Jak długo wytrzymują doniczki torfowe?

Jak długo wytrzymują doniczki torfowe?

Jeśli jesteś ciekawy, jak długo trwają donice torfowe, możesz oczekiwać, że mogą one służyć od miesięcy do całego roku. Ten czas trwania nie jest tak długi, jak to, co mogą zapewnić donice z tkaniny, ale wielu ogrodników rozważa użycie donic torfowych w ogrodnictwie pojemnikowym ze względu na różne korzyści. Wszyscy wiemy, że mech torfowy jest przydatny do zatrzymywania wilgoci i poprawy napowietrzania medium, więc jako donica, łatwo dodają do gleby w czasie.

Można myśleć o doniczkach torfowych jako o doniczkach biodegradowalnych, dlatego też mają one krótką żywotność. Ci, którzy chcą zminimalizować użycie tworzyw sztucznych, mogą rozważyć doniczki torfowe, ponieważ po prostu rozpadają się i stają się częścią gleby. Twoje rośliny będą również bezpieczne od szoku przeszczepu, ponieważ nie przeszkadza ich korzenie z powodu torfu puli, która rozłożyła.

Jak długo trwa torf i porady, aby jak najwięcej z nich

Przewidywana żywotność doniczek torfowych

Jak wspomniano wcześniej, donice torfowe mogą przetrwać od kilku miesięcy do roku. Im szybciej ulegają degradacji, tym bardziej można ufać, że doniczka jest wykonana z materiałów biodegradowalnych. Dlatego też, niektóre donice torfowe mogą rozpadać się przed końcem sezonu wegetacyjnego.

Mimo to, donice torfowe są doskonałym rozwiązaniem dla ogrodnictwa pojemnikowego. Mimo, że ulegają biodegradacji, nadal są duże i wystarczająco grube, aby utrzymać wzrost roślin. Ich żywotność czyni je również doskonałymi pojemnikami do przesadzania roślin, aby zapobiec szokowi, ponieważ donice staną się częścią gleby.

Kiedy używać doniczek z torfem?

Najczęstszym sposobem, w jaki ogrodnicy używają doniczek torfowych jest przesadzanie sadzonek. Jeśli pogoda na zewnątrz nadal nie sprzyja roślinom, można użyć doniczek torfowych i szklarni, aby dać sobie więcej czasu do ustąpienia warunków atmosferycznych. Można również kontynuować uprawę roślin w domu i pozwolić, aby donice torfowe wymieszały się z grządkami ogrodowymi.

Innym sposobem wykorzystania doniczek torfowych jest rozpoczęcie uprawy roślin do momentu, gdy osiągną one rozmiar odpowiedni do sadzenia w gruncie. Można uprawiać rośliny w doniczkach torfowych przez miesiąc lub dwa przed przesadzeniem ich do ziemi do tego użytku. Niektóre wspólne rośliny, które korzystają z garnków torfowych są ogórki, squash i melony, ponieważ są one podatne na szok przeszczepu.

Jak używać doniczek z torfem?

Korzystanie z doniczek torfowych jest dość proste, ale należy pamiętać, aby utrzymać je stale wilgotne. Pamiętaj, że materiał, którego używają jest bardziej chłonny, więc chcesz się upewnić, że roślina nadal pobiera wystarczającą ilość wody przez korzenie. Możesz zamgławiać je kilka razy i używać wilgotnej mieszanki doniczkowej, aby nadrobić chłonność doniczek.

Można również łatwo sadzić garnki torf w ziemi, zwłaszcza jeśli używasz roślin, które nie lubią ich korzenie coraz zakłócony. Pojemniki te powinny ulec rozkładowi, a korzenie pozostaną nienaruszone. Należy jednak pamiętać o niektórych roślinach, które mogą zostać związane korzeniami, jeśli doniczki nie ulegną całkowitemu rozkładowi.

Wówczas należy posadzić je głębiej w glebie i zakopać całą doniczkę lub oderwać jej brzegi. To ostatnie jest konieczne nie tylko po to, aby zapobiec uwięzieniu korzeni, ale także aby zapewnić, że roślina będzie otrzymywać wodę, a doniczka nie będzie jej odprowadzać. Następnie można dodać resztki doniczki, jeśli jakieś pozostały, do grządki z roślinami lub na kompost.

Jak uprawiać w doniczkach torfowych

Aby rozpocząć sadzenie w doniczkach torfowych, chcesz wypełnić je ziemią doniczkową i umieścić je na tacy. Ponieważ są one chłonne, należy wlać wodę na tacę i pozwolić im nasiąknąć. Następnie należy wyjąć doniczki z torfem z wody i zasadzić nasiona lub sadzonki, tak jak w przypadku każdego innego pojemnika.

Możesz użyć szklarni do doniczek z torfem i umieścić je w jasnym i ciepłym miejscu. Aby utrzymać wilgoć, możesz je zamgławiać, ale możesz też umieścić doniczki w pojemniku z ciepłą wodą, gdy zauważysz, że wysychają. W zależności od roślin, możesz być gotowy do przesadzenia sadzonek po miesiącu lub dwóch.

Wykopcie dołek, w którym znajdzie się cała doniczka i w razie potrzeby oderwijcie jej brzegi, aby żadna część nie odprowadzała wilgoci z roślin. Pamiętaj, że jeśli część doniczki nie rozpadnie się całkowicie i zostanie odsłonięta, torf może wyschnąć i uniemożliwić korzeniom pobieranie wody. W tym momencie możecie poczekać, aż doniczki z torfem się rozłożą i pielęgnować rośliny zgodnie z ich potrzebami wzrostu.

Wnioski

Jeśli zastanawiasz się nad ogrodnictwem pojemnikowym, jednym z materiałów, który byłby doskonały jest torf w doniczkach. Ale jak długo wytrzymują donice torfowe? Donice torfowe są przydatne przez miesiące do roku, ponieważ ulegają biodegradacji.

To czyni je doskonałymi dla roślin podatnych na szok po przesadzeniu, lub w połączeniu ze szklarnią, do przechowywania roślin do czasu ustabilizowania się klimatu na zewnątrz. Jednak należy pamiętać, że te garnki są chłonne, więc chcesz utrzymać wilgotność gleby dla roślin. Więcej tak, niektóre nie rozpadają się całkowicie, więc należy rozważyć zakopanie ich w glebie lub oderwać ich obręcze, jeśli rośliny nie lubią coraz ich korzenie zakłócone.

Jak długo wytrzymują doniczki torfowe?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy podzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy decydują się na tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Wilczomlecz (euphorbia milii) | Uprawa i pielęgnacja korony cierniowej

Wilczomlecz lśniący nazywany także koroną cierniową to pochodzący z wyżynnej części Madagaskaru sukulent, gdzie dorastając do wysokości 2 metrów, służy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej
Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej