Jak uprawiać barwinek z sadzonek? | Porady od KrosAgro

Jak uprawiać barwinek z sadzonek? | Porady od KrosAgro

Chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać barwinek z sadzonek? Jeśli potrzebujesz okrywy, to barwinek jest odpowiedzią na twoje modlitwy.

Podczas wędrówki na świeżym powietrzu prawdopodobnie widziałeś te małe rośliny pokrywające ziemię. Pochodzący z Europy, północno-zachodniej Afryki i południowo-zachodniej Azji występują niewielkie różnice w tym gatunku roślin, które są mylące.

Profil rośliny barwinka

Barwinek, dość popularna roślina okrywowa, znana jest z pełzania. Roślina ta ma bardziej popularne nazwy, takie jak mirt pełzający, barwinek karłowaty i Vinca minor, by wymienić tylko kilka.

Roślina ta rośnie nisko w ziemi i ma zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się. Jej kwiaty są w różnych kolorach (niebieski, lawendowy, fioletowy i biały). Do osiągnięcia dojrzałości może osiągnąć wysokość do 6 cali, a winorośle sięgają nawet 18 cali.

Wykorzystanie krajobrazu

Te rośliny są zwykle sadzone pod dużymi drzewami. Głównym tego powodem są problemy z rozwojem wielu innych gatunków roślin na obszarach, do których nie dociera słońce. W porównaniu z trawą barwinek jest idealny do takich warunków.

Ponadto korzenie dużych drzew pochłaniają wilgoć w tych obszarach, więc większość roślin będzie miała niską szansę na przeżycie. Ponieważ barwinek jest odporny na suszę, byłby dobrym rozwiązaniem dla tego typu krajobrazu.

Rozmnażanie barwinka

Barwinek pospolity można rozmnażać na wiele sposobów. Możesz wybrać rozmnażanie przez podział, który jest najszybszy, lub przez sadzonki łodyg i nasiona, które mogą działać lepiej.

Sadzonki

Jednym ze sposobów rozmnażania są sadzonki łodygowe. Na godzinę przed pobraniem sadzonek z nowego wzrostu, należy podać barwinkowi wystarczającą ilość wody. Odetnij około 4 do 6 cali długości, biorąc tylko łodygę i co najmniej 3 zestawy liści, bez kwiatów i dolnej połowy liści.

Zanurz odcięty koniec w ukorzeniającym talku hormonalnym i włóż 1 wieloletni barwinek do garnka wstępnie wypełnionego mieszanką równego piasku, perlitu i mchu torfowego. Co ważniejsze, codziennie utrzymuj wilgotną mieszankę piasku.

Aby liście pozostały nawilżone, rozpylaj każdy barwinek dwa razy dziennie. Po miesiącu sprawdź spód liści i korzenie, gotowe do przeniesienia na ziemię doniczkową. Następnie wyjdź na zewnątrz w zacieniony obszar.

Gdy barwinek wykaże oznaki ponownego wzrostu, przeszczep go do dobrze przepuszczalnego łóżka ogrodowego, na słońcu lub w pełnym cieniu. Odstępy powinny być oddalone od siebie o 3 do 5 stóp. Na koniec mocno podlewaj, aby pielęgnować nowo utworzone korzenie.

Oddział

Oprócz cięcia popularną opcją jest również dzielenie. Najlepszy czas na podział to jesień, ponieważ wiosną kwitną barwinki. Pamiętaj jednak, że musisz wybrać chłodny dzień, aby to zrobić i dać im wystarczającą ilość wody przed ich podzieleniem.

Nasiona

Jest to zdecydowanie najtrudniejsza z trzech opcji. Używanie nasion hybrydowych pozwoli Ci eksperymentować z różnymi kolorami kwiatów i formami roślin. Ta metoda pozwala również na jednoczesną produkcję wielu roślin.

Wiele korzyści z ogrodnictwa szklarniowego

Planujesz założyć własną szklarnię hobbystyczną, mini lub półprofesjonalną? Jeśli tak, to przygotowujesz się do lepszych doświadczeń ogrodniczych. Sprawdź niektóre z wielu zalet ogrodnictwa szklarniowego:

Ochrona przed złymi warunkami pogodowymi

Pogoda może być nieprzewidywalna, ponieważ w październiku można mieć naprawdę gorący dzień lub chłodny i mroźny w maju. Uprawa roślin w szklarni oznacza dodatkowy poziom ochrony przed trudnymi warunkami pogodowymi. Zamknięta konstrukcja może chronić Twoje rośliny przed niekorzystnymi skutkami wahań temperatury, które nie występują w sezonie.

Jeśli hodujesz delikatne rośliny, które są bardzo wrażliwe na bezpośrednie światło słoneczne lub silne wiatry, z przyjemnością dowiesz się, że bezpieczeństwo Twoich roślin jest zapewnione pod przezroczystą osłoną szklarni. Oprócz skutecznego rozpraszania światła słonecznego, konstrukcja zapewnia dobrą wentylację środowiska wzrostu roślin.

Możesz uprawiać wiele różnych roślin

Ogrodnictwo szklarniowe pozwala mieć więcej opcji roślin. Oznacza to, że będziesz mógł uprawiać różne rodzaje warzyw, owoców, ziół i roślin ozdobnych, które nie są rodzime na Twoim obszarze. Ponieważ szklarnia jest środowiskiem zamkniętym, może zapewnić cieplejsze i bardziej wilgotne środowisko do uprawy w porównaniu do środowiska zewnętrznego.

Konsystencja ciepła, a także izolacja pozwalają na uprawę egzotycznych roślin i ciepłych warzyw. Będzie to jednak wymagało dostosowania warunków, aby spełnić wymagania idealnych zbiorów.

Zapobiega inwazjom szkodników

Jeśli chodzi o ochronę delikatnych roślin przed atakami niszczycielskich zwierząt i owadów, posiadanie własnej szklarni może być niezwykle korzystne. Ponieważ szklarnia chroni Twoje uprawy przed drapieżnikami, nie musisz się martwić o jelenie, krety, szopy czy ptaki, które mogą je zaatakować. Ponadto szklarnia minimalizuje potrzebę stosowania pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, które działają, aby powstrzymać te stworzenia.

Ostatnie uwagi na temat hodowli barwinka z sadzonek

W dzisiejszych czasach popularne stają się rośliny idealne do uprawy okrywowej. Dlatego większość właścicieli domów decyduje się na samodzielne zaprojektowanie trawnika i naukę uprawy barwinka z sadzonek.

Jak uprawiać barwinek z sadzonek? | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Bez kategorii

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami to wybór rolników, którzy oczekują lepszych rezultatów z plantacji. Ich liczba z roku…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest hydroponika w uprawach pod osłonami?

Hydroponika w uprawach pod osłonami to nowoczesny sposób na prowadzenia plantacji. Ta metoda to nic innego jak hodowla roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Groszek cukrowy to jedna z tych roślin, której po prostu grzech nie mieć w przydomowym ogródku. Jego dekoracyjny wygląd, bezproblemowa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej