Jak utrzymać chłód w tunelu? | Porady dla początkujących

Jak utrzymać chłód w tunelu | Porady dla początkujących

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak utrzymać chłód w szklarni? Jeśli twoja szklarnia jest zbyt gorąca, może to uszkodzić twoje rośliny, powodując ich więdnięcie i śmierć. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie chłodu w szklarni jest maksymalizacja cienia, wentylacji i przepływu powietrza.

Jednak chłód Twojej szklarni zależy od kilku czynników, takich jak lokalizacja, klimat, rodzaj uprawianych roślin i nie tylko.

Jaką temperaturę należy utrzymywać w szklarni?

Szklarnie, które przekraczają 90 stopni F, są już za gorące dla twoich roślin. Jeśli w Twojej szklarni jest zbyt gorąco, rośliny mogą więdnąć, wysychać lub przestać produkować liście i owoce. Aby Twoje rośliny mogły rosnąć i produkować owoce lub warzywa, muszą mieć idealną temperaturę.

Ogólnie temperatura w Twojej szklarni powinna wynosić od 80 do 85 stopni F. Jednak niektóre rośliny najlepiej rozwijają się w temperaturach niższych, więc upewnij się, że znasz idealne warunki wzrostu swoich roślin.

Jak chłodzić szklarnię w warunkach wysokiej wilgotności?

Istnieje kilka sposobów na schłodzenie szklarni przy wysokiej wilgotności. Oto trzy najbardziej opłacalne sposoby, aby to zrobić:

Wentylacja

Aby skutecznie obniżyć temperaturę w szklarni, należy zapewnić roślinom dobry dopływ i odpływ powietrza. Możesz umieścić wywietrzniki dachowe i boczne. Ponadto drzwi do szklarni powinny również tworzyć ruch powietrza w celu chłodzenia roślin.

Umieszczenie wywietrzników dachowych na jednej piątej powierzchni podłogi powinno zapewnić szklarni całkowitą wymianę powietrza co dwie do trzech minut. Ale jeśli wywietrzniki dachowe nie mieszczą się w budżecie, wystarczy otworzyć boczne otwory wentylacyjne i drzwi.

Cień

Odpowiednie cieniowanie może pomóc w utrzymaniu chłodu w szklarni. Jednak dodanie odcieni do szklarni jest trudne, ponieważ rośliny potrzebują światła słonecznego do wzrostu. Chociaż zacienienie może pomóc w ochłodzeniu szklarni, musisz również wpuścić do środka wystarczającą ilość światła słonecznego.

Jedną ze skutecznych technik cieniowania jest użycie farb cieniujących. Farby do cieniowania to opłacalny sposób ochrony roślin przed światłem słonecznym. Wraz z nadejściem lata możesz dodać więcej warstw farby i zetrzeć ją, gdy zaczyna się chłodna pora roku. Jednak farba w odcieniu może nie być najlepszą opcją dla wszystkich szklarni. Jeśli nie możesz pomalować ścian, możesz wybrać siatkę lub rolety.

Tłumić

Nawilżanie szklarni to najtańszy sposób na schłodzenie szklarni. W rzeczywistości jest praktycznie darmowy – potrzebujesz tylko wody. Możesz zwilżyć swoją szklarnię, zwilżając twarde powierzchnie. Gdy woda wyparowuje, wilgoć wzrasta, pomagając roślinom radzić sobie z nadmiernym ciepłem.

Jakie są zalety posiadania mini szklarni?

Inwestycja w mini szklarnię to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ogrodu. Jest ekonomiczny, wygodny i zapewnia takie same korzyści, jak szklarnia o zwykłej wielkości. Jeśli nadal jesteś na płocie, oto kilka powodów, dla których posiadanie szklarni to świetna inwestycja.

Wiele odmian do wyboru

Niektórzy uważają, że szklarnie są wykonane ze szkła od podłogi do sufitu wielkości domu. Chociaż istnieją ekstrawaganckie szklarnie, większość z nich ma wiele kształtów i rozmiarów. Dobra szklarnia nie zawsze musi być duża i przestronna. Mini szklarnie są świetne dla ogrodników domowych, którzy chcą uprawiać rośliny na swoim podwórku.

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi szkodnikami

Ślimaki, gryzonie, gąsienice, mszyce oraz inne zwierzęta i owady uwielbiają jeść Twoje produkty. Aby chronić swoje rośliny przed tymi stworzeniami, najlepiej umieścić je w szklarni. Dodatkowo będziesz chronić swoje uprawy przed niektórymi chorobami.

Chroń swoje rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi

Ulewny deszcz, silne wiatry, burze piaskowe i zamieć mogą natychmiast zniszczyć Twoje uprawy. Posiadanie mini szklarni ułatwia ogrodnikom uprawę roślin w nieprzewidywalnym klimacie. Na przykład w niektórych stanach warunki wzrostu są na ogół doskonałe, ale wystarczy jedna burza, aby wymazać miesiące ciężkiej pracy.

Idealny dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni

Mini szklarnie są idealne dla ogrodników, którzy mają ograniczoną przestrzeń. Nie pozwól, aby te ograniczenia powstrzymały Cię przed uprawą własnych owoców i warzyw. Możesz umieścić swoją mini szklarnię w dowolnym miejscu – na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach. Mimo że są małe, te szklarnie dają takie same korzyści, jak zwykłe szklarnie.

Idealny dla początkujących

Mini szklarnie są świetne dla tych, którzy chcą zająć się technologią szklarniową. Przed zakupem większej, trwalszej szklarni, mini szklarnia pozwala poznać tajniki korzystania ze szklarni. Znając swoje preferencje, będziesz mógł zdecydować, czy chcesz zainwestować w ogrodnictwo szklarniowe.

Przedłuż okres wegetacyjny

Dzięki mini szklarni można przedłużyć sezon wegetacyjny, sadząc sadzonki przed rozpoczęciem sezonu zimnego. Po minięciu niebezpieczeństwa mrozu możesz przesadzić rośliny do swojego ogrodu. W ten sposób będziesz mógł zbierać plony wcześniej niż zwykle.

Ostatnie przemyślenia na temat tego, jak zachować chłód w szklarni

Podsumowując, jak utrzymać chłód w szklarni, zadbaj o dobrą wentylację, zapewnij odpowiedni cień i nawilżaj ściany. Możesz także dodać wentylatory, a system chłodzenia dodał chłód.

Jak utrzymać chłód w tunelu | Porady dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy decydują się na tego…

Więcej
Tunele foliowe

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna w tunelu foliowym to dla ogrodników i roślin pora przebudzenia. Warzywa, owoce i zioła będą rozwijać się prawidłowo tylko…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Która hala dla rolnictwa – cena, projekt, sprzedaż?

Marka Krosagro od wielu lat tworzy struktury do upraw pod osłonami, dlatego w pełni rozumiemy, jak ważna jest przestrzeń. Nie zawsze chodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej