Jak rozmnażać Aglonemę? Uprawa i pielęgnacja aglonemy

Jak rozmnażać Aglaonemy. 4 praktyczne metody | KrosAgro 1

Aglonema (Aglaonema commutatum) to efektowna roślina, należąca do rodziny obrazkowatych. Jest ona jedną z tych egzotycznych piękności, które cenione są ze względu na swoje zjawiskowo piękne liście, pokryte srebrzystobiałymi lub kremowymi wzorami. Gęste kępy liści, osadzone na długich ogonkach, prezentują  się bardzo atrakcyjnie, zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Wspaniały wygląd to nie jedyna zaleta aglonemy. Naturalnie występuje ona w lasach południowo-wschodniej Azji, jednak pomimo to ma niespotykaną odporność i wybitne zdolności adaptacyjne, które sprawiają, że świetnie rośnie we wnętrzach mieszkań. Aglonemę możemy ustawić na nieco zacienionym stanowisku, nawet 2-3 metry od okna, i tak będzie zdrowo rosła.

Jak rozmnażać Aglonemę?

Roślina lubi ciepło (optymalnie 19-25 stopni C), więc w większości mieszkań będzie się doskonale czuła. Wybierzmy dla niej stanowisko osłonięte od przeciągów i chłodu, ponieważ jest na nie wrażliwa (przy spadku temperatury poniżej 15 stopni może zacząć zamierać). W okresie od wiosny do jesieni pamiętajmy o jej regularnym podlewaniu i nawożeniu. Zasilajmy roślinę raz na dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym i dbajmy o to, żeby podłoże w doniczce było stale wilgotne. Korzystne będzie również podnoszenie wilgotności wokół rośliny. Suche, zanieczyszczone powietrze sprzyja pojawieniu się szkodników takich jak wełnowce i przędziorki oraz zasychaniu liści. Rozpylaj wodę wokół rośliny, a nie bezpośrednio na jej powierzchnię, ponieważ może to doprowadzić  do powstawania plam na liściach. Zimą należy ograniczyć nawadnianie i podlewać tylko wtedy, kiedy górna część podłoża dobrze przeschnie.

Uprawa i pielęgnacja aglonemy

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa aglonemy nie jest trudna i jeżeli zapewnimy jej odpowiednią ilość światła i wody, nie powinna chorować. Uważajmy na trzy czynniki, które są najczęstszą przyczyną niepowodzenia w pielęgnacji aglonemy, są to: nadmiar wody, niedobór światła i zbyt niska temperatura, które prowadzą do rozwoju chorób grzybiczych. Również zbyt suche, zadymione powietrze sprzyja zasychaniu liści oraz inwazji szkodników. Jeśli ominiesz te niebezpieczne rafy, z pewnością przez długi czas cieszył się będziesz tą piękną, oryginalną rośliną i być może, zechcesz spróbować ją rozmnożyć. Dla miłośników zieleni nie ma wszak większej przyjemności niż samodzielnie wyhodowana młoda roślina, która powiększy kolekcję lub będzie wspaniałym prezentem dla bliskich sercu osób.

Dowiedz się więcej o rozmnażaniu aglonemy i wybierz jedną z trzech metod propagowania tej tropikalnej piękności!

3 metody rozmnażania aglonemy

Dobrą wiadomością jest to, że rozmnażanie aglonemy nie jest skomplikowane i nawet mało doświadczony ogrodnik powinien sobie z nim poradzić. Nie zapominaj jednak, o założeniu rękawic ochronnych, ponieważ sok wypływający z pędów, może działać podrażniająco na skórę.

Metoda nr 1: Sadzonki wierzchołkowe

Ponieważ jest to prosty sposób rozmnażania aglonemy, cieszy się dużą popularnością wśród mniej doświadczonych ogrodników. Najlepszą porą na pobranie sadzonek jest wiosna. Przycinamy wtedy, ostrym, sterylnym nożem, górne części pędu (muszą mieć co najmniej pięć liści), wraz z fragmentem łodygi. Usuwamy dolne liście i zanurzamy miejsce cięcia w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy sadzonki w wilgotnym podłożu złożonym z mieszanki ziemi ogrodniczej, torfu lub perlitu. Jeżeli chcesz zapewnić roślinie dodatkową ochronę przed utratą wilgoci i ciepła, okryj ją foliowym workiem, nie zapominając o regularnym wietrzeniu. Do ukorzenienia sadzonki potrzebują temperatury pokojowej (2o-25 stopni C) i umiarkowanego światła słonecznego.

Po upływie od 25 do 45 dni aglonema powinna się ukorzenić i zacząć wypuszczać młode liście.

Metoda nr 2: Podział rośliny

Większość miłośników zieleni zgadza się, że rozmnażanie aglonemy przez podział jest najłatwiejszą metodą do przeprowadzenia w warunkach domowych. Do przeprowadzenia podziału najlepiej nadają się dojrzałe, mocno rozrośnięte egzemplarze. Aglonema ma umiarkowanie rozbudowany system korzeniowy i wystarcza jej przesadzanie co 2-3 lata. Przy okazji, kiedy wyjmiemy ją z doniczki, możemy ją podzielić. Otrząśnij ją z nadmiaru ziemi i ostrożnie porozdzielaj bryłę korzeniową na części, których ilość uzależniona jest od wielkości rośliny matecznej.

Następnie umieść podziały w odpowiednim podłożu. W pomieszczeniu, w którym postawisz doniczki, powinna panować wyższa temperatura niż w przypadku rośliny matecznej (temperatura podłoża musi mieć co najmniej 21 stopni C). Postaraj się również o to, aby sadzonki stały w umiarkowanym świetle. W ciągu 5 do 10 dni sadzonka powinna zacząć budować nowe korzenie.

Metoda nr 3: Nasiona

Aglonemę możesz również rozmnażać przez wysiew świeżych nasion, jest to jednak najbardziej czasochłonna z metod, musisz więc uzbroić się w cierpliwość. W warunkach domowych często zdarza się, że roślina wytwarza jagody, wewnątrz których znajdują się owalne, duże nasiona. Ważne jest, aby nie przechowywać nasion, tylko od razu je umieścić je na specjalnym podłożu do kiełkowania nasion lub w mieszance włókna kokosowego i torfu. Nasiona kładziemy na ziemi i lekko przysypujemy, następnie obficie podlewamy. Pojemniki z nasionami umieszczamy w miejscu, gdzie dociera do nich pośrednie światło słoneczne i panuje temperatura około 21-27 stopni C. Jak już wspominaliśmy, kiełkowanie nasion dość długo trwa, może być to około 45 do 60 dni.

Czy to dobry pomysł, aby uprawiać rośliny w tunelu hobbystycznym?

Uprawa warzyw, owoców, ziół, a także kwiatów i innych roślin ozdobnych we wnętrzu tunelu foliowego, to zdecydowanie świetna koncepcja. Sprawdź niektóre z najlepszych powodów, dla których tak właśnie jest:

Narażenie roślin na atak szkodników i rozprzestrzenianie się chorób zostaje ograniczony

Uprawa roślin w tunelu hobbystycznym da Ci pewność, że zamknięta, wyizolowana przestrzeń stwarza barierę ochronną, zabezpieczając przed atakiem szkodników i rozprzestrzenianiem się chorób.

Eliminuje potrzebę awaryjnych przygotowań w przypadku złej pogody

Niekorzystne warunki atmosferyczne i nieprzewidywalna pogoda, potrafią w jednej chwili zmarnować miesiące ciężkiej pracy, powodując nieodwracalne straty. Umieszczenie roślin we wnętrzu tunelu zabezpiecza przed takimi zjawiskami jak: porywisty wiatr, grad, opady śniegu lub też niebezpieczne wahania temperatur. Prowadząc uprawę polową, należy być zawsze przygotowanym, że w razie kaprysów pogody trzeba w szybkim tempie zorganizować odpowiednią ochronę dla roślin. Rodzi to niepotrzebny stres, posiadając tunel, możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoje rośliny są w 100% bezpieczne.

Możesz uprawiać rośliny przez cały rok

Wielką zaletą ogrodnictwa pod osłonami, jest fakt, że nie jesteś już uzależniony od pogody panującej na zewnątrz. Przez cały rok możesz cieszyć się uprawą własnych roślin, a możliwość stworzenia mikroklimatu, dopasowanego do wymagań danego gatunku, daje Ci nieograniczone możliwości. Jeśli na przykład jesteś miłośnikiem roślin egzotycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygenerować wewnątrz konstrukcji namiastkę lasów tropikalnych i przez cały rok cieszyć się zielonym azylem, którego widok przenosi nasze myśli do odległych zakątków globu.

Daje możliwość sterowania klimatem

Możliwość kontrolowania klimatu daje Ci możliwość dostosowania wszystkich czynników, mających wpływ na wzrost i rozwój roślin. Wewnątrz konstrukcji możesz regulować poziom wilgotności powietrza, wysokość temperatury i dopływ światła, tak, aby rośliny rozwinęły cały swój potencjał.

Końcowe przemyślenia na temat propagowania Aglonemy

Aglonema obok anturium, monstery, filodendrona lub difenbachii, jest jedną z najpopularniejszych roślin z rodziny obrazkowatych. Jej efektowne, pokryte wzorami liście dodadzą urody każdemu wnętrzu i rzucając urok na każdego wielbiciela zieleni. Jeśli ty także jesteś miłośnikiem tej egzotycznej rośliny, to koniecznie powinieneś spróbować rozmnożyć ją, jednym z trzech sprawdzonych sposobów, które poleca Ci KrosAgro.

Jak rozmnażać Aglaonemy. 4 praktyczne metody | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące konstrukcja, pozbawiona fundamentów. Która dzięki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Całoroczny namiot mobilny

Namioty magazynowe ze względu na swoją uniwersalność znajdują swoją funkcję w firmach z wielu branż i sprawdzają się w różnych…

Więcej
Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej