Jak uprawiać i pielęgnować lantany: przewodnik w 5 krokach

Jak sadzić nasiona Lantany: przewodnik w 5 krokach 1

Nauka sadzenia nasion lantany jest łatwiejsza niż rozmnażanie ich z sadzonek. Chociaż sadzonki lantany rosną znacznie szybciej niż nasiona, wielu hodowców decyduje się na sadzenie lantany z nasion, aby nadać swoim ogrodom różnorodne kolory. Innymi słowy, ta metoda pozwala określić kolory kwiatów jeszcze zanim wyrosną.

Lantanas, znana również jako Yellow Sage, Spanish Flag lub Jamaican Mountain Sage, to wiecznie zielona roślina, która wytwarza kwiaty, które mogą natychmiast dodać koloru ogrodom i szklarniom. Jest to również jeden z najłatwiejszych w uprawie rodzajów roślin dla ludzi, którzy uważają, że nie mogą uprawiać roślin.

W cieplejszym klimacie lantany rosną przez cały rok. Jednak na obszarach, na których pogoda jest głównie zimna, lantany są uważane za roślinę jednoroczną.

Sadzenie roślin Lantana z nasion

To, co sprawia, że ​​lantana jest idealna dla wielu hodowców, to łatwość w utrzymaniu. Nasiona Lantana mogą rosnąć nawet w szczycie letnich upałów. Lantany są klasyfikowane jako odporne w strefach od 8 do 10 Departamentu Rolnictwa USA, ale poza tymi strefami nasiona lantany są uprawiane w pomieszczeniu na trzy miesiące, zanim temperatura wzrośnie powyżej 75 ° F.

Zapoznaj się z etapami sadzenia nasion lantany:

Krok 1. Zbierz nasiona lantany

Możesz zbierać nasiona Lantany z samych roślin lantany. Ale zanim będziesz mógł go zebrać, musisz upewnić się, że jest gotowy do sadzenia. Jednym ze sposobów jest przyjrzenie się nasionom strąków nasion Lantany.

Jeśli nasiona zmieniły kolor z ciemnofioletowego na czarny, oznacza to, że nasiona są dojrzałe. Zauważysz również, że skóra strąków staje się pomarszczona. Możesz zebrać nasiona ze strąków i przygotować je do sadzenia.

Krok 2. Namocz nasiona

Następnie namocz nasiona w wodzie przez 24 godziny. Spowoduje to zmiękczenie zewnętrznej powłoki nasion, co ułatwi zarodkom w środku rozpoczęcie wzrostu. Nie tylko to, ale namaczanie usuwa również wszelkie chemikalia z pestycydów, które mogłyby potencjalnie utrudniać wzrost nasion.

Krok 3. Zasadź nasiona

Po 24 godzinach nasiona lantany powinny być gotowe do sadzenia. Używając mieszanki doniczkowej na bazie torfu, zakop nasiona na około 1/8 cala w glebie. Podlewaj glebę i utrzymuj ją wilgotną, podczas gdy nasiona nadal próbują zakorzenić się w korzeniach.

Uprawa nasion lantany wymaga również ciepła, aby pomóc w kiełkowaniu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, utrzymuj temperaturę gleby w zakresie od 70 ° F do 75 ° F. Na koniec przykryj garnek lub pojemnik plastikiem, aby utrzymać ciepło i wilgoć w środku.

Krok 4. Daj swoim nasionom światło

Podobnie jak inne rośliny, lantany potrzebują światła do wzrostu. Najlepiej byłoby wystawiać nasiona lantany na działanie jasnego światła, ale nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Uprawiaj je w półcieniu lub filtruj światło słoneczne, umieszczając je w szklarni.

Krok 5. Poczekaj, aż nasiona wykiełkują

Trzymaj plastikową osłonę, aż nasiona zaczną kiełkować. Kiełkowanie nasion mogło zająć od 14 dni do 2 miesięcy. Gdy rozwiną swoje prawdziwe liście, możesz przesadzić je do miejsca sadzenia po minięciu ostatnich mrozów.

Sadzenie w mini szklarni: korzyści

Ogrodnictwo w szklarniach oferuje wiele korzyści wielu hodowcom, zwłaszcza tym na obszarach, gdzie ich klimat nie pozwala na uprawę określonych roślin. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się uprawiać rośliny w małej szklarni, czy w rozbudowanej szklarni, szklarnie oferują wiele korzyści dla hodowców.

Korzyść nr 1. Uprawa różnorodności roślin

Kiedy masz szklarnię, możesz sadzić praktycznie każdy rodzaj rośliny – czy to zimną, czy ciepłą. Nie musisz się martwić poleganiem na sezonowych wymaganiach rynku warzyw i owoców. Sadzenie w szklarni da ci większą swobodę sadzenia tego, co chcesz, lub eksperymentowania z uprawą egzotycznych roślin, które zwykle nie są powszechnie spotykane w twojej okolicy.

Korzyść nr 2. Zmniejsz zagrożenie dla upraw

Gryzonie i inne zwierzęta, takie jak jelenie, mogą jeść nowo zasadzone nasiona. Umieszczając je w szklarni, możesz chronić swoje rośliny przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, w tym plagami szkodników, i upewnić się, że rosną dobrze i silnie. Zagroda pomoże ci również utrzymać pożyteczne owady w szklarni, takie jak motyle i pszczoły, które pomogą w zapylaniu roślin.

Korzyść nr 3. Zapewnij optymalne środowisko dla roślin

Szklarnia pozwala zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu – niezależnie od tego, czy rośliny muszą znajdować się w ciepłym, czy chłodnym środowisku – w którym mogą rosnąć, aby były silne i zdrowe. Rośliny mają różne wymagania dotyczące wzrostu i trzymanie ich w szklarni przyspieszy ich wzrost, ponieważ będą one otrzymywać bardzo potrzebne wymagania wzrostu, których potrzebują.

Korzyść nr 4. Ochrona przed niepogodą

Silne wiatry, ulewne deszcze, zamiecie i burze piaskowe mogą spowodować znaczne szkody dla twoich roślin. Dzięki szklarni Twoje rośliny będą miały dodatkową warstwę ochronną, ponieważ są zamknięte w folii z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego.

Wniosek: jak sadzić nasiona Lantany

Nauka sadzenia nasion lantany to najlepszy początek dla osób, które chcą zająć się ogrodnictwem jako hobby. Wymagają niewielkiej opieki i są wyjątkowo odporne na suszę. Jeśli myślisz o dodaniu nowych roślin do swojego ogrodu, lantany to świetny wybór.

Jak sadzić nasiona Lantany: przewodnik w 5 krokach 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej
Hodowla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt to konstrukcje o stelażu ze stali. Osłoną na strukturze jest plandeka. Tego rodzaju namioty używane są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać grzyby w tunelu foliowym – pieczarki

Uprawiać grzyby w tunelu foliowym to rozwiązanie dla smakoszy oraz pomysł na intratną hodowlę komercyjną. Zbiory z lasu nie zawsze…

Więcej