Co to jest tunel foliowy?

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni jest ich cena. Chcąc kupić szklarnię i to solidną trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, natomiast za te same pieniądze możemy mieć namiot ogrodowy cztery lub pięć razy większy, a to sprawia, że pod osłoną można uprawiać jeszcze więcej plonów lub ekperymentowac z roślinami egzotycznymi. Co jeśli w dalszym ciągu zależy nam na małym obiekcie ? Ponownie tunel foliowy ma przewagę.

Otóż już za całą różnicę w cenie pomiędzy szklarnią a namiotem ogrodnik może wyposażyć uprawy pod osłoną w wietrzenia boczne, system irygacyjny a nawet rynnowy, kupić lepszej jakości sadzonki, wyposażyć się w zamykany kompostownik i z całą pewnością jeszcze sporo zostanie. Mając systemy wspierające uprawy, cała pielęgnacja jest jeszcze łatwiejsza, a plon bardziej dorodny.

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Już końcem stycznia rośliny, które przezimowały w foliaku budzą się ze snu zimowego. Co odporniejsze jak jarmuż, szpinak, sałata, cebula oraz czosnek zaczynają ponownie się rozwijać. Sam fakt, że plon miał lepsze warunki podczas mroźnych miesięcy sprawił, że będzie miał lepszy start w danym sezonie. Taki widok napawa radością ogrodnika, gdyż może o wiele szybciej powrócić do swojego hobby.

Jest też druga grupa zwolenników szklarni foliowych. Są to osoby chcące być niezależne od sklepowych i marketowych półek, pełnych woskowanych owoców. Po to inwestują w takie struktury, aby móc decydować o tym co jedzą, bez żadnej chemii czy sztucznych dodatków. Naturalne zdrowe plony z własnego ogródka.

Ekologicznie i oszczędnie uprawy pod osłonami

Pod osłoną otrzymujemy w pełni ekologiczny plon, o ile zadbamy o to, aby stosować eko metody uprawy. A jest ich całe mnóstwo. Uprawa współrzędna, ekologiczne nawozy, kompostownik z odpadów domowych i wiele innych. To sprawdzone i opracowane przez tęgie głowy techniki, które stawiają na jakość, a nie na ilość. Rzeczywiście działają, są skuteczne i z całą pewnością gwarantują obfity plon. Sporo osób, od wielbicieli ogrodnictwa przez zwolenników permakultury, aż po sensownie kalkulujących ludzi, dostrzega że jest to ekonomiczne rozwiązanie. Ceny żywności, zwłaszcza tej zdrowej, ciągle rosną. A przecież nie trzeba kupować śmieciowego jedzenia, jest w końcu alternatywa! Oczywiście wymaga to wysiłku i pracy, jednak zdrowie to jedna z niewielu rzeczy której nie da się kupić. A zwłaszcza nie da się go utrzymać na zmodyfikowanej żywności.

O wiele lepiej być nieświadomym konsumentem i typowym odbiorcą dóbr marketowych. Czy aby na pewno ? A może lepiej jest walczyć o kawałek miejsca dla siebie, w którym ma się bliskość z naturą ? Azylu w którym odsuwa się od wyścigu trwającego każdego dnia. Przestrzeni pełnej warzyw i owoców, nie tylko dla nas samych ale i najbliższych ?

Jest to również duża oszczędność dla budżetu domowego. Wystarczy popatrzeć na ceny niektórych roślin, a zwłaszcza tych z asortymentu “bio, eko i organic” i przekalkulować. Wyjdzie na to, że za półroczną kwotę takich zakupów, stać nas już na najtańszy tunel foliowy.

Wygodnie i komfortowo w tunelu

Rynek tuneli foliowych rozwija się bardzo dynamicznie, coraz częściej rezygnuje się z konwencjonalnych upraw na rzecz tych pod osłonami, przez wzgląd na to, że przestaje się być zależnym od pogody. Nikt nie lubi pracować w błocie, a dzięki folii nie musi. Nawet podczas deszczu może pielęgnować rośliny. Wiatr, chłód, mróz, te przeszkody będą odległym wspomnieniem. O każdej porze dnia i nocy, bez względu na pogodę, możemy oddawać się pasji ogrodniczej.

Do tego foliak ogranicza dostęp do plonu wszelkim szkodnikom i insektom, tak więc w ten sposób unika się ciągłej walki z agrofagami, które wcześniej były utrapieniem. Bardzo łatwo zaadaptować tunel foliowy do ogrodu, gdzie w towarzystwie rabat kwiatowych będzie atrakcyjnie wyglądał.

Optymalne uprawy szklarniowe

Niegdyś przydomowe ogródki warzywne były codziennym widokiem, lecz z czasem, kiedy w sklepach pojawiły się owoce i warzywa dostępne przez cały rok, ich ilość stopniowo malała. Nie trwało to zbyt długo, gdyż trend na przydomowe uprawy ponownie wrócił, z tym wyjątkiem, że zaczęto uprawiać warzywnik pod osłonami. Cieplarnia dzięki osłonie chroni rośliny przed czynnikami pogodowymi poza konstrukcją. Grad, silne podmuchy wiatru, mróz, burza, nic z tych zjawisk nie dotknie roślin. DZięki folii nałożonej na stelaż, wewnątrz panują modyfikowalne warunki. Co to oznacza ?

Ogrodnik może dopasować temperaturę powietrza i gleby, wilgotność oraz poziom nasłonecznienia, czyli najważniejsze dla rozwoju roślin atrybuty. To wszystko można dostosować do gatunku, odmiany oraz stopnia wegetacji. W ten sposób plon ma optymalne warunki od samego wschodu siewki do zbioru.

Tunel foliowy wielowegetacyjny, choćby najprostszy, daje takie możliwości, jednak w głównej mierze to od uprawiającego zależy, jaki plon osiągnie. W końcu jest to tylko narzędzie i to od użytkownika zależy jak bardzo będzie optymalne.

Cudowny tunel foliowy?

Często można spotkać się z hasłami, dobry, tani, solidny, ocynkowany, z PCV, wytrzymały, niski, wysoki, jednonawowy, wielonawowy, sezonowy lub wielosezonowy tunel foliowy. Większość tych słów tak naprawdę nie ma znaczenia. To wyłącznie określenia mające za zadanie przyciągnąć do siebie klienta, który w szuka produktu o danych parametrach. Hasła reklamowe mieszają się z pseudo gwarancjami, że konstrukcja ogrodnicza, może wszystko. Brzmi to tak, jakby namiot byłby samowystarczalnym obiektem, niczym róg obfitości z mitów.

Niestety tak nie jest. Przy każdej uprawie trzeba przygotować się do konfrontacji z wieloma przeciwnościami. Jeśli zaczynamy dopiero przygodę z ogrodnictwem, z całą pewnością dojdzie do szeregu niepowodzeń. W końcu to hobby przeznaczone jest dla wytrwałych, dynamicznych i aktywnych osób, potrafiących sprostać wyzwaniom oraz przeciwnościom losu. Z całą pewnością nie jest to zajęcie dla leniuchów. W uprawach wspierać nas będzie foliowa struktura, która umożliwia uniknięcie szkodliwych czynników.

Gdzie, w jaki sposób i od kogo kupić tunel foliowy?

Mnogość ofert namiotów ogrodowych może doprowadzić do zawrotu głowy. Wśród nich łatwo znaleźć buble, ale również solidne produkty, które zagwarantują wieloletnie uprawy pod osłonami. O tym, czym się kierować podczas inwestycji pisaliśmy w temacie “Jak i jaki wybrać tunel foliowy ?”. Trudno czasami odróżnić, a zwłaszcza na początku, która struktura jest najlepsza. Jest wielu producentów tuneli foliowych w tym Krosagro, wystarczy wpisać odpowiednie hasła i zaraz pojawi się nieskończona oferta.

Oczywiście są większe firmy, mają odmienne produkty o innych parametrach i z innego materiału. Zdecydowanie polecamy konstrukcje na stelażu stalowym, który jest ocynkowany ogniowo. Ma większą trwałość i dłuższy czas eksploatacji. Chcielibyśmy aby klient wybrał akurat nas, jednak jeśli wybrał konkurencję to również dobrze.

W końcu to kolejna osoba, chcąca zadbać o zdrowie swoje i bliskich, a to jest najważniejsze.

Co to jest tunel foliowy?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć kamelię z sadzonek? | Uprawa i pielęgnacja kamelii

Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest hydroponika w uprawach pod osłonami?

Hydroponika w uprawach pod osłonami to nowoczesny sposób na prowadzenia plantacji. Ta metoda to nic innego jak hodowla roślin na…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są w garażu. Winne są temu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie roślin, które normalnie nie wyrosłyby w ogródku. To dzięki osłonom niespotykane i mało znane orientalne…

Więcej