Jak rozmnażać gaurę? 3 łatwe opcje | Porady od KrosAgro

Jak rozmnażać Gaurę. 3 łatwe opcje | Porady od KrosAgro

Jeśli interesuje Cię sposób rozmnażania gaury, masz do wyboru trzy metody. Ta wieloletnia roślina zielna może rosnąć z nasion, sadzonek łodyg i sadzonek korzeni. A co jest jeszcze lepsze w przypadku gaury, to to, że ma wiele zastosowań, czy to jako przewiewny dodatek, roślina doniczkowa, roślina zwisająca, czy dodająca koloru trawom.

Gaura jest ogólnie łatwa w utrzymaniu, ale możesz mieć bezstresową rozmnażanie, jeśli zaczniesz w szklarni. Pamiętaj, że niezależnie od rośliny, wykorzenienie jej dowolną metodą może być trudne, jeśli warunki są zmienne i niestabilne. Szklarnia zapewnia wiele korzyści dla rozmnażania, aby zagwarantować sukces, niezależnie od tego, czy zaczynasz od nasion, czy sadzonek.

Jak skutecznie propagować Gaurę

Opcja nr 1. Nasiona

Gaura to bylina samosiewna, ale możesz samodzielnie zebrać nasiona i przechowywać je do wykorzystania w przyszłości. W przeciwnym razie nasiona gaura są łatwe do wykorzystania, ale upewnij się, że masz odmianę, która najlepiej prosperuje w Twojej okolicy. W zależności od klimatu możesz również wysiać nasiona gaura bezpośrednio w ogrodzie lub rozpocząć je w pomieszczeniu.

Gdzie siać

Rozpoczynanie nasion gaura w pomieszczeniu jest idealne dla tych, którzy chcą uniknąć niebezpieczeństwa mrozu. Jednak może minąć trochę czasu, zanim pogoda się rozgrzeje, więc aby być produktywnym, możesz używać szklarni i wysiewać nasiona gaura w pomieszczeniu. Bez względu na to, jaką lokalizację wybierzesz, używaj żyznej, lekkiej gleby, głównie piasku.

Obszar lub pojemnik powinny być dobrze przepuszczalne, a jeśli wysiewasz bezpośrednio w ogrodzie, przewiduj wzrost korzeni gaury. Krzew potrzebuje głębokiego podłoża do sadzenia ze względu na długi korzeń palowy, dlatego nie można go łatwo rozmnażać przez podział. Co więcej, gaura nie będzie się rozwijać na ciężkiej glebie z powodu słabego drenażu.

Nasiona Gaura wykiełkują około dwóch do trzech tygodni. Warto jednak zauważyć, że gaura jest jedną z tych roślin, których należy unikać przenoszenia z jednego obszaru do drugiego. Jak wspomniano wcześniej, ma głęboki korzeń palowy, więc gdy już się ugruntuje, lepiej zostawić go w spokoju.

Opcja nr 2. Sadzonki łodyg

Istnieją również inne rodzaje gaura, które można rozmnażać z sadzonek łodygowych. Jedna odmiana o nazwie Belleza ciemnoróżowa gaura dobrze ukorzeni się z sadzonek łodygowych. Jeśli szukasz gaury do pojemników, rozważ tę odmianę i spodziewaj się więcej motyli w swoim ogrodzie.

Zbieranie sadzonek

Rozmnażanie z sadzonek łodyg jest doskonałym sposobem na stworzenie większej liczby roślin gaura z rośliny macierzystej. Jest to również prosta metoda, która zapewni kopie Twojej ulubionej odmiany. W przypadku gaury możesz zacząć zbierać sadzonki łodyg wiosną lub latem ze zdrowej rośliny.

Zrób 5-calowe cięcie poniżej pąka lub liścia za pomocą ostrego i wysterylizowanego noża. Chcesz także uszczypnąć lub usunąć wszystkie liście oprócz tych na górze. Podobnie jak w przypadku nasion, można ponownie ukorzenić sadzonki łodyg w szklarni.

Rootowanie i przesadzanie

Mieszanka torfu i gruboziarnistego piasku na tacy do sadzenia powinna dobrze działać na sadzonki łodygowe. Zanurz koniec kawałka w ukorzeniającym proszku hormonalnym i włóż go do środka komórki. Ustabilizuj cięcie za pomocą medium i upewnij się, że liście nie stykają się z nim.

Chcesz umieścić ten pojemnik w miejscu ciepłym i jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Aby utrzymać wilgoć, możesz również przykryć go przezroczystym plastikiem. Cięcie powinno rozwinąć korzenie w ciągu dwóch tygodni i można je przesadzić w glebie doniczkowej, czekając na przesadzenie na zewnątrz wiosną po przymrozkach.

Opcja nr 3. Sadzonki korzeni

Jak wspomniano wcześniej, dzielenie gaury może być trudne ze względu na jej długi i delikatny korzeń palowy. Jednak nadal możesz rozważyć tę metodę w razie potrzeby i zacząć w szklarni dla bezpieczeństwa. W ten sposób podziały ugruntowały się, więc są gotowe do przesadzenia na stałe.

Ze względu na głębokie korzenie gaurę należy wykopać, najlepiej wiosną. Strząśnij ziemię z korzeni i rozerwij je, aby obejść cztery sekcje. Następnie możesz sadzić te podziały w żyznym i dobrze przepuszczalnym miejscu, upewniając się, że korzenie są wygodne.

Dzielenie może nie być najbardziej preferowaną metodą rozmnażania gaury, ponieważ nie jest to roślina o płytkich korzeniach. Jednak po pewnym czasie może się okazać, że Twoja roślina zarośnie i możesz skorzystać z okazji, aby zdobyć kępy do sadzenia nowych krzewów gaura. Upewnij się, że lokalizacja jest idealna, podobnie jak w przypadku poprzednich metod, a twoje dywizje powinny dobrze się rozwijać.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć wszechstronną roślinę, rozważ zakup gaury przyciągającej zapylacze. Najlepiej byłoby, gdybyś pocieszył się, że wiedza o tym, jak rozmnażać gaurę jest stosunkowo łatwa. Co więcej, możesz zacząć bez obaw o pogodę, jeśli wykorzenisz gaurę w szklarni.

Pierwsza opcja rozmnażania gaury pochodzi z nasion. Możesz pozwolić swoim roślinom na samosiew, ale możesz także siać w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Jeśli masz dojrzałe krzewy gaura, możesz rozmnażać się również z sadzonek łodygowych lub sadzonek korzeniowych.

Należy jednak podkreślić głęboki korzeń palowy rośliny. Dlatego rozmnażanie przez podział jest wskazane tylko wtedy, gdy roślina przekroczyła swoje granice. Niezależnie od wybranej metody zakładania gaury nie ma specjalnych wymagań.

Po prostu wybierz żyzną, dobrze drenującą i jasną lokalizację z dala od trudnych warunków.

Jak rozmnażać Gaurę. 3 łatwe opcje | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy? W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne…

Więcej