Jak rozmnożyć hibiskus bylinowy z nasion?

Jak wyhodować hibiskus bylinowy z nasion | KrosAgro 1

Ketmia bagienna, zwana potocznie hibiskusem bagiennym lub błotnym to niezwykle efektowna roślina, która zyskuje w ostatnim czasie sporą popularność. Największe wrażenie wywiera widok jej olbrzymich osiągających do 30 cm, pięciopłatkowych kwiatów najczęściej, różowych, czerwonych lub białych. Duże, sercowate liście hibiskusa bagiennego z wierzchu zielone, a od spodu pokryte delikatnym meszkiem, również mają niezwykle dekoracyjne walory. Hibiskus bylinowy kwitnie obficie i długo i jest  rośliną wręcz wymarzoną, dla tych, którzy kochają duże efektowne kwiaty. Ciekawostką jest to, że pojedynczy kwiat utrzymuje się tylko jeden, góra dwa dni, kwitnienie jest jednak tak długie i bujne, że można tego zupełnie nie zauważyć.

Ojczyzną ketmii bagiennej jest południowo- wschodnia Ameryka Północna, gdzie rośnie jak sama nazwa wskazuje, na terenach błotnistych i osuszonych nadmorskich obszarach. W naszych ogrodach również musimy zadbać, aby podłoże pod nimi zawsze było wilgotne, nie należy jednak przesadzać z ilością wody, ponieważ może doprowadzić to do gnicia korzeni. Odpowiednim podłożem dla tej wieloletniej byliny, będzie gleba dobrze utrzymująca wilgoć, żyzna i próchnicza o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ważne jest, aby nawozić kompostem ziemię, w której chcesz zasadzić hibiskus, także w późniejszej pielęgnacji zasilanie nawozami organicznymi wzmacnia roślinę i pobudza jej kwitnienie. Pamiętaj, że hibiskus pochodzi z tropikalnego klimatu, wybierz więc dla niego dobrze nasłonecznione stanowisko, zadbaj jednak, aby było dobrze osłonięte przed wiatrem.

Hibiskusy należą do rodziny malwowatych i liczą sobie ponad 220 odmian. Najpopularniejsza w Polsce jest ketmia syryjska, będąca krzewem, z drewniejącymi pędami, ketmia bagienna jest natomiast byliną, której część nadziemna zamiera podczas zimy, aby na wiosnę znowu zacząć się rozwijać. Najlepiej nie czekać do wiosny i przyciąć roślinę już jesienią, ponieważ ma to znaczenie przy zabezpieczeniu jej przed chłodem, poza tym  roślina po przekwitnieniu nie wygląda zbyt estetycznie. Wielkim atutem hibiskusa bylinowego jest jego wysoka mrozoodporność, wytrzymuje nawet do -30 stopni C. Jeżeli jednak masz młodą roślinę, koniecznie powinieneś po jesiennym przycięciu, okryć ją stroiszem i ściółkować glebę wokół niej.

Hibiskus bagienny osiąga nawet 2 metry wysokości i potrzebuje wokół siebie dużo przestrzeni, nieprawdą jednak jest, że nie można sadzić jej w większych grupach. Możesz w łatwy sposób rozmnożyć hibiskus i stworzyć całą kolekcję tych pięknych, egzotycznych bylin. Najpopularniejszymi metodami propagacji hibiskusa bylinowego jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe i korzeniowe. Można jednak równie skutecznie rozmnożyć hibiskus przez wysiewanie nasion, uzyskane w ten sposób rośliny mogą nie powtórzyć cech wyglądu rośliny macierzystej, niektórzy jednak uważają to za plus, ponieważ nowe egzemplarze mogą zaskoczyć swą urodą i oryginalnością.

Zbieranie nasion hibiskusa bagiennego

Pod naszą szerokością geograficzną hibiskus bardzo słabo wytwarza nasiona, więc albo zdecydujemy się po prostu je kupić, albo musimy pomóc roślinie w zapyleniu. Można potrząsać hibiskusem oraz rozprowadzać pyłek kwiatowy pędzelkiem, wymaga to owszem sporo zaangażowania, jednak warto zadać sobie odrobinę trudu. Zebrane jesienią nasiona musimy przechować do następnej wiosny.

Przygotowanie nasion

Wysiewanie nasion możemy zacząć już na początku lutego, pamiętajmy jednak, aby wcześniej odpowiednio je przygotować. Jeżeli chcesz zwiększyć szansę na wykiełkowanie nasion, poddaj je procesowi skaryfikacji. Polega on na uszkodzeniu zewnętrznej tkanki łupiny okrywającej nasiono, co umożliwia szybsze wnikanie wody i przyspiesza wschodzenie rośliny. Oczywiście pozbawienie nasionka tej warstwy ochronnej, naraża je na różne patogeny. Musimy jednak liczyć się z tym, że tylko część nasion się przyjmie, niektóre sadzonki również mogą ulec uszkodzeniu, najlepiej jest więc wysiać jak najwięcej roślin. Przed zasadzeniem nasion moczmy je przez całą noc w wodzie, niektórzy polecają również umieszczenie nasiona w stymulatorze wzrostu.

Sadzenie nasion hibiskusa

Następnym krokiem po przygotowaniu nasion jest zasadzenie ich w wielodoniczkach wypełnionych podłożem złożonym z torfu, piasku i włókna kokosowego. Dobre będą tacki z 70 otworami, nasiona hibiskusa należy umieszczać w nich pojedynczo, na głębokości około jednego centymetra. Pamiętaj o podlaniu nasion i  unikaj jednak jak ognia przelania, ponieważ gnicie nasion to częsta przyczyna niepowodzenia kiełkowania. Tacę z nasionami przykryj folią, co pomoże utrzymać wilgoć i temperaturę. Pojemniki postaw w słonecznym, ciepłym miejscu, optymalną temperaturą do wykiełkowania nasion będzie 22-25 stopni C.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nasiona wykiełkują po dwóch lub trzech tygodniach, możesz wtedy obniżyć temperaturę. Kiedy sadzonki będą miały dwa liście, możemy przesadzić je do większych, pojedynczych doniczek. Młode hibiskusy są bardzo delikatne, należy więc zaczekać z wyniesieniem ich na zewnątrz, aby nie narazić ich na niskie temperatury. W połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, możesz zacząć hartować siewki.

Hartowanie sadzonek

Hartowanie sadzonek pomaga ustrzec je przed wstrząsem termicznym, spowodowanym nagłą zmianą warunków klimatycznych, wzmacnia i uodparnia młode rośliny. Możesz codziennie, stopniowo wydłużać ekspozycję roślin na warunki zewnętrzne, wynosząc je w dobrze osłonięte przed wiatrem i ostrym słońcem miejsce. Sadzenie młodych roślin, nie powinno się odbywać później niż w lipcu, ponieważ muszą dobrze się przyjąć przed nastaniem zimy.

Wybierz najlepsze stanowisko dla hibiskusa

Hibiskus bylinowy nie jest tak wysoki, jak ketmia syryjska, osiąga jednak dość pokaźne rozmiary od 1 do 2 metrów wysokości, potrafi także solidnie się rozkrzewić. Wybierając  stanowisko dla niego, należy się więc dobrze zastanowić, czy zapewnimy mu odpowiednią ilość przestrzeni. Wybierajmy dobrze nasłonecznione obszary, osłonięte przed wiatrem, który może uszkodzić łodygi i delikatne pąki. Pamiętajmy, że hibiskus bagienny rośnie, jak sama nazwa wskazuje na terenach wilgotnych, dużym wyzwaniem jest więc zapewnienie mu wilgoci przy równoczesnej ekspozycji na intensywny światło słoneczne. Przy niedoborach wody roślina traci cały swój urok, żółkną i opadają jej liście, a kwitnienie jest słabe lub w ogóle zanika.

Przed zasadzeniem hibiskusa należy dobrze przekopać ziemię, w którym będzie rósł oraz koniecznie dodaj do niej kompostu. Wykop dołek w ustalonym miejscu, umieść w nim roślinę, dbając jednak o to aby nie zakopać całej bryły korzeniowej. Dla dobrego wzrostu i zdrowia hibiskusa górna cześć korzeni powinna lekko wystawać nad powierzchnią ziemi.

Podlewanie

Niezwykle ważne dla młodych, dopiero co zasadzonych roślin jest częste i regularne podlewanie. Gleba powinna być zawsze wilgotna, ale nie mokra, aby uniknąć gnicia korzeni. Na drugi rok hibiskusy będą mocniejsze i bardziej stabilne, powinny więc lepiej sobie poradzić w określonych warunkach środowiskowych.

Korzyści z uprawy hibiskusa bylinowego w tunelu

Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć uprawę hibiskusa bylinowego w tunelu hobbystycznym. Po pierwsze, tunele chronią Twoje rośliny przed szkodnikami i chorobami, które mogą je uszkodzić, albo nawet doprowadzić do ich obumarcia. Zabezpieczają również uprawy przed skutkami nieprzewidywalnej pogody i niekorzystnymi temperaturami. Śnieg, ulewny deszcz, burze i silne wiatry mogą z łatwością, w jednej chwili zniszczyć miesiące Twojej ciężkiej pracy. Tunel foliowy daje ci możliwość kontrolowania środowiska wewnątrz konstrukcji i takiego sterowania klimatem, aby jak najlepiej sprostać wymaganiom określonego gatunku. Taka optymalizacja warunków środowiskowych sprzyja wydłużeniu sezonu wegetacyjnego, poprawia jakość oraz ilość zbiorów. W przypadku rozmnażania hibiskusa z nasion tunel oferuje najbardziej korzystne i stabilne warunki, także dla młodych roślin jest odpowiednim miejscem do przezimowania. W pierwszym sezonie zimowym, hibiskus bylinowy, nie może być wystawiony na działanie temperatur niższych od 5 stopni C, w przypadku roślin rosnących w donicach najlepszym miejscem na ich przezimowanie będzie właśnie tunel foliowy.

Ostatnie przemyślenia na temat rozmnażania hibiskusa bylinowego z nasion

Narosło wiele mitów na temat metod rozmnażania hibiskusa, niektórzy preferują rozmnażanie wegetatywne z sadzonek pędowych lub korzeniowych, inni natomiast uważają, że rośliny wyhodowane z nasion, są zdrowsze i mocniejsze. Jedno jest pewne, uprawa z nasion wymaga czasu i wysiłku, ale jest również bardzo satysfakcjonująca. Uzyskane w ten sposób rośliny różnią się od roślin macierzystych, są zupełnie niepowtarzalne, a ich oryginalna uroda wynagradza trud i wysiłek włożony w ich uprawę.

Jak wyhodować hibiskus bylinowy z nasion | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro

Początkujący ogrodnicy i hodowcy chcą wiedzieć, jak dbać o azalię. Azalia inaczej różanecznik, rododendron, znana jest również jako „arystokracja ogrodu”,…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak dbać o szklarnię? | Sezon szklarniowy

Teraz gdy piszę ten artykuł, sezon szklarniowy zbliża się wielkimi krokami. W okresie, kiedy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się,…

Więcej