Jak dozować roślinom dopływ światła | Porady od KrosAgro

Jak dozować roślinom dopływ światła | Porady od KrosAgro 1

Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo pozostawić włączone światło, musisz podzielić je na sadzonki i rośliny dojrzałe. Nie wystarczy opanować, kiedy używać rosnącego światła, ale musisz także udoskonalić czas ekspozycji rośliny na światło. Pamiętaj, że szklarnia będzie idealnym środowiskiem dla roślin tylko wtedy, gdy możesz odpowiednio zapewnić potrzebne im czynniki, w tym światło.

Według University of Maryland Extension, światła są niezbędne do produkcji wytrzymałych roślin. Jednak nie chcesz zostawiać światła rośliny nad idealnymi zaleceniami. W tym artykule omówimy ograniczenia i najlepszy czas pozostawiania światła zarówno dla młodych, jak i dojrzałych roślin.

Jak długo zostawić włączone światło roślin: wszystko, co musisz wiedzieć

Sadzonki

Jak wspomniano wcześniej, musisz sklasyfikować swoje rośliny, aby poznać odpowiedni dla nich czas ekspozycji na światło. Możesz zostawić roślinę włączoną na 16 do 18 godzin każdego dnia, aby pobudzić wzrost sadzonek. To dłużej niż jest to zalecane dla dojrzałych roślin, ponieważ młodsze rośliny wymagają większej ekspozycji dla swojego rozwoju.

Możesz użyć świateł o pełnym spektrum na wysokości 6 cali nad sadzonkami w szklarni. Natężenie światła jest również w razie potrzeby, dlatego najlepszym rozwiązaniem są cztery rurki. Następnie sprawdź ustawienie, aby upewnić się, że rośliny otrzymują światło równomiernie i z maksymalną intensywnością, używając reflektorów, aby dotrzeć do góry i boków roślin.

Dojrzałe rośliny

W porównaniu z pozostawieniem włączonego światła na maksymalnie 18 godzin, bardziej dojrzałe rośliny mogą rozwijać się najlepiej przez 12 do 14 godzin. Należy jednak pamiętać, że różne rośliny będą się różnić w zależności od maksymalnego zapotrzebowania. Dlatego niektóre rośliny mogą rosnąć dostatecznie po sześciu godzinach ekspozycji, podczas gdy inne wymagają tylko czterech godzin intensywnego światła dziennie.

W przypadku tego pierwszego światła można umieścić w odległości stopy, a te o niskim zapotrzebowaniu na światło mogą mieć odległość trzech stóp od opraw. Musisz także pamiętać o intensywności wymaganej dla Twoich roślin i czy również otrzymują światło słoneczne. Ogrodnicy często zostawiają włączone światło na sześć godzin w nocy, jeśli rośliny nie spełniają swoich optymalnych wymagań w ciągu dnia.

Ile światła potrzebują rośliny w szklarni?

Teraz, gdy już wiesz, jak długo pozostawić włączone światło, następnym krokiem jest upewnienie się, że nie prześwietlasz lub nie prześwietlasz swoich roślin na światło. Łatwym sposobem na to jest utworzenie rutyny za pomocą alarmu i timera, aby wiedzieć, kiedy włączyć i wyłączyć światła w szklarni. Dla Twojej wygody różne systemy nie wymagają ręcznej interwencji.

System automatycznie włączy i wyłączy światła za Ciebie, ale możesz także użyć prostego alarmu, aby powiadomić się o rutynie. Co więcej, zawsze monitoruj swoje rośliny pod kątem jakichkolwiek oznak prześwietlenia lub niedostatecznej ekspozycji na światło. Na przykład osoby, które otrzymają więcej światła, mogą doświadczyć więdnięcia i żółknięcia liści, podczas gdy te, które wymagają więcej światła, mogą umrzeć z powodu niepowodzenia w fotosyntezie.

Natężenie światła w szklarni

Musisz również sprawdzić intensywność światła w szklarni, aby upewnić się, że Twoje rośliny spełniają ich wymagania. Możesz zmierzyć intensywność światła w stopach świec, a aby dać ci wyobrażenie, sadzonki wymagają 1000 stóp świec do wzrostu. Jednak odległość urządzeń od roślin również odgrywa rolę, a specyficzne wymagania twojego gatunku będą się różnić.

Rodzaje opraw oświetleniowych szklarni

Urządzenia T5

Jeśli zastanawiasz się nad użyciem świetlówek, najlepiej zastosować oprawy T5. Są doskonałe do uprawy w szklarni ze względu na ich długą żywotność, a jednocześnie zużywają mniej energii i mają niewielki wpływ na środowisko. Oprawy T5 są idealne do rozpoczynania nasion, aż rośliny całkowicie wyrośnie.

Wysokociśnieniowe armatury sodowe

Innym popularnym urządzeniem, które można mieć w szklarni, są wysokociśnieniowe typy sodu. W porównaniu z pierwszym, który jest najlepszy do sadzenia roślin z nasion, te elementy są przydatne, jeśli chcesz zachęcić do pączkowania i kwitnienia. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych żarówek do późniejszego wykorzystania w cyklu wzrostu roślin.

Oprawy LED

Wreszcie najnowocześniejszymi i najtrwalszymi oprawami są żarówki LED. Mają długą żywotność i minimalną moc cieplną, dzięki czemu są bardziej energooszczędne w dłuższej perspektywie. Możesz także wybierać spośród różnych typów, jeśli chcesz mieć stałe lub programowalne urządzenia.

Wniosek

Wszyscy wiemy, że rośliny potrzebują światła do swojego wzrostu i rozwoju, a wynalezienie szklarni pozwala nam naśladować optymalne środowisko dla naszych roślin. Dlatego musisz wiedzieć, jak długo pozostawić włączone światło, aby rośliny rosły zdrowo. Ogólnie rzecz biorąc, młodsze rośliny powinny otrzymać około 18 godzin ekspozycji, podczas gdy ich bardziej dojrzałe odpowiedniki mogą dobrze sobie radzić w ciągu zaledwie 14 godzin.

Należy jednak zwrócić uwagę również na sprawdzenie natężenia światła i odległości. Co więcej, różne rośliny mają różne wymagania, więc te długości będą się różnić. Głównym wnioskiem jest to, że młodsze rośliny powinny mieć dłużej włączone światło w porównaniu do roślin dojrzałych.

Jak dozować roślinom dopływ światła | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej
Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć amarylis z nasion? Uprawa i pielęgnacja amarylisu

Amarylis to zjawiskowo piękna roślina cebulkowata, pochodząca z terenów Afryki Południowej. Nazwa rośliny pochodzi z poezji Wergiliusza, który pisał o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Tunele foliowe

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które…

Więcej