Jak usunąć mszyce z jarmużu? 4 przydatne wskazówki

Jak usunąć mszyce z jarmużu? 4 przydatne wskazówki

Niezależnie od tego, czy nazywasz je mączlikami, czy mączlikami, powinieneś wiedzieć, jak usunąć mszyce z jarmużu, zanim zniszczą całą roślinę.

Jarmuż to pożywienie pełne składników odżywczych i witamin, ale jest również atrakcyjne dla mszyc. Żywią się sokiem z liści jarmużu, pozostawiając roślinę pożółkłą, zniekształconą i skarłowaciałą. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ są one łatwe do usunięcia.

Jak rozpoznać mszyce

Mszyce to owady o miękkim ciele, które mogą osłabiać rośliny. Ponieważ szybko się rozmnażają, należy się ich jak najszybciej pozbyć. W końcu w jednym sezonie może wystąpić wiele pokoleń mszyc.

Wygląd

Mszyce mają ciało w kształcie gruszki i długie czułki. Występują w różnych kolorach, takich jak jasnozielony, biały, szary, czarny, żółty i różowy. Niektóre mszyce mają wełnisty lub woskowaty płaszcz. Mogą karmić się w małych lub dużych grupach.

Mszyce zwykle żywią się różnymi roślinami, ale niektóre gatunki są specyficzne dla określonej rośliny. Występują mszyce zielone, mszyce kapustne i mszyce rzepikowe. Dorosłe osobniki są zwykle bezskrzydłe, ale mogą rozwinąć skrzydła, gdy porażona roślina stanie się zbyt zatłoczona.

Mszyce mogą rozmnażać się poprzez partenogenezę, w której samice rodzą żywą nimfę żeńską. Może się to zdarzyć latem i wiosną, kiedy jest duży zapas pożywienia. Bez problemu można tam hodować duże populacje mszyc.

Jak wygląda uszkodzenie mszyc

Mszyce wytwarzają słodką substancję zwaną spadzią. Więc jeśli widzisz słodki płyn na swoich roślinach jarmużu, jest to oznaka zarażenia mszycami. Może również sprzyjać rozwojowi pleśni, która może tworzyć czarne plamy na liściach rośliny.

Czarne plamy zapobiegną wchłanianiu światła słonecznego przez liście i ostatecznie spowodują obumarcie rośliny. Pożółkłe, skarłowaciałe, zniekształcone lub zwijające się liście są również powszechnymi oznakami inwazji mszyc. Mszyce mogą również powodować powstawanie galasów na liściach lub korzeniach.

Spadzka może przyciągać mrówki i inne owady, ponieważ zawiera dużo cukru. Mrówki zbierają wydzieliny spadzi na pożywienie. Tak więc, jeśli zauważysz wzrost liczby owadów lub mrówek w ogrodzie, może to być oznaką zarażenia mszycami.

Jak usunąć mszyce z jarmużu

Spryskaj rośliny jarmużu silnym podmuchem wody ze zwykłego węża ogrodowego. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku łagodnej aktywności mszyc lub eliminacji mszyc miękkich. Nie zapomnij sprawdzić dolnej i górnej części liści po opryskaniu.

Jeśli ta metoda nie zadziała, możesz spróbować następujących wskazówek:

 

Wskazówka nr 1: woda i nietoksyczny płyn do mycia naczyń

Wymieszaj kilka kropli płynu do naczyń z wodą i spryskaj roztworem rośliny jarmużu. Gorzkie pozostałości dusią mszyce i odstraszają inne owady. Sprawi, że liście będą źle smakować mszycom i zapobiegnie ich nawrotom.

Wskazówka nr 2: spray z liści pomidora

Namocz liście pomidora w wodzie na jeden dzień. Usuń liście pomidora, a następnie przenieś sok z liści do butelki z rozpylaczem. Spryskaj jarmuż sokiem z liści. Liście pomidora zawierają toksyczne alkaloidy, które są szkodliwe dla mszyc jarmużowych.

Wskazówka nr 3: naturalne drapieżniki

Jedna biedronka może zjeść dziennie pięćdziesiąt mszyc. Biedronki polują na mszyce, dlatego warto zbudować środowisko, w którym będą się naturalnie przenosić. Ponieważ żywią się również pyłkiem, należy sadzić rośliny i kwiaty atrakcyjne dla biedronek, takie jak stokrotka, nagietek, mniszek lekarski i kosmos.

Kminek, koperek, szczypiorek, marchewka, koper włoski, krwawnik pospolity, feverfew i mięta są również atrakcyjne dla biedronek. Spraye czosnkowe są szkodliwe dla biedronek, więc unikaj opryskiwania nimi jarmużu.

Wskazówka nr 4: uprawiaj jarmuż w pomieszczeniu

Możesz uprawiać jarmuż w pomieszczeniu, aby całkowicie uniknąć inwazji mszyc. Jarmuż potrzebuje około czterech godzin słońca każdego dnia lub jeśli nie jest to możliwe, możesz użyć świateł do uprawy.

Dlaczego warto uprawiać jarmuż w szklarni?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania inwazji mszyc jest hodowanie roślin w szklarni. Poza tym, oto kilka innych powodów, dla których powinieneś spróbować ogrodnictwa szklarniowego:

Zapobiegaj atakowaniu roślin przez szkodniki

Jak wspomniano, szklarnie są niezwykle korzystne w zapobieganiu atakom szkodników i większych zwierząt na Twoje rośliny. Jeszcze bardziej chronisz swoje rośliny, dodając ekrany i pułapki na owady i zwierzęta. Jeśli zarazisz się szkodnikami wewnątrz szklarni, łatwiej będzie Ci się ich pozbyć.

Kontroluj środowisko wzrostu swoich roślin

Jedną z głównych zalet szklarni jest możliwość kontrolowania środowiska uprawy w pomieszczeniach, co pozwala na uprawę różnych rodzajów roślin niezależnie od pogody. Możesz dostosować swoją szklarnię za pomocą systemów ogrzewania i chłodzenia, świateł do uprawy, wentylatorów, systemów nawadniających i innego sprzętu, aby dostosować go do potrzeb swoich roślin. Jeśli rozumiesz idealne warunki wzrostu swoich roślin, możesz odpowiednio dostosować swoją szklarnię.

Chroń swoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi

Szklarnia chroni Twoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi, które mogą łatwo uszkodzić nawet najodporniejsze rośliny. Będziesz w stanie chronić swoje rośliny przed silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami, burzami, powodziami i nie tylko.

Ostatnie przemyślenia na temat usuwania mszyc z jarmużu

Mamy nadzieję, że podane tutaj wskazówki dały Ci kilka pomysłów, jak usunąć mszyce z jarmużu. Chwasty są również siedliskiem szkodników, więc powinieneś chronić swój ogród przed chwastami, aby zapobiec ich inwazji.

Jak usunąć mszyce z jarmużu? 4 przydatne wskazówki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki osłonie, która tworzy swoisty mikroklimat,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa cykorii w tunelu foliowym

Cykoria sałatowa jest warzywem liściastym bardzo podobnym do sałaty, jednakże posiada o wiele więcej substancji odżywczych. Jedną z zalet cykorii…

Więcej
Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej