Szklarnia foliowa do upraw

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny przed mrozami i czekać aż wzejdą, kiedy wytworzą się sprzyjające warunki. W tunelu foliowym, gdy zniknie już pokrywa śnieżna, a słońce coraz częściej będzie się przebijać przez warstwy chmur, wewnątrz cieplarni będzie coraz cieplej. To sprawia, że już w połowie marca, o ile pogoda dopisze, wewnątrz tworzy się sprzyjająca aura do wegetacji roślin.

Co to daje ogrodnikowi? Otóż zaczynając uprawy w szklarni foliowej wcześniej, ogrodnik ma pewność, że rośliny długo dojrzewające zdążą się w pełni rozwinąć. Rośliny ustawione w namiocie nie są narażone na przymrozki oraz spadki temperatur. Dłuższy czas uprawy to dłuższy sezon, a co z tym idzie – większy zbiorów.

Tym razem w poradniku Krosagro z serii “uprawy w tunelu foliowym” opowiemy o przewadze plantacji pod osłonami nad plenerowymi. O atutach i profitach płynących z cieplarni.

Dlaczego uprawiać w szklarni foliowej?

Pomimo nadejścia wiosny każdy ogrodnik wie, że sam jej początek jest zbyt ryzykowny do sadzenia w gruncie. W dalszym ciągu istnieje szansa na przymrozki, powroty śniegu, a nawet mocne spadki temperatury. Dlatego większość wstrzymuje się z siewem do czasu nadejścia bezpiecznej pogody. Warto pamiętać, że ten termin jest inny w różnych krajach, jednak zwykle da się go sprawdzić przy pomocy prognoz pogody. Dla posiadaczy namiotów ogrodniczych, nie jest to tak ważne, gdyż chronią zbiór pod osłoną z folii.

Oczywiście uprawa pod osłonami wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, które normalnie nie występują w uprawie polowej. Jednakże przekłada się to na dorodny i obfity plon.

Tunel foliowy przez cztery pory roku

  • Wiosna – na samym początku może utrzymywać się temperatura poniżej  0°C, okazjonalnie może pojawić się śnieg, a częstym zjawiskiem są przymrozki. Negatywne efekty da się zniwelować do tego stopnia, że ogrodnik może zbierać plon z zimowych upraw w tunelu foliowym. Oczywiście taki zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania foliaka, a także naprawy i konserwacji cieplarni.
  • Lato – przy tej porze roku większość roślin nabiera tempa wzrostu. Bardzo ważne będzie odpowiednie nawadnianie upraw oraz pielęgnacja gleby. Równie ważne będzie wietrzenie szklarni po deszczowych i upalnych dniach, aby usunąć nadmiar wilgotności i ciepła.
  • Jesień – dla ogrodników uprawiających rośliny na otwartej przestrzeni jest to koniec sezonu, pod osłonami ogrodnik ma od 2 do 4 tygodni więcej. Wszystko zależy od tego, kiedy zawita zima oraz czy zadbano o konstrukcję ogrodniczą. Tunel foliowy przed zimą w dalszym ciągu ma potencjał plonotwórczy, jednak należy wybrać rośliny odporne na chłód. Jeszcze przed pierwszym śniegiem, a już po zakończeniu sezonu, trzeba zdezynfekować szklarnię, aby usunąć siedliska patogenów i agrofagów.
  • Zima – chwilowa przerwa lub dalsze uprawy. Jeśli ogrodnik zdecyduje się na pozostawienie folii, należy ją dobrze naciągnąć. Nadmiar śniegu, który zbiera się na osłonie, należy usunąć, aby nie tworzyły się czapy lodowe. Które są dodatkowym obciążeniem dla konstrukcji cieplarni.

Optymalne uprawy pod osłonami

Sam tunel foliowy to narzędzie, którego wystarczy mądrze używać, a przyniesie korzyści. Tunel należy konserwować. Oprócz tego z całą pewnością do codziennych prac przydadzą się narzędzie i akcesoria, które wspomogą ogrodnika podczas codziennych prac w foliaku.

Podczas pierwszego sezonu na pewno zdarzą się jakieś niepowodzenia. Jednak z sezonu na sezon spiżarnia będzie zapełniać się coraz większą liczbą warzyw i owoców zebranych z cieplarni. Oczywiście części błędów można w łatwy sposób się wystrzegać, inne natomiast będą dobrą nauką na przyszłość. W końcu ogrodnictwo to hobby dla osób potrafiących skonfrontować się z nowymi wyzwaniami. W temacie “7 błędów popełnianych w tunelu foliowym” opowiadamy i ostrzegamy przed najczęstrzymi z nich

Po co uprawiać rośliny skoro można je kupić w sklepie?

Otóż powodów jest kilka, jednak można je podzielić na dwie grupy: zdrowotne i ekonomiczne. Wszelkie warzywa i owoce dostępne w dużych sieciach handlowych to produkty masowe, którym na etapie dojrzewania podaje się stymulatory wzrostu. Kiedy są już gotowe do transportu pokrywa się je środkami, które mają zwiększyć trwałość roślin, natomiast kiedy trafiają do sortowni, podlegają selekcji i kolejnej impregnacji. Choć nie ma dowodu na to, że jest to szkodliwe, a znajdzie się całkiem sporo osób, które owego powodu szukają, to zamiast zostać chemiofobem, wystarczy zaopatrywać się w ekologiczne warzywa i owoce.

Niestety w dalszym ciągu nie mamy pewności, czy produkt, który kupujemy, jest taki jaki powinien być w rzeczywistości. Sama naklejka bio, eko, organic nie czyni rośliny zdrową. To często długi i mozolny proces hodowli. Ceny ekologicznych warzyw i owoców, których uprawa jest znacznie łatwiejsza, jest kilka razy większa niż tych “standardowych”.

Tunel foliowy łączy oba powody, daje nam owoce o walorach zdrowotnych, a dzięki własnej uprawie oszczędzamy pieniądze. Będąc producentem roślin dla siebie oraz bliskich, mamy pewność, że to, co uprawiamy, jest zdrowe. W końcu przez cały etap wegetacji decydujemy o tym, jakich metod i środków używamy. Zbierając plon nie musimy wydawać pieniędzy na rośliny ze sklepu.

Moda na warzywniki zamiast tradycyjnych ogrodów

Kończąc artykuł, warto dodać jeszcze jeden atut. Otóż same tunele foliowe, jak i ogródki warzywne, to coraz częstszy widok. Wiele osób myśli dawnymi kategoriami, wyobrażając sobie, że jest to hobby dla ludzi w kwiecie wieku, mieszkańców wiosek, wegetarian lub wegan. Otóż okazuje, że coraz częściej jest to zajęcie osób młodych, którzy po pracy szukają miejsca na wyciszenie, ruchu, a także radości obcowania z naturą. Będą blisko zieleni, znajdują azyl, w którym wraz z rodziną cieszą się z każdego dnia. A przy okazji cieszą się zdrowiem fizycznym i duchowym.

Szklarnia foliowa do upraw

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami to rzecz niezbędna dla każdego wielbiciela ogrodnictwa. Coraz więcej działek blisko domów zaopatrzonych jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jarmużu w tunelu foliowym

Jarmuż to roślina kapustna, która wraca do łask, coraz częściej lądując na domowych talerzach. Uprawiana była już w starożytności, a z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej