Jak sadzić nasiona barwinka. Przewodnik w 2 krokach

Możesz szybko nauczyć się sadzić nasiona barwinka w dwóch prostych krokach. Nic dziwnego, że coraz więcej ogrodników interesuje się tą wiecznie zieloną rośliną, więc musisz nauczyć się różnych metod rozmnażania. A jeśli masz nasiona, nie czuj się onieśmielony, ponieważ stosunkowo łatwo jest je w ten sposób rozpocząć.

Najlepsze dla regionów o klimacie umiarkowanym, rozważ umieszczenie nasion barwinka w szklarni, aby zagwarantować kiełkowanie. Pamiętaj, że wysiew nasion będzie trudny tylko wtedy, gdy środowisko się zmienia. Jeśli naśladujesz naturalne warunki wzrostu barwinka za pomocą szklarni, powinieneś z powodzeniem uprawiać zdrowe rośliny.

Jak uprawiać nasiona Vinca

Krok # 1. Kiełkowanie

Pierwszym krokiem w sadzeniu nasion barwinka jest kiełkowanie nasion. Zaleca się kiełkowanie nasion w pomieszczeniu, a następnie przesadzanie sadzonek na zewnątrz, gdy klimat jest bardziej stabilny. W ten sposób możesz upewnić się, że nasiona wykiełkują, a sadzonki są wystarczająco energiczne do przesadzania na zewnątrz wiosną.

Możesz użyć dowolnego wysokiej jakości kompostu do sadzonek i wysiać nasiona na powierzchni mieszkania szkółkarskiego. Pozostaw dwa cale odstępu między nasionami i wciśnij je w podłoże przed przykryciem kompostem. Pamiętaj, że wilgoć jest niezbędna, aby zachęcić do kiełkowania, więc spryskaj podłoże i utrzymuj wilgoć, aż nasiona wykiełkują.

Możesz także stworzyć wilgotne, ciemne i wilgotne środowisko, przykrywając mieszkanie dziecinne czarną plastikową torbą. Jednak po każdym podlewaniu należy założyć tę osłonę. Oprócz tego ciemnego otoczenia możesz umieścić nasiona na macie grzewczej przed umieszczeniem ich w szklarni.

Krok # 2. Konserwacja

Możesz spodziewać się, że nasiona wykiełkują w ciągu dwóch tygodni. Biorąc pod uwagę, że warunki są odpowiednie, mogą rozwinąć się nawet w ciągu tygodnia. Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij osłonę i zmniejsz częstotliwość i ilość podawanej wody.

Nie chcesz uszkodzić sadzonek z powodu przypadkowego przelania. Możesz także użyć świateł do uprawy w szklarni, aby zachęcić do dalszego rozwoju. Tydzień po wykiełkowaniu nawozić rozcieńczoną paszą o niskiej zawartości fosforu, aby wzmocnić również rośliny barwinka.

Po pewnym czasie sadzonki rozrzedzamy w mieszkaniu, aby pozostały tylko te najsilniejsze. Przeszczep je do pojedynczych doniczek z dobrze przepuszczalną glebą po wyrośnięciu zdrowych, dojrzałych liści. Nie zapomnij o stopniowej aklimatyzacji roślin barwinka przed wyniesieniem ich na zewnątrz, w jasne miejsce z rozproszonym światłem słonecznym i temperaturami w ciągu dnia około 65 ° F.

Jak przeszczepić Vinca

Umiejętność przeszczepiania barwinka jest przydatna nie tylko do rozmnażania, ale także do utrzymania. Pamiętaj jednak, aby przeszczepiać vincas tylko wtedy, gdy pogoda jest chłodna, aby uniknąć stresu. Idealnie jest to zrobić wczesną wiosną lub jesienią.

Niektórzy ogrodnicy wycinają również część liści, aby łatwiej było zobaczyć korzenie. Następnie kopnij wokół rośliny, aby ułatwić podniesienie barwinka z ziemi. Pamiętaj, aby przeszczepić Vinca, aby korzenie nie wyschły natychmiast.

Wybierz obszar o półcieniu do pełnego i sadzić na żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Ustabilizuj swoje rośliny, pakując ziemię wokół korzeni. Wreszcie, utrzymuj wilgotność gleby i nawóz, aby przyspieszyć wzrost roślin.

Jaka jest różnica między roczną winką a wieloletnią winką?

Zrozumiałe jest, że nie jest jasne, aby poznać różnicę między rocznym a wieloletnim barwinka. Musisz jednak wiedzieć, jak uprawiać te rośliny w zależności od ich idealnych warunków i wymagań. Na początek roczna barwinka jest wspaniałą rośliną rabatową, która będzie rosła w pełnym słońcu.

Z drugiej strony, wieloletnie winnice również rozprzestrzeniają rośliny, ale można je podzielić na Vinca minor i Vinca major. Ten pierwszy najlepiej radzi sobie w półcieniu lub w pełnym cieniu, podczas gdy ten drugi zwykle ginie podczas ekstremalnych zim. Co więcej, Vinca major ma zwyczaj kopania w porównaniu do Vinca minor, który rośnie tylko do 6 cali.

Rosnąca roczna barwinka vs wieloletnia barwinka

Jak wspomniano wcześniej, roczne winnice najlepiej sprawdzają się w pełnym słońcu, zwłaszcza gdy zależy nam na optymalnym kwitnieniu. Po ustaleniu nie musisz martwić się suszą. Są również stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu, dzięki czemu nie trzeba wykonywać żadnych martwych punktów.

Z drugiej strony winnice wieloletnie powinny być w półcieniu do pełnego. Vinca minor i Vinca major również mają podobne wymagania, więc można je uprawiać w ramach tych samych praktyk. Najlepiej jednak przycinać je po zimie, aby usunąć uszkodzone liście.

Wniosek

Dawno minęły czasy, kiedy powinieneś być zastraszany w zakładaniu roślin przez nasiona. Jeśli szczególnie interesuje Cię barwinka, wystarczą dwa kroki, aby opanować sposób sadzenia nasion barwinka. Możesz wykorzystać szklarnię na swoją korzyść i skutecznie wykiełkować energiczne sadzonki do przesadzania.

W końcu kiełkowanie jest prawdopodobnie najważniejszym etapem podczas sadzenia nasion jakichkolwiek roślin. Kiedy warunki się nie zmieniają, a Ty zapewniasz wilgotne i ciepłe środowisko, możesz łatwo zachęcić nasiona barwinka do kiełkowania. Następnie rozcieńczyć sadzonki i przesadzić do pojedynczych doniczek z dobrze przepuszczalną glebą.

Poczekaj, aż na wiosnę rozgrzeje się pogoda i zaaklimatyzuj rośliny barwinka do przesadzania na zewnątrz. Wybierz jasne miejsce z rozproszonym światłem słonecznym i pomóż młodym roślinom barwinka szybko się rozwijać. Wreszcie, utrzymuj wilgotność gleby i zawsze monitoruj swoje rośliny.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować gomfrenę? Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) inaczej zwana wiecznikiem kulistym, to jednoroczna roślina, pochodząca z międzyzwrotnikowych, suchych terenów Ameryki Środkowej i Południowej,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej
Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele hodowlane dla owiec

Metod na hodowlę owiec jest tylko samo co ich odmian. Hodowców można podzielić na takich, którzy trzymają zwierzęta na zewnątrz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa truskawek w tunelu foliowym

Fenomen truskawek jest znany każdemu z nas – jest to w końcu najsmaczniejszy i najbardziej popularny sezonowy owoc. Gdy tylko…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej