3 najlepsze sposoby na zacienienie szklarni | KrosAgro

3 najlepsze sposoby na zacienienie szklarni | KrosAgro

Ważne jest, aby wiedzieć, jak zacienić szklarnię farbą, siatką i zasłoną. Badanie z 2016 r. Pokazało, jak zacieniowanie szklarni oszczędza energię i wodę, poprawiając jednocześnie jej mikroklimat. Ponadto University of Massachusetts Amherst zauważył również, że skutecznie chłodzi szklarnię przy niskich kosztach.

Zacienienie szklarni nie musi być skomplikowane. Podobnie jak ochrona szklarni przed wiatrem, światłem i temperaturą to warunki zewnętrzne, które mogą wpływać na konstrukcję. Dlatego trzeba wiedzieć, jak zachować lub wzmocnić szklarnię, przygotowując się na wyzwania środowiskowe.

Jak zacienić szklarnię dla początkujących

Farba do cienia

Jednym z najszybszych sposobów cieniowania szklarni jest użycie farby cieniującej. Jest to dobra opcja, jeśli w szklarni nie ma chowanej zasłony. Nakładasz go podobnie jak zwykłą farbę poza szkłem, gdy wymaga tego sezon.

Nie musisz się martwić o to, jak długo utrzyma się odcień farby, ponieważ jest odporny na opady deszczu, a po zakończeniu sezonu i tak ją zmyjesz. Jedyną potencjalną wadą stosowania farby w odcieniu jest to, że nakładanie i usuwanie jej jest pracochłonne. Z drugiej strony nie jest to drogi materiał, dlatego możesz dodawać kolejne warstwy w razie potrzeby lub gdy farba się ściera.

Co to jest wybielanie?

Szukając farb w odcieniu, prawdopodobnie słyszałeś o wybielaniu. Możesz używać tego terminu zamiennie z farbą odcień, ponieważ jest to składnik odcienia per se. Dlatego też, jeśli masa kolorystyczna jest w dużym rozcieńczeniu, zapewnia mniej cienia, podczas gdy wysokie stężenie mieszanki oznacza wysoki odcień.

Idealny współczynnik zacienienia dla wybielania wynosi 40%, ponieważ zbyt duża ilość może pogorszyć warunki oświetleniowe i negatywnie wpłynąć na rośliny. Możesz również rozważyć inne materiały, które redukują światło podczerwone bez wpływu na wymagania dotyczące poziomu światła dla roślin. Przy prawidłowym użytkowaniu farba odcień powinna odbijać światło słoneczne i dobrze rozpraszać światło w pomieszczeniach.

Jak nakładać farbę odcień?

Najczęstszym sposobem nakładania farby w odcieniu jest umieszczenie jej poza suchym materiałem szklarniowym. W ten sposób promienie słoneczne odbijają się od farby i zapobiegają jej przedostawaniu się do szklarni i zwiększaniu temperatury. Masę odcień można nakładać pędzlem, spryskiwaczem lub wałkiem rano lub późnym popołudniem.

Jednak chcesz mieć pewność, że w tym dniu nie będzie opadów, ponieważ jeśli farba zostanie odsłonięta 24 lub 12 godzin po nowej aplikacji, może się zmyć. Później możesz zmyć farbę jesienią, aby zapewnić roślinom swoje potrzeby świetlne w okresach słabego oświetlenia.

Siatka zacieniająca

Zewnętrzne i wewnętrzne siatki zacieniające są również przydatne do ochrony szklarni przed ostrym słońcem. Wewnątrz można dodać zasłonę z tworzywa sztucznego, mocując ją klipsami do ramy. W ten sposób możesz mieć pewność, że w środku zawsze będzie cień niż w przypadku rolet zewnętrznych, które mogą znosić pogoda. Z drugiej strony można również przypiąć ten sam materiał lub jastrych do dachu na zewnątrz, aby służył jako zewnętrzna siatka przeciwsłoneczna.

Zasłona przeciwsłoneczna

Michigan State University zaleca łatwy sposób kontrolowania wysokich temperatur i oszczędzania wody poprzez stosowanie wysuwanego cienia lub zasłon energetycznych, aby zminimalizować utratę ciepła przez promieniowanie. W porównaniu z dwoma poprzednimi rozwiązaniami, zasłony przeciwsłoneczne sprawdzą się zarówno w nocy, jak iw okresach silnego oświetlenia. Dlatego osoby z górnego środkowego zachodu zaczynają stosować tę technikę cieniowania pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Istnieje wiele materiałów, których można użyć na zasłony przeciwsłoneczne. Należą do nich tkaniny lub dzianiny wykonane z saranu, polipropylenu, polietylenu i poliestru. Możesz wybrać stopień cieniowania, które zapewniają, a nawet dodać stabilizację ultrafioletową, aby utrzymać ją dłużej.

Aby wybrać materiał, musisz rozważyć kilka zalet i wad. Saran musi mieć lekkie ugięcie podczas instalacji, ponieważ kurczy się, ale jest ognioodporny. Polipropylen jest trwały i odporny na przetarcia i ścieranie, a polietylen jest odporny na pleśń i nie strzępi się podczas cięcia.

Najlepszą rzeczą w zasłonach przeciwsłonecznych jest to, że można je w razie potrzeby otwierać lub zamykać. Możesz także zdecydować, czy chcesz je zainstalować od rynny do rynny, czy od kratownicy do kratownicy. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad jego konfiguracją.

Znaczenie cieniowania szklarni

Zacienienie szklarni pomogłoby w utrzymaniu produktywności roślin, ponieważ wysokie temperatury wpływają na fotosyntezę i oddychanie. Niektóre uprawy, takie jak pomidory, zostaną nawet dotknięte, jeśli zostaną nasycone światłem. Może się nawet wydawać zadziwiające, jak cieniowanie może uzupełniać chłodzenie wyparne podczas ciepłej pogody i zmniejszać ryzyko poparzenia poprzez utrzymywanie temperatury liści roślin.

Wniosek

Szklarnia zapewnia naszym roślinom stabilne środowisko wzrostu, ale musimy je wzmacniać, aby dostosować się do warunków zewnętrznych, aby dobrze spełniała swoje zadanie. Jednym z przykładów jest sytuacja, gdy słońce staje się zbyt ostre, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo zacienić szklarnię. Możesz to zrobić, nakładając farbę cieniującą, siatkę cieniującą lub zasłonę przeciwsłoneczną.

Spośród tych trzech, farba odcień jest najtańszym rozwiązaniem, ale nakładanie i usuwanie jej jest pracochłonne. Z drugiej strony wygodniejszym i bardziej regulowanym sposobem zacienienia szklarni jest zainstalowanie zasłony przeciwsłonecznej. Minimalizuje utratę ciepła przez promieniowanie, a jako bonus może nawet podwoić się jako kurtyna energetyczna.

3 najlepsze sposoby na zacienienie szklarni | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Czym jest hydroponika w uprawach pod osłonami?

Hydroponika w uprawach pod osłonami to nowoczesny sposób na prowadzenia plantacji. Ta metoda to nic innego jak hodowla roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać astry? 3 najlepsze sposoby

Astry, to niezwykle popularne kwiaty, kojarzące się często z sielskim wiejskim ogródkiem. Ich kwiaty występujące w całej palecie barw mają…

Więcej

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły to coraz bardziej widoczna zmiana przy wyborze konstrukcji. Coraz częściej zamiast ociężałych i drogich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać szarłatu (amarantusa) w tunelu foliowym?

Amarant to atrakcyjnie kwitnące zboże, które służy jako przyciągający oko element designu ogrodu. Opadające kaskadami kwiaty szarłatu bardziej przypominają roślinę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej