Jak skutecznie wyhodować floks z sadzonek? | KrosAgro

Jak skutecznie wyhodować floks z sadzonek | KrosAgro

Wiedza o tym, jak wyhodować floksa z sadzonek, jest łatwa, ponieważ wymaga tylko dwóch kroków. Rozmnażanie floksów jest ogólnie wygodne i można je podzielić, ale jest zrozumiałe, dlaczego większość ogrodników woli zaczynać floks od sadzonek. Fakt, że istnieje kilka gatunków floksów, sprawia, że ​​tworzenie większej liczby roślin do ogrodu jest nawet bardziej ekscytujące. Możesz mieć pewność, że otrzymasz roślinę zgodną z cechami tej odmiany.

Jednak rozmnażanie i rośliny wyjściowe zawsze będą wrażliwym krokiem w każdej roślinie. Chcesz zapewnić idealne środowisko do wzrostu dla floksa, co jest łatwe do osiągnięcia przy stabilnych warunkach w szklarni. Gdy już uda ci się założyć floks, konserwacja będzie płynna i równie wygodna, jak przycinanie liści.

Jak wyhodować floks z sadzonek: kompletny, łatwy do naśladowania przewodnik

Krok # 1. Pobieranie sadzonek

Pierwszym krokiem jest samodzielne zebranie sadzonek. Chcesz, żeby sekcje były wolne od chorób, a sama roślina macierzysta jest zdrowa. Niektórzy ogrodnicy zalecają również podlewanie floksa na noc przed planowanym zabraniem sadzonek.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz sadzić sadzonki latem lub jesienią lub gdy aktywnie rośnie floks. Możesz sadzić sadzonki jesienią, ale możesz też ukorzenić je w szklarni i nadal mieć produktywny sezon. Wytnij 6-calowy odcinek poniżej liścia za pomocą ostrego i wysterylizowanego noża.

Upewnij się, że sadzonki, które masz, są wolne od kwiatów i mają co najmniej liść. Podobnie jak w przypadku ukorzeniania innych sadzonek roślinnych, chcesz usunąć dolne liście, z wyjątkiem tych na górze. Możesz także zanurzyć koniec w ukorzeniającym proszku hormonalnym, aby pobudzić rozwój korzeni, ale floks i tak łatwo się zakorzenia.

Krok # 2. Ukorzenianie sadzonek

Gdy masz już sadzonki, możesz je sadzić w celu zakorzenienia. Chcesz wilgotnego, ale dobrze przepuszczalnego podłoża, a ogrodnicy często używają mieszanki piasku, torfu i perlitu. Korzystanie ze szklarni może być korzystne dla rozwoju floksów, ponieważ pozwala zachować idealne środowisko dla sadzonek.

Miejsce dla nich powinno być jasne, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego i z dala od surowych temperatur i warunków. Możesz również przykryć pojemnik plastikową torbą, aby stworzyć wilgotne środowisko. Mimo to zawsze należy sprawdzać sadzonki pod kątem potencjalnego rozwoju pleśni lub konieczności podlewania.

Sadzonki powinny rozwinąć korzenie przez około cztery tygodnie, biorąc pod uwagę, że szklarnia była utrzymywana w temperaturze od 65 do 75 ° F. Możesz także ocenić, czy możesz przeszczepić w tym momencie. Pamiętaj jednak, aby najpierw utwardzić młode rośliny przed sadzeniem ich na zewnątrz.

Jak dbać o Phlox

Jak większość roślin, chcesz przesadzić sadzonki wiosną, po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu. Wybierz obszar z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą i utrzymuj go w wilgoci. Warto jednak podkreślić, że musisz sprawdzić specyficzne wymagania swojego gatunku floksów, ponieważ niektórzy wolą cień, a inni wymagają ekspozycji na światło.

Dla samej pielęgnacji chcesz utrzymać wilgoć i regularnie podlewać rośliny, szczególnie w upalne dni. Możesz także mulczować i dodawać kompost na miejscu każdej wiosny, aby utrzymać wilgotność gleby. W zależności od posiadanego floksa możesz wczesną wiosną nawozić uniwersalnym nawozem.

Czy floks potrzebuje zabójstwa? Usunięcie wyblakłych kwiatów zachęci do ponownego kwitnienia i ogólnego schludnego wyglądu Twoich roślin. Możesz także ściąć rośliny po pierwszych jesiennych przymrozkach, aby utrzymać floks.

Typowe problemy z Phlox

Korzystanie ze szklarni jest przydatne nie tylko do wspierania wzrostu sadzonek floksów. Kontrolowane warunki i praktyki w pomieszczeniach pomagają również zapobiegać powszechnym chorobom i szkodnikom floksów. Na przykład każdy, kto wyhodował floksa, prawdopodobnie słyszał lub napotkał chorobę grzybiczą zwaną mączniakiem prawdziwym.

Proste warunki środowiskowe i ogólne praktyki powinny pomóc w zapobieganiu mączniakowi prawdziwemu. Na przykład chcesz się upewnić, że liście roślin nie są mokre, a ich przestrzeń zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Gorąca i wilgotna pogoda również sprzyja tej chorobie, więc uważaj, jeśli klimat jest surowy.

Jeśli chodzi o szkodniki, zawsze możesz zastosować środki zapobiegawcze, aby zapobiec przedostawaniu się owadów do szklarni. Floks jest szczególnie podatny na przędziorki, ale podobnie jak mączniak prawdziwy, są one powszechne w gorących warunkach. Zawsze sprawdzaj swoje rośliny i natychmiast izoluj te ze szkodnikami.

Wniosek

Różne dostępne rośliny floksów sprawiają, że są one jedną z najbardziej ekscytujących grup w uprawie. Jeśli masz ulubione odmiany lub odmiany, ważne jest, aby wiedzieć, jak wyhodować floksa z sadzonek, aby uzyskać bezproblemowy sposób na uzyskanie większej liczby roślin. Wystarczy dwa kroki, które obejmują zbieranie i ukorzenianie, a możesz użyć szklarni, aby stworzyć stabilne środowisko dla założenia floksa.

Możesz zacząć zbierać sadzonki latem lub jesienią, a ukorzenić w szklarni, aby chronić młode rośliny przed ekstremalnym klimatem. Sadzonki floksów również łatwo rozwijają korzenie, ale można przyspieszyć ten proces, stosując hormon ukorzeniający. Następnie umieść je w wilgotnej i dobrze przepuszczalnej mieszance w jasnym miejscu.

Twoje rośliny powinny być gotowe do przesadzenia po czterech tygodniach, a później możesz podzielić bardziej dojrzałe rośliny floksowe.

Jak skutecznie wyhodować floks z sadzonek | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi to zbiór wątpliwości jakie pojawiają się najczęściej u klientów Krosagro. W…

Więcej
Bez kategorii

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom to zwykle konstrukcje z wietrzeniem bocznym. Umieszczone na obu stronach kurtyny z foli, które…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Bez kategorii

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty garażowe i magazynowe to coraz chętniej wybierane konstrukcje do przechowywania maszyn, pojazdów i sprzętu. Modułowe, a zarazem mobilne struktury,…

Więcej