Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy zastosują się do kilku podstawowych wskazówek, rośliny będą się prawidłowo rozwijać.
Spis treści
Rodzaje pietruszki
Koniec marca i kwiecień to doskonały czas na sadzenie pietruszki. Królowa polskich ziół pietruszka wywodzi się z rodziny selerowatych i jest rośliną dwuletnią. Podczas zakupu nasion możemy zdecydować się na trzy rodzaje pietruszki: hamburska spokrewniona z pasternakiem, włoska o płaskich liściach oraz taką, która ma mocno poskręcane liście. Wszystkie wymienione gatunki mają jadalne liście i korzenie, jednak te ostatnie nie są zbyt przydatne, zdecydowanie większą korzyść mamy z bujnych, aromatycznych liści.
Pietruszka w szklarni i tunelu, kiedy siać, jak tępić chwasty?
Jeśli listopad okaże się łagodny, możemy zacząć wysiewać pietruszkę. Nasiona pietruszki są dość odporne na niskie temperatury, ale nie mogą przetrwać bez okrycia podczas silnych mrozów. Sadzenie wiosenne powinno nastąpić od końca marca do połowy kwietnia. W tunelach rekreacyjnych możesz zacząć wysiewać jeszcze wcześniej. Utrzymanie temperatury gleby i powietrza powyżej +4 ° C jest ważne dla prawidłowego kiełkowania. Będziesz musiał poczekać miesiąc, aby otrzymać sadzonki, pietruszka ma bowiem długi okres kiełkowania. W tym czasie należy wyeliminować chwasty, ponieważ mogą one stłumić wyrastającą z ziemi młodą pietruszkę. Innym sposobem zwalczania chwastów jest mieszanie nasion pietruszki z nasionami rzodkiewki lub koperku. Zawsze na początku przebija się rzodkiewka, która chroni rzędy przed zarastaniem chwastami oraz spulchnia ziemię, a to pietruszka bardzo lubi.
Sadzenie pietruszki w tunelu
Podczas siewu pietruszki nasiona umieszczaj płytko. Mogą rosnąć powoli lub w ogóle nie kiełkować. Powinna wystarczyć głębokość 1 cm, 2 cm to już za dużo i pietruszka może się nie przebić, a siewki są słabsze. Bardzo istotne jest, aby przed siewem przygotować ziemię, dobra może być taka, która jest w drugim roku po oborniku, na pewno nie może być ona twarda i kamienista.
Podlewanie pietruszki w szklarni
Wiosną, gdy po zimie gleba jest sucha, wskazane jest podlewanie. Sadzenie pietruszki w suchej glebie opóźni kiełkowanie. Po wysianiu utrzymuj lekko wilgotne podłoże. Należy również pamiętać, że zbyt duża ilość wody (a tym samym wilgoci) zwiększa ryzyko chorób grzybiczych. Od czasu do czasu tunel należy przewietrzyć, aby usunąć nadmiar wilgoci. Jeżeli chcesz prawidłowo dbać o młodą pietruszkę, to wystarczy systematycznie odchwaszczać, podlewać i obrabiać motyką glebę wokół rośliny (jeśli ta stanie się zbyt ciężka).
Zbiór pietruszki w tunelu
Możesz regularnie zbierać pietruszkę przez całe lato. Sadząc ją w odstępach czasu, ogrodnicy mogą zapewnić regularne dostawy świeżych produktów. W listopadzie należy przeprowadzić ostatnie zbiory. Jeśli roślina jest uprawiana w szklarni lub tunelu, plon może trwać do pierwszych przymrozków. Świeże korzenie można przechowywać w kopcu z piasku lub pokroić i zamrozić z innymi warzywami. Ponownie można zasiać pietruszkę na zimę, powinna wzejść wiosną, plusem tej metody jest brak potrzeby podlewania.
Pietruszka w grządce warzywnej
Wśród wielu składników smacznych i zdrowych przepisów znajdują się korzenie i liście pietruszki. Są powszechnie używane jako przyprawa, nadająca potrawom niepowtarzalny smak. Oprócz doskonałych walorów kulinarnych pietruszka zawiera ogromną ilość witamin A i C, a także dużą dawkę wapnia, fosforu i żelaza. Sok z pietruszki to prawdziwy koncentrat witamin i minerałów. Uprawiaj więc tę wspaniałą roślinę, by delektować się jej smakiem, aromatem i prozdrowotnymi właściwościami.