Jak przechowywać kłącze kurkumy? | Porady od KrosAgro

Jak przechowywać kłącze kurkumy | Porady od KrosAgro

Aby zrozumieć, jak prawidłowo przechowywać kłącze kurkumy, trzeba wziąć pod uwagę tylko dwie kwestie. Biorąc pod uwagę obszerną listę sprawdzonych właściwości zdrowotnych kurkumy, nie jest zaskakujące, dlaczego zainteresowanie ich uprawą jest duże. Te rośliny są nawet stosunkowo łatwe w uprawie, więc dlaczego nie mieć w domu świeżego zapasu kurkumy?

Jednak nauczenie się prawidłowego przechowywania kłącza kurkumy jest niezbędne, niezależnie od tego, jak chcesz go później wykorzystać. W tym przewodniku poznasz techniki przygotowywania kłącza i dowiesz się, jak je prawidłowo przechowywać. Co więcej, właściwe obchodzenie się z kłączem tworzy produktywny ogród bez kupowania nowych zapasów.

Obszerny przewodnik dotyczący przechowywania kłącza kurkumy

Rozważanie nr 1. Przygotowanie kłącza kurkumy do przechowywania

Zbieranie kłącza kurkumy do przechowywania

Na początek musisz znać znaki, których należy szukać, kiedy można zbierać kłącza kurkumy. Sprawdź, czy liście wysychają i zmieniły kolor na żółtawobrązowy. Możesz to zrobić dziesięć miesięcy po posadzeniu kurkumy.

Gdy będziesz mieć pewność, że możesz zbierać plony, kopnij wokół łodyg i poluzuj ziemię, aby wykopać kępy gleby. Uważaj, aby nie uszkodzić samych kłączy podczas tej czynności, a łodygi powinny być w stanie podnieść. Niektórzy ogrodnicy mają tendencję do natychmiastowego szarpania łodyg, co uniemożliwia zbiory i powoduje uszkodzenia.

Czyszczenie kłącza kurkumy przed przechowywaniem

Jeśli nadal odczuwasz pewien opór, możesz lekko podlać glebę, aby jeszcze bardziej ją poluzować. Po zebraniu plonów odetnij kłącze z łodygi lub odetnij liście przed uniesieniem kłączy. Dodatkowo usuń długie korzenie i łuski liści sterylnymi nożyczkami.

Następnie możesz spłukać kłącza kurkumy, aby pozbyć się pozostałości i brudu. Prostą metodą jest namoczenie go w wodzie i pozostawienie kłączy do wyschnięcia przed przechowywaniem. W zależności od potrzeb można je utwardzać i przetwarzać przed przechowywaniem, do sadzenia lub stosowania w kuchni.

Rozważanie # 2. Gdzie przechowywać kłącze kurkumy

Po wysuszeniu następnym czynnikiem, który należy sprawdzić, jest bezpieczne przechowywanie kłącza kurkumy. Proces przechowywania kurkumy jest prosty, ale można popełnić błąd w miejscu ich przechowywania. Aby tego uniknąć, możesz skorzystać z zaleceń Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa jako przewodnika.

Przechowywanie kłącza kurkumy do sadzenia

Na przykład, jeśli używasz kłącza do sadzenia, możesz przykryć je suchymi liśćmi i przechowywać je w chłodnym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu, takim jak szklarnia, aby zapobiec gniciu i odwodnieniu. Możesz również użyć dołów pokrytych piaskiem, aby zapobiec inwazji owadów. Ale jeśli chcesz, możesz traktować nasiona kłącza lub kłącza mateczne fungicydami zalecanymi przez Indian Institute of Spice Research.

Przechowywanie kłącza kurkumy do jedzenia

A co, jeśli zamierzasz później zjeść świeże kłącza kurkumy? Po wyschnięciu kłącza wstaw do lodówki w szczelnym i szczelnym pojemniku. Przy tej metodzie przechowywania kłącza powinny dobrze przetrwać kilka tygodni po zbiorze.

Z drugiej strony możesz też zamrozić niektóre kłącza, a pozostałą część odwodnić na słońcu, jeśli chcesz uzyskać kurkumę w proszku. Aby zamrozić, możesz umieścić je w szczelnym pojemniku w zamrażarce i wytrzymają przez rok. Pamiętaj jednak, że chcesz użyć ich wcześniej, jak to możliwe, aby uzyskać lepszy smak.

Mieloną kurkumę przechowuj w szczelnych pojemnikach w ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Można wtedy zapobiec rozwojowi mikroorganizmów i ewentualnej wilgoci wewnątrz, wystawiając pojemnik od czasu do czasu na słońce. Ogólnie rzecz biorąc, głównym wnioskiem jest to, że najlepszym miejscem do przechowywania kłącza kurkumy jest suchość i brak bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować choroby, rozwój grzybów i infekcje.

Sadzenie kłącza kurkumy

Jeśli zdecydujesz się uprawiać kurkumę, możesz użyć kłącza do sadzenia. Możesz to zrobić w szklarni za pomocą doniczek lub donic. Przygotuj kłącze, odcinając go, upewniając się, że każdy kawałek będzie miał dwa lub więcej pąków.

Lekko zasadowa gleba doniczkowa działa dobrze z kurkumą i możesz po prostu położyć kawałek na jej środku z pąkami skierowanymi do góry. Przykryj kawałek ziemi i dokładnie wodą, aż podłoże będzie wilgotne. Następnie umieść garnek w plastikowej torbie i umieść go w szklarni około 70 do 95 ° F.

Wniosek

Kłącze kurkumy to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin, jakie można zebrać. Nauczenie się prawidłowego przechowywania kłącza kurkumy pomoże Ci w pełni wykorzystać go do sadzenia i spożycia. Na początek upewnij się, że wyczyściłeś kłącze i usuń jego długie korzenie i łuskę liści.

Następnie możesz przechowywać kłącza w chłodnym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu. Głównym celem jest ochrona przed wilgocią, aby zapobiec chorobom i rozwojowi grzybów. Możesz również użyć zatwierdzonych fungicydów, wyleczyć kłącza lub pozwolić im wyschnąć na słońcu przed rozdrobnieniem.

Do spożycia możesz zamrozić lub schłodzić kłącza w szczelnym pojemniku. Chociaż mrożenie może wydłużyć okres przydatności do spożycia kłączy o rok, pamiętaj, że jeśli zjesz je jak najszybciej, najlepiej wykorzystasz ich smak.

Jak przechowywać kłącze kurkumy | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jadalnych kwiatów w tunelu ogrodowym

Jadalne kwiaty to dla wielu osób zupełna nowość, pomimo tego że od wieków spożywa się je na różny sposób. Istnieje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej