Fuksja to uznawana za jedną z najpiękniejszych z istniejących, roślin kwiatowych. W zdumienie i zachwyt wprawiają jej podobne do spódniczki baleriny, misterne jak najdroższa biżuteria kwiatostany, zdobiące roślinę od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Fuksja należy do rodziny wiesiołkowatych i liczy sobie obecnie ponad 12000 odmian, naturalnie występuje w Ameryce środkowej i południowej. Rośnie pod wysokimi drzewami, w górskich lasach deszczowych, co przesądza o jej preferencjach w zakresie warunków i pielęgnacji. Fuksja nie lubi upału, suchego powietrza i ostrego, bezpośredniego światła słonecznego, które może poparzyć jej liście i korzenie, najlepszym stanowiskiem dla niej jest półcień. Podobnie jak w lasach deszczowych, należy zapewnić jej odpowiedni poziom wilgoci i w czasie upałów jak najczęściej zraszać. Warto jednak zadać sobie odrobinę trudu, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, ponieważ fuksja odwdzięczy się za to z nawiązką swoim nieodpartym urokiem i naprawdę długim okresem kwitnienia. Niezwykła, pełna lekkości i finezji uroda fuksji, sprawiła, że stała się jedną z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych ozdób balkonów i tarasów.
Spis treści
Jak uprawiać fuksje w tunelu foliowym?
Nierzadko zdarza się też, że wysadzana jest do ogrodu, wspaniale rozwijając się w nieco zacienionych zakątkach ogrodu. Niestety, kiedy sezon się kończy, wiele osób wyrzuca tę piękną roślinę do kompostu. Jest to wielki błąd, ponieważ jest to roślina wieloletnia, która jeśli odpowiednio ją przezimujemy, może rosnąć nawet dziesiątki lat. Z upływem lat fuksja będzie przybierać formę półkrzewu, jej pęd główny przeobrazi się w zdrewniały ugałęziony pień, a roślina stanie się jeszcze bardziej efektowna.
Najważniejsze jest, aby wiedzieć, w jaki sposób zapewnić roślinie optymalne dla niej warunki, aby latami mogła rozwijać się i cieszyć bujnym kwitnieniem. Ważną kwestią jest zimowanie rośliny, fuksja nie jest bowiem mrozoodporna i należy zabezpieczyć ją przed niskimi temperaturami. Niezwykle pomocny w przechowaniu, a także rozmnażaniu fuksji będzie tunel foliowy, który ochroni roślinę przed niekorzystną pogodą i temperaturą, we wnętrzu konstrukcji możemy również w łatwy sposób sterować klimatem, zapewniając roślinom najkorzystniejsze dla nich warunki środowiskowe. Ponieważ, w ostatnich latach klimat często płata nam figla i najczęściej nie są to miłe niespodzianki, rośnie zainteresowanie uprawą fuksji pod osłonami. Wśród oszałamiającej ilości odmian tej egzotycznej rośliny, istnieją również odmiany szklarniowe. Przy odpowiednim przygotowaniu warunków we wnętrzu konstrukcji i odpowiedniej pielęgnacji, uprawa fuksji pod osłonami powinna odnieść sukces!
Jak uprawiać fuksje w tunelu: porady i wskazówki
Sadzenie fuksji
Zanim rozpoczniesz uprawę fuksji w tunelu foliowym lub szklarni. Musisz koniecznie dobrze poznać odmiany, które najlepiej nadają się do uprawy pod osłonami. Podpowiadamy, że dobrym wyborem będzie kwitnąca czerwonopomarańczowymi kwiatami fuksja krzaczasta (Fuchsia fulgens) lub posiadająca szkarłatno-zielone kwiaty fuksja splendens (Fuchsia splendens).
Wszyscy doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że fuksje najlepiej będą się rozwijać na słonecznych stanowiskach. Jednak padające na nie światło powinno być rozproszone. Należy pamiętać, że w warunkach naturalnych fuksje rosną w półcieniu. Pod koronami drzew i w żadnym wypadku nie należy ich narażać na ostre , bezpośrednie promienie UV. Zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Zbyt wysoka temperatura również będzie dla nich zgubna. Korzenie fuksji zwłaszcza rosnącej w plastikowej doniczce mogą się łatwo zaparzyć, jej kwiaty zaczną usychać, a roślina przestanie kwitnąć. Dlatego też kontroluj temperaturę wewnątrz konstrukcji. Dbając o to, żeby nie przekraczała 25 stopni C. Postaraj się nie wychodzić poza przedział między 16-24 stopni C w ciągu dnia. Nocą natomiast musisz zadbać o obniżenie temperatury do 13-16 stopni C. Ponieważ niskie temperatury w nocnych godzinach są w okresie wczesnowiosennym niezbędne dla rośliny, ponieważ stymulują ją do wytwarzania dużej ilości pąków i długiego kwitnienia.
Fuksje najlepiej rozmnażać przez ukorzenianie pędów sadzonkowych, dobrą wiadomością jest to, że możesz rozpocząć sadzonkowanie w dowolnym terminie. Jeżeli jednak roślina ma rozpocząć kwitnienie w maju, najlepszym terminem rozmnażanie będzie październik lub listopad. Odmiany kwitnące latem ukorzeniaj w styczniu lub marcu. Jako najlepsze podłoże dla fuksji sprawdzi się gleba dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, gliniasta z dodatkiem piasku i torfu o lekko kwaśnym pH (od 6,0 do 6,5).
Pielęgnacja fuksji w tunelu foliowym
Niezwykle ważną praktyką ogrodniczą sprzyjającą bujnemu rozkrzewianiu fuksji jest jej przycinanie i szczypanie. Roślina zyskuje dzięki takim zabiegom zgrabny, zwarty, krzaczasty pokrój, ponieważ w każdym miejscu cięcia wyrastają liczne młode pędy usiane przepięknymi kwiatami. Możesz zacząć szczypać sadzonki, od momentu, kiedy wytworzą trzy zestawy liści. W przypadku większych roślin, cięć możemy dokonywać wiosną, podcinając pędy w kwietniu i maju, w odstępach 2-3 tygodni, latem raz w miesiącu. Usuwaj również przekwitające pąki kwiatowe oraz zawiązki owoców, co poprawi jakość kwitnienia, dlatego że skumuluje energię rośliny na wytwarzaniu nowych kwiatów.
Wybierz dla fuksji stanowisko umiarkowane pod względem naslonecznienia, w którym będzie miała dostęp do światła rozproszonego. Latem pamiętaj o utrzymaniu w tunelu, dobrej cyrkulacji powietrza, postaraj się o jak najlepszą wentylację i kontroluj temperaturę, aby nie doprowadzić do przegrzania roślin. Odpowiedni przewiew i dość chłodna temperatura sprzyjają zdrowiu i kwitnieniu fuksji. Po sezonie, kiedy temperatury zaczną spadać, zadbaj, aby roślina zimowała w temperaturze od 4-7 stopni C.
Uprawa i pielęgnacja fuksji
Fuksja potrzebuje w sezonie wegetacyjnym sporych ilości wody. Roślina ma bardzo dużo liści, przez które szybko odparowuje wodę. Należy więc regularnie ją podlewać. Idealnym stanem będzie dla niej stale wilgotne podłoże. Brak wody i suche powietrze zahamują kwitnienie. Spowodują usychanie i zrzucanie kwiatów i liści, a także mogą doprowadzić do ataku szkodników. Uważaj jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie podlewać fuksji nadmiernie. Ponieważ jest podatna na gnicie korzeni i infekcje grzybicze. Musisz wiedzieć, żeby nie pomylić braku dostatecznej ilości wody z przegrzaniem, które również objawia się więdnącymi liśćmi. Jesienią zacznij ograniczać podlewanie. Żeby roślina mogła zacząć przechodzić w stan uśpienia, w sezonie zimowym podlewaj oszczędnie i nie zasilaj.
Zapotrzebowanie na składniki odżywce
Fuksja to roślina, która charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na składniki odżywce, w sezonie wegetacyjnym należy więc regularnie ją nawozić. Od kwietnia do sierpnia możesz raz w tygodniu stosować płynny nawóz specjalnie dla fuksji, zawierający w swoim składzie odpowiednio zbilansowane składniki. Dzięki mocno rozbudowanemu systemowi korzennemu roślina może poradzić sobie z ciut większą ilością nawozu.
Typowe problemy w uprawie fuksji w szklarni
Powszechnymi problemami w przypadku uprawy fuksji pod osłonami są błędy w pielęgnacji i nieprawidłowe warunki środowiskowe. Prowadzące do ataku szkodników i chorób. Bardzo istotne jest utrzymanie temperatury na właściwym poziomie. Ponieważ gorące i suche powietrze zahamuje kwitnienie oraz przysłuży się inwazji mszyc, przędziorków, wełnowców, wciornastków lub miniarek.
Częstymi chorobami fuksji, z którymi zderzają się ogrodnicy hodujący je pod osłonami to: rdza, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zgnilizna korzeni. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją odmiany odporne na rdzę. A zapewnienie odpowiednich warunków uprawy, takich jak dobra cyrkulacja powietrza. Zachowanie właściwych odstępów między roślinami. Odpowiednia ilość wody i ogólnie dobre warunki sanitarne mogą zapobiegać szerzeniu się grzybiczych. W celu zwalczania chorób można również wypróbować fungicydy o szerokim spektrum działania.
Zimowanie fuksji w tunelu
W październiku zacznij ograniczać podlewanie fuksji i mocno ją przytnij. Jeżeli mieszkasz w cieplejszym rejonie, możesz przezimować roślinę nawet w nieogrzewanej szklarni lub tunelu. Pamiętaj, że optymalną temperaturą będzie 4-7 stopni, a roślina powinna zimować w ciemnym miejscu.
W październiku zacznij ograniczać podlewanie fuksji i mocno ją przytnij. Pamiętaj, aby usunąć z niej wszystkie liście, aby zapobiec powstawaniu infekcji grzybiczych. Usuń z doniczki górną część podłoża i okryj warstwą ściółki, następnie umieść w kartonowym pudle i zamknij pokrywę. Przechowuj w tunelu, dbając o zachowanie odpowiedniej temperatury i od czasu do czasu podlewaj, jednak rób to oszczędnie, ponieważ nadmierne podlewanie jest częstą przyczyną problemów zimujących fuksji.
Gdy zacznie zbliżać się wiosna, a temperatury zaczną rosnąć, pozwól roślinie oddychać, otwierając karton, w którym jest przechowywana oraz drzwi tunelu, pomoże to zapobiec rozwojowi patogenów.
Wniosek
Fuksja to niesamowicie piękna roślina, niezwykle często zdobiąca balkony oraz tarasy. Niektórzy uprawiają ją w ogrodach, wykopując z ziemi przed nadejściem mrozu i przechowując w pomieszczeniach, aż do kolejnej wiosny. Niestety dużo osób wyrzuca fuksję, kiedy zakończy ona swoje kwitnienie, nie mając świadomości, jak należy ją przezimować. Wybór odpowiedniej odmiany i wykorzystanie możliwości. Jakie daje uprawa pod osłonami mogą okazać się bardzo pomocne. Jeśli chcesz dłużej hodować roślinę. Mamy nadzieję, że informacje zdobyte na temat uprawy i zimowania fuksji w tunelach foliowych pomogą Ci przez długie lata rozwijać wzrost i cieszyć się kwitnieniem tej niezwykłej rośliny. Będącej prawdziwą królową wśród roślin balkonowych!