Jak przesadzać liliowce? 3 proste kroki | Porady od KrosAgro

Jak przesadzać liliowce. 3 proste kroki | Porady od KrosAgro 1

Jeśli chcesz dobrze zorientować się w nauce przeszczepiania liliowców, ten artykuł upraszcza tę technikę w czterech prostych krokach. Możesz wykorzystać wiedzę, przenosząc liliowce, które wyhodowałeś w doniczkach w szklarni i do ogrodu. W ten sposób wyhodowałeś zdrowe rośliny, które przetrwają przesadzanie na zewnątrz.

Niemniej jednak pociesz się faktem, że liliowce są roślinami o wysokiej zdolności adaptacji, nawet w trudnych warunkach. Dlatego powinieneś mieć pewność, że bez problemu przeżyją przeszczep. Opanowanie i zapamiętanie poniższych wskazówek powinno pomóc w przeszczepie liliowców jako regularnej części utrzymania i rozmnażania.

Jak prawidłowo przeszczepiać liliowce

Krok # 1. Przygotowanie strony

Przesadzanie liliowców jest łatwe, ale pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu nowego miejsca sadzenia. W ten sposób możesz od razu zasadzić liliowce, a ich korzenie nie wyschną od czekania. Te rośliny najlepiej będą się rozwijać w jasnym i słonecznym miejscu, więc wybierz obszar, który to zapewni.

Musisz także wzbogacić glebę kompostem, aby poprawić zawartość składników odżywczych i jakość. Najlepiej byłoby przetestować glebę i sprawdzić jej poziom pH oraz poprawić drenaż i retencję wody przed sadzeniem.

Krok # 2. Kopanie

Po przygotowaniu nowego miejsca do sadzenia należy przyciąć liliowce, aby miały około 6 cali wysokości. Ma to kluczowe znaczenie przed przesadzeniem, ponieważ łatwiej będzie roślinom pozostać nawodnionym podczas przesadzania z mniejszą ilością liści. Pamiętaj, że rośliny podczas przesadzania bardzo szybko tracą wilgoć, a rozwiązaniem jest przycinanie.

Następnie możesz kopać wokół obwodu rośliny, aby upewnić się, że podczas podnoszenia nie uszkodzisz jej korzeni. Po rozluźnieniu otoczenia rośliny powinno być łatwo wsunąć łopatę pod kulkę korzeniową.

Krok # 3. Podział

Przesadzanie liliowców to nie tylko sposób na ich utrzymanie i odmłodzenie, aby pomóc w ich zdrowiu i kwitnieniu. To także okazja do rozmnożenia przez podział po okresie kwitnienia. Takie postępowanie umożliwia przesadzanie wiosną lub po kwitnieniu w celu wytworzenia kwiatów w następnym roku.

Po wykopaniu kuli korzeniowej należy ją delikatnie spłukać, aby usunąć pozostałą ziemię. Ułatwi to dzielenie, a po umyciu znajdziesz uszkodzone i chore korzenie. Chcesz wyciąć nożem wszelkie przebarwione i miękkie korzenie, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na zdrowe i jędrne korzenie.

Po sprawdzeniu i usunięciu korzeni można podzielić bryłę korzeniową na sekcje do sadzenia. Postaraj się mieć co najmniej dwa zielone pędy na oddział, aby zagwarantować założenie. Możesz podzielić ręcznie, ale możesz też oddzielić korzenie nożem.

Krok # 4. Sadzenie

Możesz sadzić liliowce na swojej stronie, ale upewnij się, że każdy dołek jest dwa razy większy od każdej bryły korzeniowej. Pozwoli to przewidzieć wzrost liliowców i zapobiegnie przepełnieniu przestrzeni. Następnie chcesz rozszerzyć korzenie i sprawić, aby obszar, w którym styka się z łodygą, znajdował się nieco poniżej powierzchni ziemi.

Ustabilizuj przeszczepy glebą i dobrze je podlej. Gleba musi być bardzo wilgotna, aby zapobiec szokowi podczas przeszczepu. Wreszcie, utrzymuj ten stan, aż pojawi się nowy wzrost.

Dbanie o liliowce

Niezależnie od tego, czy właśnie założyłeś liliowce w szklarni, czy przesadziłeś je na zewnątrz, nie jest tajemnicą, że ich sukces polega na tym, jak o nie dbasz. Jak wspomniano wcześniej, liliowce będą dobrze się rozwijać w trudnych warunkach. Jednak najlepiej byłoby pamiętać o odpowiednich praktykach konserwacyjnych, aby uniknąć chorób i niedogodności przez cały rok.

Podlewanie, karmienie i ograniczanie

Na przykład liliowce będą tolerować suszę, gdy już się rozwiną, ale aby zachować zdrowie, należy utrzymywać wilgotność gleby. Możesz również nawozić w okresie kwitnienia, aby zwiększyć ich kwitnienie, oprócz karmienia wiosną. Jeśli chodzi o inne praktyki konserwacyjne, możesz usunąć martwe części rośliny, aby pomóc liliowcom odmłodzić się.

Niektórzy ogrodnicy przycinają liliowce z powrotem do ziemi jesienią w ramach swojego rocznego harmonogramu. Możesz je również zostawić i pozwolić im wyschnąć, ale pamiętaj, aby usunąć martwe liście wczesną wiosną. Możesz również stwierdzić, że radzą sobie lepiej, jeśli zabijesz ich i usuniesz strąki nasion.

Zarządzanie szkodnikami

Czy liliowce są podatne na szkodniki? Dobra wiadomość jest taka, że ​​rośliny te rzadko ulegają infekcjom, ale nadal mogą występować mszyce i wciornastki. Są stosunkowo łatwe do wytępienia, zwłaszcza gdy zawsze monitorujesz liliowce. Chcesz natychmiast zająć się szkodnikami, aby utrzymać ich populację na niskim poziomie i zapobiec rozprzestrzenianiu się.

Ćwicz czystość i warunki sanitarne przez cały rok i spryskaj owady, gdy je zobaczysz.

Wniosek

Dzielenie liliowców to nie tylko technika rozmnażania. Opanowanie sposobu przeszczepiania liliowców pomoże również odmłodzić rośliny i uchronić je przed przeludnieniem. Możesz uprościć ten proces do czterech etapów, a liliowce powinny zacząć kwitnąć w następnym roku.

Zacznij od przygotowania do nowej lokalizacji iw razie potrzeby zmień glebę. Ostrożnie wykop roślinę i podziel jej kulkę korzeniową, aby pozostały tylko zdrowe korzenie. Następnie możesz je sadzić tak jak inne rośliny, zwracając uwagę na przestrzeń i wilgoć.

Jak przesadzać liliowce. 3 proste kroki | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym?

Dynia jest bardzo rozpoznawalnym warzywem, drylowanym i używanym jako dekoracja w czasie Halloween. Uprawiać dynia w tunelu foliowym w Polsce…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są w garażu. Winne są temu…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy? W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej