Jak nawozić paprykę? | Porady dla początkujących | KrosAgro

Jak nawozić paprykę | Porady dla początkujących | KrosAgro

Nauka nawożenia papryki jest pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz zebrać obfite plony. Jest to niezwykle ważne, jeśli nie masz pewności co do swoich nawyków żywieniowych. Każdy miłośnik zieleni wie, że nie każda marka nawozów na rynku jest dobra dla wszystkich rodzajów roślin, ponieważ wszystko zależy od ich wzorców wzrostu i okresu.

Jednak z przyjemnością dowiesz się, że jeśli chodzi o nawozy, papryka jest na ogół standardem w porównaniu z większością warzyw. Oznacza to, że papryka nie wymaga schematu nawozów, który można stosować tylko w przypadku kilku rodzajów roślin.

Sezonowani plantatorzy papryki stosują dwa rodzaje nawozów przez cały okres wegetacji rośliny. Pierwszy rodzaj nawozu stosowany jest w celu wzmocnienia uprawy warzyw i zapewnienia jej liściastego wzrostu. Z drugiej strony drugi rodzaj nawozu jest stosowany w celu zwiększenia produkcji papryki w strąkach.

Co musisz wiedzieć o stopniach nawozu

5-5-5, 3-5-5 lub 2-3-1 – prawdopodobnie zauważyłeś te 3-cyfrowe liczby, które znajdują się na opakowaniach większości marek nawozów, które możesz znaleźć w najbliższym sklepie. Oprócz faktu, że te liczby są krajowym standardem dla gleby używanej do celów ogrodniczych, reprezentują one również klasy nawozów, które informują o elementarnych składnikach odżywczych zawartych w produkcie.

Trzy podstawowe pierwiastki odżywcze w nawozach

Podczas gdy pierwsza liczba w klasie nawozu odnosi się do zawartości azotu, druga liczba to zawartość fosforanów, a trzecia liczba określa zawartość potasu w glebie. Każdy z tych elementów ma do odegrania kluczową rolę w całym procesie wzrostu papryki. Aby przyjrzeć się bliżej tym trzem podstawowym elementarnym składnikom odżywczym, sprawdź to:

Azot

Twoje rośliny pieprzu potrzebują azotu, aby wspomóc proces fotosyntezy, zwiększyć produkcję liści i poprawić ogólny stan zdrowia rośliny.

Fosforan

Dzięki fosforanowi rośliny pieprzu mogą zawierać fosfor, niezbędny składnik odżywczy, który jest powszechny w większości form życia. Jeśli się zastanawiasz, fosfor zwiększa zdolność roślin do przyjmowania energii, którą mogą uzyskać ze słońca.

Potas

Innym składnikiem odżywczym, który ma kluczowe znaczenie dla życia roślin, jest potas. Odgrywa ważną rolę w przepływie wody i składników odżywczych przez tkanki rośliny. Co więcej, Twoje papryki nie będą w stanie regulować procesu fotosyntezy bez potasu.

Chociaż każde ziarno pieprzu zawiera składniki odżywcze wymagane do kiełkowania, musisz zrozumieć, że w pewnym momencie roślina będzie potrzebować więcej składników odżywczych z gleby lub powietrza, aby się rozwijać. Ponieważ pieprz jest rośliną warzywną należącą do rodziny psiankowatych, preferują nawozy mineralne, które są stosowane do gleby.

Podczas wczesnego wzrostu rośliny papryki potrzebowały dużej ilości azotu, aby zapewnić zdrowy wzrost liści. W późniejszym okresie wzrostu potrzebowałyby mniej azotu, ale większych ilości fosforanu i potasu, aby wytworzyć więcej strąków pieprzu. Aby to osiągnąć, możesz zdecydować się na stosowanie nawozu o jednakowej jakości przez cały sezon lub możesz zmienić nawóz w środku sezonu wegetacyjnego.

Kiedy i jak często należy nawozić rośliny papryki

Nie możesz spodziewać się obfitych zbiorów papryki, jeśli użyjesz jej tylko wtedy, gdy będziesz o tym pamiętać. Bez regularnego stosowania nawozu przez cały okres wegetacji roślin, możesz je niedokarmić lub przekarmić. Możesz maksymalnie wykorzystać swoje plony tylko wtedy, gdy będziesz pilnować harmonogramu nawożenia i go przestrzegać.

Pierwsza aplikacja nawozu

Jeśli nie jesteś tego świadomy, gleba wyjściowa nasion, której używasz, nie zawiera składników odżywczych, których roślina potrzebowałaby na najwcześniejszych etapach wzrostu. Z tego powodu rośliny papryki należy karmić lekkim nawozem, gdy tylko zauważysz pierwszy zestaw prawdziwych liści – lekkie nawożenie oznacza użycie połowy normalnej dawki wskazanej w wytycznych dotyczących pakowania nawozu.

Możesz rozpocząć nawożenie większości odmian papryki w drugim tygodniu po zobaczeniu kiełkujących nasion. Ponieważ system korzeniowy roślin jest na tym etapie ograniczony, należy zachować pierwsze światło aplikacji. Nawóz, którego używasz, ma kluczowe znaczenie dla kształtowania zdrowych korzeni, łodyg i liści papryki.

Częstotliwość stosowania nawozów

W większości przypadków nawozy stosuje się co tydzień lub co dwa tygodnie. Musisz wprowadzić niektóre z tych nawozów do gleby, zanim przesadzisz pieprz po raz pierwszy. Pamiętaj, aby trzymać się konsekwentnego harmonogramu nawożenia, aby uniknąć nadmiernego lub niedostatecznego nawożenia roślin warzywnych. Pamiętaj, że rośliny papryki potrzebują stałego zapasu składników odżywczych, a nie ich obfitych w jednym czasie.

Czy ogrodnictwo szklarniowe firmy Hobby to świetny pomysł dla plantatorów pieprzu?

Poważni hodowcy papryki powinni rozważyć sadzenie tych roślin w szklarni hobbystycznej. Wśród jego zalet są wydłużone okresy wegetacyjne, ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi, szkodnikami i robactwem oraz wiele więcej.

Ostatnie przemyślenia na temat nawożenia papryki

Skoro już wiesz, jak nawozić paprykę, dlaczego nie spróbujesz swoich sił w ogrodnictwie szklarniowym? Poczuj radość z zakładania własnej szklarni dla hobby już dziś!

Jak nawozić paprykę | Porady dla początkujących | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest hydroponika w uprawach pod osłonami?

Hydroponika w uprawach pod osłonami to nowoczesny sposób na prowadzenia plantacji. Ta metoda to nic innego jak hodowla roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ziemi. To zaś prowadzi do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zrobić kompostownik?

Roślina podczas dojrzewania pobiera z ziemi składniki odżywcze, dlatego tak ważne jest regularnie wzbogacanie gleby o nawozy. Dostarczone do podłoża…

Więcej