Jaki dobrać rozmiar doniczki do uprawy szpinaku w tunelu

Jaki dobrać rozmiar doniczki do uprawy szpinaku w tunelu

Jeśli nie masz pewności, jaki rozmiar doniczki do uprawy szpinaku w szklarni jest idealny, wybierz płytki i średni pojemnik. Szpinak to doskonałe zielone warzywo do uprawy w szklarni, a także nadaje się do doniczek, jeśli masz ograniczoną przestrzeń wewnątrz. Ponieważ nie wymaga ogromnego pojemnika, praktycznie nie masz wymówki, aby pominąć szansę na zebranie świeżego i zdrowego szpinaku na swoim podwórku.

Nie ma wątpliwości, że szpinak jest jednym z najzdrowszych pokarmów, więc dlaczego nie wyhodować samodzielnie tej smacznej zieleni? Szklarnia zapewni i utrzyma optymalne wymagania wzrostu dla szpinaku. A ponieważ hodujesz je w doniczkach, konserwacja będzie jeszcze wygodniejsza.

Jaki rozmiar doniczki do uprawy szpinaku w szklarni i wymagania dotyczące odstępów

Szpinak najlepiej będzie się rozwijać w płytkim i średnim pojemniku. Aby dać ci ogólny obraz pomiaru, dla szpinaku powinien być dobry garnek o szerokości 14 cali i głębokości 8 cali. Pomiary te zapewnią idealną przestrzeń do wzrostu nasion.

Pojemnik o pojemności 7,5 litra może pomieścić trzy rośliny szpinaku, a 38-litrowy pojemnik jest odpowiedni dla dziesięciu roślin. Oznacza to, że jeśli twoja doniczka ma 14 cali średnicy, możesz umieścić do 4 roślin szpinaku. Pamiętaj jednak, że jeśli hodujesz wiele roślin w pojemniku lub doniczce, w końcu będziesz musiał je rozcieńczyć o 5 cali od siebie.

Na tle innych roślin warto podkreślić znaczenie głębokości doniczki dla szpinaku. Dzieje się tak, ponieważ ma rozległy system korzeniowy, a użycie pojemnika ograniczającego spowoduje problemy ze wzrostem i przeludnieniem. Ogólnie pamiętaj, aby wybrać doniczkę o głębokości od 6 do 8 cali i zaplanować, jeśli chcesz wyhodować wiele roślin w doniczce.

Wymagania przestrzenne szpinaku

Po zapoznaniu się z wielkością doniczki do uprawy szpinaku w szklarni, należy również poznać jej wymagania przestrzenne. Na początek chcesz zasiać nasiona na głębokość pół cala, a następnie lekko przykryć je ziemią. Aby upewnić się, że nie wyschną, po wysianiu dodaj pół cala ściółki.

Sam odstęp między nasionami ma również kluczowe znaczenie dla ich wzrostu ze względu na rozbudowany system korzeniowy. Powinien wystarczyć cal odstępu między nasionami. Gdy rośliny wyrosną na około 2 cale, możesz je przyciąć, aby były oddalone od siebie o 4 cale.

Jeśli uprawiasz przeszczepy, ta przestrzeń powinna wynosić około 8 cali. Zapewnienie odpowiednich odstępów w szklarni również ułatwi zbiory. Każda roślina powinna mieć 3 cale miejsca, ale może to wzrosnąć do 5 cali, jeśli zbiera się duże liście.

Z drugiej strony 2-calowa przestrzeń powinna wystarczyć, jeśli zamierzasz zbierać plony wcześnie. Pamiętaj, że gdziekolwiek uprawiasz szpinak, weź pod uwagę ich duże liście i system korzeniowy. Mimo to szpinak jest jedną z tych upraw, które nie będą wymagały rozwoju na dużym obszarze, co czyni go idealnym do sadzenia w doniczkach w szklarni.

Pielęgnacja szpinaku w doniczkach w szklarni

Sadzenie szpinaku

Najlepsze materiały do ​​uprawy szpinaku są nieporowate, w tym szkliwiona ceramika, beton lub drewno. Bądź sumienny i dbaj o czystość i higienę, aby zapobiec zanieczyszczeniu doniczek. Jeśli chodzi o glebę, pH powinno wynosić od 6,0 ​​do 7,0.

Możesz także stworzyć ziemię doniczkową za pomocą grysu, wermikulitu i kompostu. Dodaj trochę mączki sojowej do środka doniczki, a następnie umieść podłoże na wierzchu. Możesz również dołączyć inne składniki, które zapewnią składniki odżywcze dla szpinaku.

Aby zachęcić do kiełkowania, zapewnij temperaturę od 35 do 75 ° F i możesz bezpośrednio wysiewać wiosną lub jesienią. Kiełkowanie może zająć 22 dni, ale należy się spodziewać, że szpinak rozwija się stosunkowo wolno.

Towarzyszące sadzenie szpinaku

Szklarnia jest również doskonałym miejscem do sadzenia szpinaku w towarzystwie. W ten sposób możesz odstraszyć szkodniki i przyciągnąć pożyteczne owady. Rośliny nadające się do sadzenia szpinaku to pietruszka i rośliny jednoroczne, takie jak petunie i nagietki.

Należy jednak pamiętać o wymaganiach dotyczących odstępów, aby zachować schludnie wyglądającą szklarnię.

Karmienie i pojenie

Szpinak jest ciężkim karmnikiem i wymaga stałej wilgoci. Do karmienia wybierz nawóz o wysokiej zawartości azotu. Rośliny można karmić przed sadzeniem, po przerzedzeniu i opatrunkiem bocznym, jeśli rosną powoli.

I podobnie jak inne rośliny, upewnij się, że podlewasz często, ale uważaj, aby nie nadmiernie podlewać roślin.

Pielenie

Szpinak nie będzie się dobrze rozwijał, jeśli będzie konkurował z chwastami. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest ręczne usuwanie i mulczowanie. Aby zapewnić odpowiednie odstępy, pamiętaj o konsekwentnym rozrzedzaniu.

Wniosek

Uprawa w doniczkach w szklarni to doskonały sposób na zbieranie świeżego i zdrowego szpinaku, nawet jako początkujący ogrodnik z ograniczoną przestrzenią i czasem. Ale jaki rozmiar doniczki do uprawy szpinaku w szklarni jest idealny? Użyj doniczki płytkiej do średniej o szerokości 14 cali i głębokości 8 cali.

Pomiary te zapewniają, że każda roślina będzie miała wystarczająco dużo miejsca, biorąc pod uwagę, że szpinak ma rozbudowany system korzeniowy. Szpinak również powinien mieć 3 cale miejsca, ale pamiętaj, aby odpowiednio dostosować, w zależności od tego, kiedy chcesz zbierać. Przerzedzenie, gdy rośliny wyrosną, utrzyma również wymagania przestrzenne dla dobrego plonu tej zdrowej zieleni.

Jaki dobrać rozmiar doniczki do uprawy szpinaku w tunelu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej
Hodowla zwierząt

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym?

Hodować ślimaków w tunelu foliowym zyskuje w Polsce popularność, a zapotrzebowanie na skorupiaki z sezonu na sezon rośnie. W tym…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rozsadnik w tunelu foliowym

Ogród wyposażony w rozsadnik przynosi znacznie większe plony. Mogąc produkować rozsadę, otrzymuje się znacznie lepsze efekty, zbiór jest bardziej dorodny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły? Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy to mało wymagające rośliny doniczkowe pochodzące z terenów Ameryki południowej, Afryki, Australii i Azji. Dla wszystkich zabieganych i zapominalskich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej