Jak często nawozić sukulenty? | Uprawa sukulentów w tunelu hobbystycznym

Jak często nawozić sukulenty | Porady dla początkujących

Jeśli uprawa sukulentów w tunelu foliowym, jest dla Ciebie czymś nowym, prawdopodobnie zastanawiasz się nad ich pielęgnacją, a jednym z wielu nurtujących Cię pytań jest to: „Jak często należy nawozić sukulenty?”, to musisz wiedzieć, że zwiększenie ilości substancji odżywczych niewątpliwie sprawi, że Twoje sukulenty staną się zdrowsze i piękniejsze. Te egzotyczne rośliny, przy regularnym nawożeniu rozwiną pełnię swej urody i nawet jeżeli są narażone na pewne stresy, związane z warunkami środowiskowymi, to będą dobrze się rozwijać, szybko rosnąć, a niektóre długo kwitnąć. Chociaż sukulenty z powodzeniem wchłaniają składniki odżywcze znajdujące się w glebie, to ich regularne nawożenie spowoduje, że uzyskają bogatsze i intensywniejsze  kolory.

Jak często nawozić sukulenty?

Sukulenty to rośliny z rodziny gruboszowatych, które wykształciły specyficzną budowę, pozwalającą im magazynować w tkankach zapasy wody i substancji odżywczych, na wypadek suszy. Takie zapasy, są bezcenne na obszarach, gdzie jest mocno ograniczony dostęp do wody i suchy, upalny klimat. Rezerwy pomagają roślinie przetrwać w ciężkich warunkach, mało tego umożliwiają jej wzrost i kwitnienie. Nie należy jednak ulec złudzeniu, że rzadkie i skąpe podlewanie nie odbije się na kondycji sukulentów rosnących w doniczkach, w warunkach uprawy pod osłonami. Niedobory wody i składników odżywczych wpłyną bowiem na ich wygląd oraz mogą zahamować kwitnienie, ponieważ, rośliny będą zużywać wszystkie zapasy na podtrzymanie czynności życiowych i na zawiązywanie pąków może jej po prostu nie wystarczyć. Zwróć więc uwagę, że chociaż sukulenty w tunelu hobbystycznym nie muszą być podlewane tak często i obficie, jak inne gatunki roślin, to wymagają one regularnych sesji nawadniania.

Uprawa sukulentów w tunelu hobbystycznym

Niestety, podlewanie gleby powoduje również wypłukiwanie z niej cennych składników odżywczych; dlatego musisz dbać o jej regularne nawożenie. Ważne jest, aby pamiętać, że stosowanie odpowiedniego typu nawozu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia określonego gatunku, ponieważ użycie zbyt silnych preparatów może spowodować uszkodzenie wrażliwych na ich działanie roślin, do tej grupy zaliczają się właśnie sukulenty. Pamiętaj, że jeśli zastosujesz nadmierną ilość nawozu lub użyjesz preparatów o wysokiej zawartości azotu, liście i korzenie Twoich sukulentów mogą ulec zniszczeniu, nie wolno również zasilać roślin, które dopiero co zostały przesadzone lub są w stanie spoczynku.

Jakiego rodzaju nawozu użyć?

Sukulenty możemy zasilać przez cały okres wegetacji, stosując większość dostępnych na rynku odżywek mineralnych oraz nawozów pochodzenia organicznego. Jeśli zdecydujesz się na użycie nawozu mineralnego, upewnij się, że jest on bogaty w fosfor i potas, przy bardzo małej zawartości azotu. Większość typów gleby obfituje w azot, ma jednak ograniczoną ilość fosforu, należy więc zadbać o odpowiednią gospodarkę w zakresie zawartości tych pierwiastków. Ponadto dostarczenie zbyt dużej ilości azotu sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych oraz grozi inwazją szkodników.

Unikaj stosowania preparatów o spowolnionym działaniu, ponieważ są one zbyt mocne dla sukulentów. Najlepiej zastosuj płynny nawóz rozpuszczalny w wodzie, rozrzedzając go o 2 do 3 razy zalecanej przez producenta dawki.

Bogactwo składników odżywczych

Innym, doskonałym rodzajem nawozu, którego możesz użyć, jest herbata z obornika. Bogactwo składników odżywczych znajdujących się w takim samodzielnie wykonanym, naturalnym nawozie, sprawiają, że jest to idealny sposób zasilania roślin. Herbatę możesz umieścić w konewce lub spryskiwaczu i nawozić nią rośliny, dostosowując ilość sesji do ich potrzeb i preferencji. Nie musisz się obawiać, że poparzysz liście sukulentów, ponieważ tego typu organiczne nawożenia jest łagodne i znacznie bezpieczniejsze od mineralnego. Wielkim plusem herbaty z obornika jest również to, że jeżeli nie zużyjesz całej, to możesz podlać nią trawniki lub bez problemu zutylizować dodając go do kompostu, lub wylać w inne miejsce, nie ryzykując jak w przypadku nawozów sztucznych takich niebezpieczeństw jak np. skażenie zbiorników wodnych. Nie martw się również, że przygotowanie roztworu wiąże się z bałaganem lub wszechobecnym, nieprzyjemnym zapachem, jeżeli zapoznasz się z instrukcją od KrosAgro, to wszystko powinno przebiegać szybko i sprawnie.

Jak przygotować herbatę z obornika?

Proces przygotowania herbaty z obornika jest niezwykle łatwy. Na początku, przygotuj poszewkę od poduszki lub worek, w którym umieścisz obornik, duże wiadro o pojemności około 5 galonów wody (odpowiednikiem tej miary jest 19 litrów) i konewkę lub spryskiwacz. Odpowiednia proporcja ilości wody do obornika to 5:1. Do sporządzenia roztworu, nie używaj młodego obornika, dlatego, że pozyskany w ten sposób nawóz byłby zbyt silny.

Żeby cały proces przebiegał prawidłowo, zapoznaj się z tym, jak krok po kroku sporządzić herbatę z obornika:

Krok 1

Napełnij worek lub poszewkę od poduszki obornikiem, tak by jego ilość stanowiła piąta część ilości wody.

Krok 2

Następnie umieść ,,torebkę herbaty” w wiadrze i napełnij je pięcioma galonami wody (19 litrów).

Krok 3

Do torebki możesz zamontować sznurek, który powinien zwisać z krawędzi, zanim nałożysz na wiadro pokrywę.

Krok 4

Torebkę pozostaw na tydzień lub dwa, aby dobrze nasiąknęła. Wyciągnij torebkę i umieść ją nad wiadrem, aby dobrze obciekła.

Krok 5

Napełnij konewkę ,,herbatą” i śmiało podlewaj nią swoje sukulenty.

Możesz również umieścić obornik bezpośrednio w wodzie i połączyć je dokładnie mieszając. W taki sposób nawóz będzie gotowy już po kilku dniach, musisz jednak pamiętać o przecedzeniu nawozu. Przed użyciem, tak przygotowaną miksturę musisz rozcieńczyć w ten sposób, aby 250 ml herbaty przypadało na 4 litry wody.

Jak często nawozić sukulenty?

Jeśli używasz herbaty z obornika lub mocno rozrzedzonego standardowego nawozu, możesz nawozić sukulenty nawet raz w miesiącu. Należy jednak pamiętać, że większość sukulentów radzi sobie dobrze, jeśli nawozisz je raz do roku na wiosnę. Ponieważ sezon wegetacyjny większości sukulentów rozpoczyna się właśnie o tej porze roku, potrzebują one na starcie zastrzyku składników odżywczych, które mogą im zapewnić tylko odpowiednio dobrane nawozy.

Inaczej jest w przypadku sukulentów mających aktywny wzrost w sezonie zimowym, te należy zasilić jesienią.

Jakie są zalety uprawy roślin w tunelu hobbystycznym?

Jeśli kochasz ogrodnictwo i pragniesz przenieść swoje doświadczenia na wyższy poziom i zakosztować wspaniałych efektów, jakie może ci ono przynieść, powinieneś koniecznie rozważyć uprawę roślin w tunelu foliowym lub szklarni. W przeciwieństwie, do tradycyjnego ogrodnictwa polowego, uprawa roślin w tunelu lub szklarni oferuje mnóstwo korzyści, które nie powinny Cię ominąć. Niektóre z nich obejmują wydłużone okresy wegetacyjne, kontrolowany klimat, dostosowany idealnie do preferencji danego gatunku, a także ochronę przed szkodnikami, niepogodą i nagłymi zjawiskami atmosferycznymi.

Korzyść nr 1: Wydłużenie sezonów wegetacyjnych

Dzięki tunelom foliowym i szklarniom ogrodniczym będziesz w stanie pielęgnować swoje rośliny niezależnie od ciągle zmieniających się warunków pogodowych, ponieważ we wnętrzu konstrukcji masz możliwość kontrolowania temperatury i sterowania klimatem uprawy w najkorzystniejszy dla roślin sposób. Sterowanie warunkami środowiskowymi uprawy wewnątrz zamkniętej przestrzeni stwarza najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia, co przekłada się na ilość i jakość produktu. Kontrola klimatu pozwala stworzyć warunki, w których możesz bez problemu wydłużyć sezon wegetacyjny oraz uprawiać nietypowe dla miejsca, w którym mieszkasz gatunki, nawet egzotyczne, ciepłolubne rośliny.

Korzyść nr 2: Zapewnienie idealnego środowiska wzrostu

Uprawa roślin pod osłonami umożliwia dostosowanie wszystkich czynników, mających wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój roślin. We wnętrzu konstrukcji sterujesz nie tylko temperaturą, ale również możesz regulować dopływ światła, stosując materiały cieniujące oraz lampy doświetlające, systemy wentylacyjne zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, możesz sterować poziomem wilgotności powietrza, a także zastosować chłodzenie ewaporacyjne. Przy tak doskonale skonfigurowanych warunkach Twoje warzywa, owoce, zioła i kwiaty rozwiną pełnię swojego potencjału, a Ty zbierzesz maksymalnie obfite plony.

Korzyść nr 3: Stworzenie bariery ochronnej przed niepogodą i szkodnikami

Umieszczenie roślin w tunelu foliowym lub szklarni oznacza wyeliminowanie konieczności podejmowania awaryjnych przygotowań, w razie potrzeby ochrony roślin przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak: ulewne deszcze, silny wiatr, śnieg, grad, zamiecie śnieżne itp. W zamkniętej przestrzeni rośliny będą również wyizolowane od działalności zwierząt i szkodników, także rozprzestrzenianie się chorób z sąsiadujących upraw jest w przypadku ogrodnictwa szklarniowego dużo niższe.

Ostatnie przemyślenia o tym „Jak często należy nawozić sukulenty?”

Jeżeli już wiesz, jak zasilać sukulenty w warunkach uprawy pod osłonami, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował tego zupełnie nowego, fascynującego zajęcia. Zdecyduj się już dziś na kupno tunelu hobbystycznego lub mini szklarni i wznieś swoje doświadczenia ogrodnicze na najwyższy poziom. Olśnij przyjaciół widokiem niesamowitej kompozycji, złożonej z oryginalnych, różnorodnych form, przywodzących pustynny pejzaż-sukulentów!

Jak często nawozić sukulenty | Porady dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe małe i duże na zamówienie

Hale namiotowe to często wybierany typ konstrukcji stalowej, w który inwestują przedsiębiorcy. Dzięki uniwersalnej strukturze oraz modułowym sposobie zabudowy mają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Tunele foliowe

Gdzie kupić tunel foliowy?

Z dnia na dzień coraz bliżej sezonu ogrodowego, zima powoli ustępuje nadchodzącej wiośnie. Szczęśliwi posiadacze tuneli foliowych zaczynają pierwsze prace,…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że…

Więcej