Jak pozbyć się minowców z liści: 7 pomocnych wskazówek

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się kopaczy liści, ponieważ te szkodniki mogą spowodować poważne uszkodzenia roślin, jeśli pozwolisz im na to.

Mineracze liści to stadium larwalne lub larwalne owadów, które żerują między dolną i górną powierzchnią liści roślin. Mogą znacznie obniżyć wartość plonów, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo i skutecznie się ich pozbyć.

Dlaczego trudno jest zabić górników liści

Górnicy liści są trudni do zabicia, ponieważ zjadają wewnętrzne liście roślin. Zwykle występują na krzewach, krzewach i drzewach liściastych, takich jak osika, wiąz, topola i głóg.

Pomocne może być opryskiwanie roślin pestycydami. Jednak efekt może nie trwać tak długo, ponieważ ta metoda pokrywa tylko powierzchnię liścia.

Jak pozbyć się koparek liściowych

Organiczne i naturalne metody działają najlepiej w przypadku kopaczy liści, więc nie czekaj, aż znajdziesz faliste tunele na liściach swoich roślin. Jeśli chcesz pozbyć się nieletnich liści, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami jak najszybciej, aby uratować swoje rośliny wcześniej niż później.

Wskazówka nr 1: odrzuć zainfekowane liście

Odłam zainfekowane liście i wyrzuć je do kosza. Powinieneś także sprawdzić nowe przeszczepy pod kątem jakichkolwiek oznak aktywności górnika. Istnieją dwa sposoby radzenia sobie z kopaczami liści przy nowych przeszczepach: zwracanie roślin do szkółki lub usuwanie zainfekowanych liści.

Porada 2: ściśnij liście

Gdy tylko zauważysz początek białych, falistych linii, powinieneś ścisnąć liście rośliny, aby zabić larwy. Ściskając liście, masz przyjemność zabijać górników bez konieczności dotykania ich.

Wskazówka nr 3: Użyj upraw w pułapce

Uprawy pułapki to rośliny, które wyglądają atrakcyjnie dla szkodników. Rośnij rośliny pułapki w pobliżu, aby zapobiec zaatakowaniu roślin przez górników. Niektóre z najlepszych upraw pułapkowych to aksamitny liść, orlik i ćwierćtusze jagnięce.

Porada 4: używaj barier

Możesz użyć czarnego plastiku lub pływających osłon rzędów, aby powstrzymać górników liści przed inwazją do ogrodu. Plastik zapobiega opadaniu dojrzałych larw do gleby i wbijaniu się w nią, co zakłóca ich cykl życiowy.

Z drugiej strony, pływające osłony rzędów uniemożliwiają dorosłym owadom lądowanie na roślinach w celu złożenia jaj. Musisz zabezpieczyć końce i boki poszycia do podłoża, aby zapobiec przedostawaniu się owadów.

Wskazówka nr 5: wypuść pożyteczne owady

Możesz wypuścić pożyteczne owady, takie jak Diglyphus isaea w swoim ogrodzie, aby zabić górników liści. Jest to pasożytnicza osa, która użądla i paraliżuje górników. Samica złoży jaja w pobliżu miniarza, a wylęgające się larwy pożrą sparaliżowanego żywiciela.

Porada 6: użyj lepkiej pułapki

Lepkie pułapki pokryte są klejem. Karty są umieszczane na uchwycie na patyki lub zawieszane w szklarni. Dorosłe osobniki utkną na kleju, uniemożliwiając im krycie i składanie jaj.

Wskazówka nr 7: spryskaj rośliny olejem neem

Olejek z Neem jest ogólnym pestycydem, którego można używać do kontrolowania aktywności miniarek. Pestycyd zabije dorosłe muchy i larwy. Musisz jednak zastosować pestycyd we właściwym czasie. Jeśli opryskasz rośliny zbyt wcześnie, pestycyd nie będzie skuteczny.

Aby uzyskać wyniki, należy często, równomiernie i konsekwentnie stosować pestycyd. Olejek z Neem zakłóci cykl życia górników liści i zapobiegnie ich dorosłości. Jednak możesz również skończyć zabijając przyjazną faunę w ogrodzie, więc bądź ostrożny.

Dlaczego warto próbować uprawiać swoje plony, kwiaty i inne rośliny w szklarni?

Uprawa roślin w szklarni to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich roślin. Jednak wielu ogrodników wciąż jest na ogrodzeniu, ponieważ uważają, że szklarnie to kosztowna inwestycja. Chociaż istnieją szklarnie ze szklanymi ścianami od podłogi do sufitu, niektóre są wykonane z wysokiej jakości plastiku, które z pewnością pasują do Twojego budżetu.

Oto kilka powodów, dla których warto spróbować uprawiać rośliny w szklarni:

Ochrona przed szkodnikami i większymi zwierzętami

Mszyce, robaki kapustne, kopacze liści, wełnowce, gryzonie, krety, jelenie i inne szkodniki i zwierzęta będą zachwycone smakiem twoich roślin. Będą chrupać Twoje liście, kwiaty i owoce, powodując zahamowanie wzrostu. Trzymanie roślin w szklarni chroni je przed tymi szkodnikami i zwierzętami. Możesz nawet dodać ekran lub pułapkę, aby dodatkowo chronić swoje rośliny.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda, taka jak burze, ulewny deszcz, silne wiatry i ekstremalne upały, mogą łatwo uszkodzić rośliny. Uprawa roślin w szklarni chroni je przed żywiołami, dzięki czemu rosną zdrowe i silne.

Kontrola temperatury

Dzięki szklarni będziesz w stanie kontrolować temperaturę wewnątrz niezależnie od pogody na zewnątrz. Możesz dostosować swoją szklarnię i dołączyć systemy ogrzewania lub chłodzenia. W ten sposób będziesz w stanie dostosować temperaturę w zależności od potrzeb Twoich roślin.

Ostatnie przemyślenia na temat pozbycia się górników z liści

Chociaż ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko pozbyć się kopaczy liści, nie powinieneś być agresywny w swoim podejściu. W końcu o wiele mądrzej jest stawiać bariery w ogrodzie i wypuszczać pożyteczne owady, które mogą zabijać górników.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Groszek cukrowy to jedna z tych roślin, której po prostu grzech nie mieć w przydomowym ogródku. Jego dekoracyjny wygląd, bezproblemowa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw….

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej