Jak używać miernika pH do gleby? 2 najlepsze metody

Jak używać miernika pH do gleby. 2 najlepsze metody

Istnieją dwie metody nauki używania miernika pH do gleby. Ale dlaczego musisz wiedzieć, jak sprawdzić pH gleby za pomocą pH-metru? Znaczenie tego procesu w ogrodzie wpływa na jakość uprawianych roślin.

Krótko mówiąc, prawidłowe pH gleby poprzez pomiar kwasowości zasadowości pozwoli Ci poznać wszelkie niezbędne procedury do wykonania w ogrodzie. Poziom pH ma zasadnicze znaczenie dla hydroponiki, ale pamiętaj, że gleba odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu i wzroście roślin.

Obszerny przewodnik dotyczący używania miernika pH do gleby

Istnieją dwie metody używania pH-metru do gleby. Pierwsza to bezpośredni pomiar gruntu, a druga to użycie roztworu glebowego. Pierwsza jest prostsza, ale pomoże im nauczyć się używać tego, co jest wygodniejsze w twojej sytuacji.

Co więcej, nie wszystkie mierniki pH na rynku są takie same. Może być konieczne użycie innego miernika do metody, ponieważ nie wszystkie mierniki mogą działać na próbkach gleby o konsystencji pasty.

Metoda nr 1. Bezpośredni pomiar gleby

Pierwsza metoda polega na użyciu pH-metru do bezpośredniego pomiaru gleby. Wymaga to mniej pracy niż stworzenie rozwiązania. Mimo to warto zauważyć, że Washington State University znalazł na rynku tylko jeden metr, który będzie dobrze działał bezpośrednio na glebach, jeśli użyjesz próbek stałych lub przypominających pastę. Niemniej jednak obie metody wymagają pH-metru z elektrodą.

Dig

Do bezpośredniego pomiaru potrzebny jest glukometr, łopata, rękawiczki oraz woda z kranu i destylowana. Zacznij od zebrania gleby na głębokość 8 cali lub więcej. Pamiętaj, że nie potrzebujesz żadnego kamienia ani kamienia. Najlepiej byłoby również odrzucić 2 cale wierzchniej warstwy gleby.

Zmierz

Glebę można też łatwiej zwilżyć wodą destylowaną, zwłaszcza gdy grunt jest bardzo suchy. Po kopaniu na zalecaną głębokość nie zapomnij najpierw wyczyścić elektrody wodą z kranu. Następnie możesz wepchnąć go w ziemię bez brutalnej siły, a odczyt powinien po pewnym czasie się uspokoić.

Powtórz

Następnie można przepłukać elektrodę wodą z kranu i ręcznie usunąć wszelkie pozostałości, ponieważ szmatka może ją uszkodzić. W przypadku tej metody należy zawsze wyczyścić elektrodę w każdym miejscu. W końcu wiarygodny pomiar można uzyskać tylko poprzez testowanie wielu witryn i uzyskiwanie średniej danych.

Metoda nr 2. Pomiar roztworu glebowego

Drugą metodą jest użycie roztworu gleby zamiast bezpośredniego testowania podłoża. Dlatego oprócz miernika, łopaty i rękawic będziesz potrzebować dodatkowych narzędzi. Musisz także zabrać wodę dejonizowaną, zlewkę i 2-milimetrowy ekran oraz woreczki strunowe na próbki.

Pobieranie próbek

Całkiem podobnie jak w metodzie nr 1, należy również odrzucić 2-calową wierzchnią warstwę gleby i kopać na głębokości 8 cali lub większej. Zbierzesz próbkę (tj. 1 na 1000m2 lub 1 próbkę na worek) o tej samej ilości z wielu obszarów, a następnie wymieszasz. Przed następnym krokiem należy również usunąć inne zanieczyszczenia, takie jak kije i kamienie.

Przygotuj roztwór glebowy

Teraz, gdy masz już mieszankę, użyj sita i przesiej go, aby upewnić się, że nie pozostały żadne ciała obce. Następnie użyj stosunku 2: 1 do roztworu, w którym masz 50 ml wody dejonizowanej na każde 25 gramów przesianej gleby. Mieszaj przez pół minuty i odczekaj 5 minut przed pomiarem.

Zmierz

Wymieszaj roztwór, a następnie włóż elektrodę podobnie do bezpośredniego pomiaru gruntu. Podobnie jak w przypadku metody nr 1, dokładność metody nr 2 zależy od liczby lokalizacji lub w tym przypadku próbek otrzymanych do pomiaru.

Którą metodę wybrać?

Jak wspomniano wcześniej, używasz metody pomiaru, która Twoim zdaniem będzie wygodna w danej sytuacji. Oba przedstawiają pozytywy i negatywy, ale mają jedno podobieństwo, aby zapewnić wiarygodny pomiar. W przypadku bezpośredniego pomiaru gruntu przetestuj jak najwięcej lokalizacji w Twojej okolicy lub pobierz wiele próbek w okolicy do pomiaru roztworu glebowego.

Metoda numer jeden jest korzystna, jeśli chcesz uzyskać natychmiastowy wynik, ponieważ robisz to na ziemi. Jednak ciągłe testowanie naraża cię na ryzyko uszkodzenia elektrody i może spowodować niedokładne odczyty. Z drugiej strony, przygotowanie roztworu glebowego pochłania więcej czasu, ale powoduje mniejsze zużycie elektrod.

Wniosek

Przed sadzeniem ważne jest, aby przygotować miejsce i lokalizację, na przykład glebę. Ogrodnicy muszą nauczyć się, jak używać miernika pH do gleby, aby poprawić glebę i dostosować ją do wymagań roślin. Możesz użyć miernika bezpośrednio na ziemi lub przetestować mieszankę gleby.

Pierwsza metoda jest prosta, ale należy uważać, aby nie uszkodzić elektrody podczas każdego testu. Z drugiej strony, druga metoda różni się tylko tym, że najpierw należy zmieszać próbkę gleby i wodę dejonizowaną do testów. Tak czy inaczej, powinno pomóc w efektywniejszym uprawie roślin, ale nie zapomnij przetestować jak największej liczby lokalizacji lub zebrać jak najwięcej próbek, aby stworzyć rozwiązanie zapewniające dokładne wyniki.

Jak używać miernika pH do gleby. 2 najlepsze metody

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin nastręcza początkującym ogrodnikom wiele problemów. Niektórzy zbyt uważnie traktują ten zabieg, obawiając się uszkodzenia plonu i przez to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć petunię z sadzonek? Cztery proste kroki

Petunie to obok pelargonii najpopularniejsze rośliny kwitnące, zdobiące od wiosny do jesieni balkony, tarasy i ogrodowe kwietniki. Powodzenie tej pochodzącej…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przemysłowy namiot magazynowy

Przemysłowy namiot to funkcjonalny i ekonomiczny sposób na ochronę posiadanych maszyn, narzędzi i akcesoriów. Bez względu na to, czy jest…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namioty przemysłowe dla firm

Namioty przemysłowe dla firm o konstrukcji z rur i profili, znajdują swoje zastosowanie w różnych rodzajach produkcji. Hale namiotowe to…

Więcej