Jak rośliny kontrolują utratę wody? | Porady od KrosAgro

jak rośliny kontrolują utratę wody? | Porady od KrosAgro 1

Jeśli ciekawi Cię, dlaczego rośliny muszą kontrolować utratę wody, najprostszym wyjaśnieniem jest to, że woda jest niezbędna do fotosyntezy i przetrwania w trudnych warunkach. Pamiętaj, że woda jest czynnikiem ograniczającym fotosyntezę i jest jedną z rzeczy, które musisz zapewnić, aby zapewnić rosnące rośliny. Jeśli uprawiasz jakikolwiek gatunek roślin, musisz wiedzieć o tych obszarach, aby uniknąć wad.

Poniżej znajduje się łatwe do zrozumienia wyjaśnienie znaczenia tego mechanizmu i sposobu, w jaki rośliny to robią. Możesz wykorzystać te informacje podczas właściwej uprawy i pielęgnacji roślin. Wreszcie, nie zapomnij zapewnić idealnych warunków wzrostu i środowiska dla swoich roślin, używając konstrukcji takich jak szklarnie lub zadaszenia w ogrodzie.

Dlaczego rośliny muszą kontrolować utratę wody i jak to się robi?

Pamiętaj, że temperatura i woda są czynnikami wpływającymi na proces fotosyntezy roślin. Dlatego rośliny mogą walczyć w warunkach, które ograniczają te obszary, więc muszą przystosować się i oszczędzać wodę. W tym artykule krótko omówimy dwa sposoby kontrolowania utraty wody przez rośliny.

Ale dlaczego rośliny muszą kontrolować utratę wody? Z biegiem czasu różne gatunki roślin, takie jak kaktusy, ewoluowały specjalnie w celu poprawy retencji wody. Oprócz faktu, że woda jest czynnikiem ograniczającym fotosyntezę, kontrola utraty wody zapewnia takie korzyści, jak chłodzenie, lepsze wchłanianie składników odżywczych i wsparcie struktury w miarę rozwoju rośliny.

Z definicji transpiracja odnosi się do utraty wody w roślinach przez parę wodną. Jest to korzystny proces, ponieważ rośliny potrzebują go do chłodzenia wyparnego, pozyskiwania składników odżywczych z gleby, wymiany gazowej i pobierania wody. Jednak rośliny muszą kontrolować utratę wody, ponieważ jest ona niezbędna do napędzania procesów biochemicznych.

Jeśli woda jest ważna dla roślin, dlaczego rośliny muszą ją tracić na różne procesy?

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost i produktywność roślin zależą od wody. Rośliny muszą zawsze znaleźć równowagę między fotosyntezą a transpiracją, a jest to możliwe tylko poprzez kontrolowanie utraty wody. Oba procesy są niezbędne dla roślin, ale istnieją zagrożenia, którym podlegają one regularnie, zwłaszcza w trudnych warunkach.

Jak rośliny kontrolują utratę wody

Zanim w tym artykule omówimy dwie metody kontrolowania utraty wody, warto zwrócić uwagę na czynniki wpływające na szybkość transpiracji. Obejmują one światło, wodę gruntową, temperaturę, wilgotność i wiatr. Kontrolowanie tych czynników środowiskowych jest czymś, na co należy zwrócić uwagę, aby zapobiec utracie wody przez rośliny.

Metoda nr 1. Przez liście

Rośliny mogą zmniejszyć transpirację, która kontroluje utratę wody za pomocą włosków i powłok na liściach. Na liściach zauważysz woskowe powłoki, które dają szary odcień na powierzchni, ale niektóre rośliny mają zamiast tego odblaskowe białe włoski. Powłoki te spowalniają ruch powietrza i obniżają temperaturę rośliny, aby oszczędzać wodę.

Oprócz powłok na powierzchni liści, niektóre rośliny przystosowały się również do posiadania mniejszych liści. Pamiętaj, że mniejsza powierzchnia liścia oznacza również mniej aparatów szparkowych. A szparki to część liści, przez którą uchodzi woda.

Dlatego mniej aparatów szparkowych z mniejszej powierzchni liścia ogranicza utratę wody, co jest widoczne na roślinach przystosowanych do jałowego klimatu. Co więcej, są rośliny, które mają nawet szparki tylko na dnie naskórka. Warto zauważyć, że liść ma trzy warstwy, a część, która jest wilgotna i odpowiedzialna za fotosyntezę, znajduje się w środku.

Metoda nr 2. Mechanizmy strukturalne i fizjologiczne

Oprócz mniejszej liczby aparatów szparkowych lub mniejszych powierzchni liści, rośliny rozwinęły również mechanizmy strukturalne kontrolujące utratę wody. Na przykład rośliny wykorzystują komórki magazynujące wodę i wykorzystują je po wchłonięciu wody przez korzenie.

Magazynowanie wody w liściach i łodygach

Woda nie zostanie utracona, ale nadal będzie łatwo dostępna, gdy roślina tego potrzebuje. W zależności od gatunku magazynem wody mogą być liście lub łodygi rośliny. Z drugiej strony istnieją fizjologiczne mechanizmy pomagające roślinom oszczędzać wodę.

Specjalistyczna fotosynteza

Na przykład rośliny mogą kontrolować utratę wody za pomocą metody fotosyntezy, którą rozwinęły w czasie. Dzieje się tak w przypadku większości roślin, które rozwijają się w suchym klimacie, gdzie regulują otwieranie aparatów szparkowych. Rośliny te mogą wydajnie magazynować dwutlenek węgla do użytku w ciągu dnia i używać aparatów szparkowych tylko w nocy.

Dzięki temu mechanizmowi rośliny nie są narażone na utratę wody podczas suszy z powodu niższego tempa metabolizmu. Dzięki temu mogą utrzymać krytyczne mechanizmy, które wymagają wilgoci do podtrzymania życia.

Wniosek

To niewiarygodne, jak rośliny przystosowały się do trudnych warunków, aby utrzymać życie. Ktoś mógłby być ciekawy, dlaczego rośliny muszą kontrolować utratę wody, tak jak występuje u różnych gatunków. Ogólnie rzecz biorąc, woda ma kluczowe znaczenie dla procesów biochemicznych roślin, w tym fotosyntezy.

Dlatego znajdziesz liście, które mają mniejszą powierzchnię liści, mniej aparatów szparkowych, rośliny magazynujące wodę i wyspecjalizowaną fotosyntezę, która zapobiega utracie wody. Pamiętaj, że rośliny potrzebują chłodzenia wyparnego, pobierania składników odżywczych i wody oraz wymiany gazowej, ale jest to możliwe tylko w przypadku transpiracji. W trudnych klimatach i środowiskach rośliny stworzyły mechanizmy zapewniające, że utrata wody nie będzie miała drastycznego wpływu na ich życie.

jak rośliny kontrolują utratę wody? | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Hodowla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt to konstrukcje o stelażu ze stali. Osłoną na strukturze jest plandeka. Tego rodzaju namioty używane są…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przenośny namiot magazynowy do ogrodu

Konstrukcje z rur i profili Krosagro to nie tylko komercyjne wielkogabarytowe struktury. To również małe, przenośne i wielofunkcyjne namioty magazynowe,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać zioła pod tunelu?

Ziołowe ogródki w tunelach ogrodniczych wracają do łask. Od wieków człowiek używała ziół nie tylko jako przypraw, lecz także jako leków na…

Więcej
Hodowla zwierząt

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym?

Hodować ślimaków w tunelu foliowym zyskuje w Polsce popularność, a zapotrzebowanie na skorupiaki z sezonu na sezon rośnie. W tym…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym?

Uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym to z roku na rok rozwijający się trend żywieniowy. Coraz więcej osób chce być świadoma,…

Więcej