Szklarnia foliowa do upraw

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny przed mrozami i czekać aż wzejdą, kiedy wytworzą się sprzyjające warunki. W tunelu foliowym, gdy zniknie już pokrywa śnieżna, a słońce coraz częściej będzie się przebijać przez warstwy chmur, wewnątrz cieplarni będzie coraz cieplej. To sprawia, że już w połowie marca, o ile pogoda dopisze, wewnątrz tworzy się sprzyjająca aura do wegetacji roślin.

Co to daje ogrodnikowi? Otóż zaczynając uprawy w szklarni foliowej wcześniej, ogrodnik ma pewność, że rośliny długo dojrzewające zdążą się w pełni rozwinąć. Rośliny ustawione w namiocie nie są narażone na przymrozki oraz spadki temperatur. Dłuższy czas uprawy to dłuższy sezon, a co z tym idzie – większy zbiorów.

Tym razem w poradniku Krosagro z serii “uprawy w tunelu foliowym” opowiemy o przewadze plantacji pod osłonami nad plenerowymi. O atutach i profitach płynących z cieplarni.

Dlaczego uprawiać w szklarni foliowej?

Pomimo nadejścia wiosny każdy ogrodnik wie, że sam jej początek jest zbyt ryzykowny do sadzenia w gruncie. W dalszym ciągu istnieje szansa na przymrozki, powroty śniegu, a nawet mocne spadki temperatury. Dlatego większość wstrzymuje się z siewem do czasu nadejścia bezpiecznej pogody. Warto pamiętać, że ten termin jest inny w różnych krajach, jednak zwykle da się go sprawdzić przy pomocy prognoz pogody. Dla posiadaczy namiotów ogrodniczych, nie jest to tak ważne, gdyż chronią zbiór pod osłoną z folii.

Oczywiście uprawa pod osłonami wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, które normalnie nie występują w uprawie polowej. Jednakże przekłada się to na dorodny i obfity plon.

Tunel foliowy przez cztery pory roku

  • Wiosna – na samym początku może utrzymywać się temperatura poniżej  0°C, okazjonalnie może pojawić się śnieg, a częstym zjawiskiem są przymrozki. Negatywne efekty da się zniwelować do tego stopnia, że ogrodnik może zbierać plon z zimowych upraw w tunelu foliowym. Oczywiście taki zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania foliaka, a także naprawy i konserwacji cieplarni.
  • Lato – przy tej porze roku większość roślin nabiera tempa wzrostu. Bardzo ważne będzie odpowiednie nawadnianie upraw oraz pielęgnacja gleby. Równie ważne będzie wietrzenie szklarni po deszczowych i upalnych dniach, aby usunąć nadmiar wilgotności i ciepła.
  • Jesień – dla ogrodników uprawiających rośliny na otwartej przestrzeni jest to koniec sezonu, pod osłonami ogrodnik ma od 2 do 4 tygodni więcej. Wszystko zależy od tego, kiedy zawita zima oraz czy zadbano o konstrukcję ogrodniczą. Tunel foliowy przed zimą w dalszym ciągu ma potencjał plonotwórczy, jednak należy wybrać rośliny odporne na chłód. Jeszcze przed pierwszym śniegiem, a już po zakończeniu sezonu, trzeba zdezynfekować szklarnię, aby usunąć siedliska patogenów i agrofagów.
  • Zima – chwilowa przerwa lub dalsze uprawy. Jeśli ogrodnik zdecyduje się na pozostawienie folii, należy ją dobrze naciągnąć. Nadmiar śniegu, który zbiera się na osłonie, należy usunąć, aby nie tworzyły się czapy lodowe. Które są dodatkowym obciążeniem dla konstrukcji cieplarni.

Optymalne uprawy pod osłonami

Sam tunel foliowy to narzędzie, którego wystarczy mądrze używać, a przyniesie korzyści. Tunel należy konserwować. Oprócz tego z całą pewnością do codziennych prac przydadzą się narzędzie i akcesoria, które wspomogą ogrodnika podczas codziennych prac w foliaku.

Podczas pierwszego sezonu na pewno zdarzą się jakieś niepowodzenia. Jednak z sezonu na sezon spiżarnia będzie zapełniać się coraz większą liczbą warzyw i owoców zebranych z cieplarni. Oczywiście części błędów można w łatwy sposób się wystrzegać, inne natomiast będą dobrą nauką na przyszłość. W końcu ogrodnictwo to hobby dla osób potrafiących skonfrontować się z nowymi wyzwaniami. W temacie “7 błędów popełnianych w tunelu foliowym” opowiadamy i ostrzegamy przed najczęstrzymi z nich

Po co uprawiać rośliny skoro można je kupić w sklepie?

Otóż powodów jest kilka, jednak można je podzielić na dwie grupy: zdrowotne i ekonomiczne. Wszelkie warzywa i owoce dostępne w dużych sieciach handlowych to produkty masowe, którym na etapie dojrzewania podaje się stymulatory wzrostu. Kiedy są już gotowe do transportu pokrywa się je środkami, które mają zwiększyć trwałość roślin, natomiast kiedy trafiają do sortowni, podlegają selekcji i kolejnej impregnacji. Choć nie ma dowodu na to, że jest to szkodliwe, a znajdzie się całkiem sporo osób, które owego powodu szukają, to zamiast zostać chemiofobem, wystarczy zaopatrywać się w ekologiczne warzywa i owoce.

Niestety w dalszym ciągu nie mamy pewności, czy produkt, który kupujemy, jest taki jaki powinien być w rzeczywistości. Sama naklejka bio, eko, organic nie czyni rośliny zdrową. To często długi i mozolny proces hodowli. Ceny ekologicznych warzyw i owoców, których uprawa jest znacznie łatwiejsza, jest kilka razy większa niż tych “standardowych”.

Tunel foliowy łączy oba powody, daje nam owoce o walorach zdrowotnych, a dzięki własnej uprawie oszczędzamy pieniądze. Będąc producentem roślin dla siebie oraz bliskich, mamy pewność, że to, co uprawiamy, jest zdrowe. W końcu przez cały etap wegetacji decydujemy o tym, jakich metod i środków używamy. Zbierając plon nie musimy wydawać pieniędzy na rośliny ze sklepu.

Moda na warzywniki zamiast tradycyjnych ogrodów

Kończąc artykuł, warto dodać jeszcze jeden atut. Otóż same tunele foliowe, jak i ogródki warzywne, to coraz częstszy widok. Wiele osób myśli dawnymi kategoriami, wyobrażając sobie, że jest to hobby dla ludzi w kwiecie wieku, mieszkańców wiosek, wegetarian lub wegan. Otóż okazuje, że coraz częściej jest to zajęcie osób młodych, którzy po pracy szukają miejsca na wyciszenie, ruchu, a także radości obcowania z naturą. Będą blisko zieleni, znajdują azyl, w którym wraz z rodziną cieszą się z każdego dnia. A przy okazji cieszą się zdrowiem fizycznym i duchowym.

Szklarnia foliowa do upraw

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jakie są korzyści zdrowotne czosnku

Czosnek w Twojej kuchni, będzie natychmiastowym ratunkiem, gdy będziesz potrzebować natychmiastowego leku na niektóre dolegliwości. Stanowi on rodzaj naturalnego antybiotyku,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej

Namiot garażowy na rowery

Namiot garażowy na rowery to opcja dla każdego wielbiciela dwóch kółek. Coraz więcej osób przesiada się na tego rodzaju środki…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Pelargonia to rodzaj rośliny z rodziny bodziszkowatych, licząca sobie około 250 odmian. Różnią się formą, kształtem liści oraz wielkością kwiatów,…

Więcej