niechlujnie.

Porada 3: utrzymuj wilgotność gleby

Jedynym sposobem, aby zapobiec wysychaniu gleby, jest jej podlewanie. Uważaj jednak, aby nie podlewać liści.

Uprawiaj rośliny w szklarniach dla hobby!

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zintensyfikować swoją grę ogrodniczą, jest hodowanie roślin w szklarni hobbystycznej. Oto kilka powodów, dla których próbowanie swoich sił w ogrodnictwie szklarniowym ma sens:

Ochronisz je przed trudnymi warunkami pogodowymi

Ponieważ nie da się uniknąć niepogody, rośliny uprawiane w ogrodach na świeżym powietrzu zwykle są obciążone kaprysami Matki Natury. Jeśli nie chcesz poczynić niezbędnych przygotowań w nagłych wypadkach, aby chronić swój ogródek przed ulewnymi deszczami, silnymi wiatrami i innymi trudnymi warunkami pogodowymi, wybierz zamiast tego zabezpieczenie go w szklarni hobbystycznej.

Będziesz trzymać te nieznośne robaki i robactwo z daleka

Stałe zagrożenie ze strony szkodników i niszczycielskich zwierząt jest czymś, z czym mają do czynienia tradycyjni ogrodnicy. Trzymanie cennych roślin w bezpiecznej i zamkniętej przestrzeni ułatwi ci trzymanie tych stworzeń na dystans.

Wniosek

Nauczenie się, jak prawidłowo zimować paprocie, ma kluczowe znaczenie dla przetrwania roślin w okresie zimowym. Wystarczy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby wyhodować najpiękniejsze wiecznie zielone lub liściaste paprocie!

Jak zimować paprocie: najważniejsze fakty | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać szarłatu (amarantusa) w tunelu foliowym?

Amarant to atrakcyjnie kwitnące zboże, które służy jako przyciągający oko element designu ogrodu. Opadające kaskadami kwiaty szarłatu bardziej przypominają roślinę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki,…

Więcej