Jak ożywić umierające niecierpki?

Jak ożywić umierające niecierpki

Niecierpki to rośliny niewymagające, ale gdy pojawią się problemy, warto wiedzieć, jak ożywić umierające niecierpki. Jeśli wystąpi więdnięcie i inne problemy z początkiem kwitnienia, podjęcie działań zapobiegawczych i poznanie najczęstszych problemów, które dotykają niecierpki, może pomóc uratować obumierające rośliny.

Oto krótki poradnik, jak ożywić obumierające niecierpki w zależności od występujących objawów

Nicienie: Obumarłe rośliny, żółte liście i/lub uszkodzenia korzeni

Nicienie lub glisty czasami atakują niecierpki. Trudno jest zauważyć nicienie, ponieważ są bardzo małe i zazwyczaj zakopują się głęboko w glebie. Robaki te mają otwory gębowe, które mogą uszkadzać rośliny, powodując, że stają się chore, spuchnięte i zwiędnięte. Zauważysz, że liście żółkną, a korzenie nie rosną prawidłowo.

Skutki działania nicieni są bardziej zauważalne w gorące dni. Roślinom dotkniętym przez nicienie dwa razy trudniej jest zregenerować się po południowym upale i zaczynają więdnąć, gdy nadchodzi wieczór. Należy usunąć silnie zainfekowane rośliny wraz z ziemią wokół korzeni. Można odeprzeć ataki nicieni nawożąc rośliny emulsją rybną zmieszaną z wodą i polewając nią glebę.

Nadmierne ciepło Suszenie: Brak kwiatów i/lub więdnięcie
Zbyt wysoka temperatura może spowodować więdnięcie roślin i zatrzymanie kwitnienia. Pamiętaj o ciągłym podlewaniu, aby rośliny zakwitły ponownie, gdy temperatura spadnie. Pomaga również stosowanie organicznej ściółki, która utrzymuje glebę w chłodniejszym stanie i zachęca kwiaty do kwitnienia.

Zwiędnięcie może być również oznaką, że rośliny są wystawione na działanie zbyt dużej ilości słońca. W takim przypadku należy je dobrze podlewać. Młode rośliny można przesadzić w bardziej zacienione miejsce.

Bakteryjne więdnięcie: Gnicie pędów przy linii gleby i nagłe więdnięcie

Choroby bakteryjne mogą powodować gnicie łodyg i nagłe więdnięcie. W rezultacie rośliny impatiens zamierają i przewracają się. Po przecięciu łodygi z łodygi wycieka żółtawa substancja (bakteria).

Zarażone rośliny należy usunąć z korzeniami wraz z resztkami ziemi. Narzędzia, których używasz, zdezynfekuj w roztworze gorącej wody i wybielacza lub spryskaj je środkiem dezynfekującym w sprayu. Nie należy sadzić niecierpka z innymi roślinami podatnymi na więdnięcie bakteryjne, takimi jak bakłażany, ziemniaki i pomidory.

Przekarmianie: Nadmierna ilość liści i mniej kwiatów

Nie trzeba regularnie nawozić niecierpków, ale jeśli przesadzi się z nawożeniem i poda zbyt dużo azotu podczas jednego nawożenia, niecierpki skupią całą swoją energię na produkcji liści. To sprawia, że mają mniej energii na wytwarzanie większej liczby kwiatów. Czułe liście są bardziej podatne na infekcje mszyc i innych szkodliwych owadów. Jeśli masz zamiar karmić swoje impatiens, użyj wolno działającego, granulowanego nawozu zamiast.

Zmatowiała pluskwa roślinna: skarłowaciałe lub zniekształcone kwiaty

Tarnished błąd roślin jest zielony lub brązowy kolorowy owad, który wysysa życie z młodszych impatiens, powodując zdeformowane lub karłowate kwiaty. Te robaki są około ćwierć cala duże z żółtymi, brązowymi i czarnymi znakami. Zwykle można znaleźć żółte trójkąty z czarnymi końcówkami po bokach. Zmatowiałe pluskwy roślinne pojawiają się zwykle wcześnie w sezonie wiosennym i rozmnażają się, gdy kończy się lato.

Jeśli można zauważyć je wcześnie, można je ręcznie zbierać i umieścić je w słoiku z wodą z mydłem. Dla poważnych plag smolistych roślin, użyj środków owadobójczych pyretryny/piretrum i spryskaj je wcześnie rano, ponieważ pluskwy są mniej aktywne w ciągu dnia. Pamiętaj, aby oczyścić ogród w sezonie jesiennym i wiosennym, aby utrzymać te błędy z zimowania.

Dlaczego warto uprawiać niecierpki w szklarni?

Uprawa niecierpków w szklarni ma kilka zalet, takich jak:

Ochrona roślin przed szkodnikami

Mszyce, pluskwiaki i inne szkodniki mogą żerować na liściach i kwiatach roślin. Trzymanie impatiens w szklarni semi pro obniża ryzyko zarażenia, jak również rozwoju chorób.

Doskonałe rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą hodować kwiaty, ale mają mało miejsca.

Uprawa niecierpków w szklarni semi pro to świetne rozwiązanie dla właścicieli domów o ograniczonej przestrzeni w ogrodzie. Dzięki standardowemu rozmiarowi stóp, możesz posadzić wszystko, co chcesz i umieścić szklarnię na balkonach, tarasach i patio.

Wczesne rozpoczęcie wzrostu roślin

Dzięki szklarni semi pro można rozpocząć sadzenie roślin jeszcze przed rozpoczęciem ciepłej lub zimnej pory roku w danym regionie. Można je bezpiecznie przechowywać wewnątrz szklarni i wyjmować, gdy pogoda stanie się bardziej znośna.

Ochrona przed złą pogodą

Szklarnie semi pro mogą również chronić rośliny przed nieprzewidywalną pogodą. Śnieg, lód lub mróz mogą zabić nawet najtwardsze rośliny, więc umieść impatiens w szklarni i poczekaj, aż pogoda stanie się bardziej przyjazna, zanim je wyjmiesz lub możesz uprawiać je w środku aż do osiągnięcia dojrzałości.

Jak ożywić usychające niecierpki?

Więdnięcie to jedna z najczęstszych oznak, że coś jest nie tak z niecierpkiem. Stres wodny i cieplny może także powodować opadanie kwiatów i liści. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie całkowicie zalana. Jeśli rośliny są narażone na zbyt duże nasłonecznienie, należy przenieść je w bardziej zacienione miejsce.

Teraz, gdy już wiesz, czego szukać i jak ożywić obumierające niecierpki, możesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon wegetacyjny.

Jak ożywić umierające niecierpki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie roślin, które normalnie nie wyrosłyby w ogródku. To dzięki osłonom niespotykane i mało znane orientalne…

Więcej
Tunele foliowe

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna w tunelu foliowym to dla ogrodników i roślin pora przebudzenia. Warzywa, owoce i zioła będą rozwijać się prawidłowo tylko…

Więcej
Tunele foliowe

Gotycki tunel foliowy

Gotycki tunel foliowy jest charakterystycznym produktem, ze względu na kształt jaki przyjmuje. Półokrągłe spady po obu stornach namiotu, zawężający się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stosować Talstar? | Mieszanie środków ochrony roślin

Talstar to jeden z najpopularniejszych środków owadobójczych i przędziorkobójczych. Służy do zwalczania wciornastków, mszyc, mączlików, gąsienic bielinka kapustnika oraz wielu…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej