Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna w tunelu foliowym to dla ogrodników i roślin pora przebudzenia. Warzywa, owoce i zioła będą rozwijać się prawidłowo tylko wtedy, gdy poświęci się im odpowiednią ilość czasu. Podobnie z tunelem foliowym. Należy nie traktować cieplarni jako narzędzia, które rozwiąże wszystkie problemy, a jako przyrząd, który zoptymalizuje proces uprawy.

Tym razem w artykule Krosagro przypomnimy o najważniejszych sprawach związanych z przygotowaniem się do wiosny w ogrodzie.

Wiosna w tunelu foliowym – uprawa w gruncie

Uprawa nowalijek w tunelu foliowym to często jeden z głównych powodów, dla których inwestuje się w cieplarnię. Osłona chroni plon będący wewnątrz przed zjawiskami atmosferycznymi, niskimi temperaturami i przymrozkami. Bardziej odporne rośliny, takie jak roszponka, rzodkiewka, sałata i brukselka, będą korzystnie rozwijać się wewnątrz foliaka. Kiedy słońce coraz częściej wychodzi zza linii chmur, ciepło gleby i powietrza zaczyna się podnosić. Wieczorem, kiedy temperatura spada, osłona ogranicza ulatnianie się ciepła, dzięki czemu rośliny tracą mniej energii na ochronę przed zimnem. W kwietniu można wysiewać do gruntu ogórki, fasolę szparagową, dynie, kalafiory itp. Należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią wilgotność gleby. Przesuszanie jest mocno szkodliwe dla młodych wschodów. Roślina, nie mogąc pozyskać wody, zamiast rozwijać masę zieloną rozwija korzenie.

Zioła pod osłonami

Tunel ogrodniczy do uprawy ziół pod osłonami to idealny pomysł na przydomowy ogród. W niewielkiej konstrukcji zmieści się ogromna liczba ziół, w doniczkach i skrzyniach ogrodniczych. Umieszczone blisko warzyw i owoców zioła aromatycznie pachną. Mają również korzystne działanie na plon, któremu towarzyszą. Korzystając z ich działania i uwzględniając uprawę współrzędną, rośliny będą się nawzajem wspierać oraz odstraszać szkodniki, które mogłyby na nich żerować.

W drugiej połowie marca można wysiać koper, melisę, szałwię, tymianek, oregano, pietruszkę itp. Jako że większość ziół jest kilkuletnia, to pewnie pozostaną w ogrodzie dłużej. Dobrze znoszą zimę, nawet kiedy górna część obumrze, jak tylko zaistnieją korzystne warunki, rośliny wzejdą ponownie. Jako że sadzonki nie są drogie, warto skorzystać z tej opcji na samym początku swojej przygody z uprawą pod osłonami.

Mini tunel foliowy jako inspekt

Cieplarnia zabezpiecza rośliny przed chłodem, jednak odmiany i gatunki ciepłolubne potrzebują nieco większej ochrony. Przy dobrej pogodzie nic złego rozsadzie się nie stanie, jednak warunki atmosferyczne bywają przewrotnie. Dlatego aby zmniejszyć szansę na porażenie od zimna, rozsadę cukinii, dyni, melonów i pomidorów warto umieścić w mini tunelu foliowym. W ten sposób można zadbać o odpowiednią ilość ciepła dla plonu. Należy pamiętać, aby co jakiś czas przewietrzyć szklarnię foliową i inspekt, aby nie utrzymywało się w nim wysokie stężenie wilgoci. Dobrze zasadzić jest w miejscu, w którym później będą się rozwijać, jeśli jednak jest to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem będzie sadzenie w biodegradowalnych doniczkach. Powodem jest to, iż wymienione rośliny nie najlepiej znoszą przesadzanie.

Pielęgnowanie warzyw, owoców i ziół w cieplarni

Aby otrzymać obfity i dorodny plon, należy pamiętać o:

  • cyklicznym, lecz niezbyt intensywny podlewaniu. Nie należy kierować strumienia prosto na plon, lecz obok lub bezpośrednio pod korzeń.
  • choć przykro się robi podczas przerzedzania wschodów, bywa że jest to konieczne. Należy pamiętać jednak, aby zachować odstęp między roślinami, aby te nie konkurowały ze sobą o dostęp do światła. Zebrane w ten sposób mikroliście można wykorzystać jako element sałatki.
  • chwasty w tunelu foliowym to prawdziwa zmora ogrodnika, nie ma sposobu, który sprawiłby, aby całkowicie zniknęły. Należy je systematycznie usuwać z grządek, aby nie zagłuszyły plonu. Można też wyłożyć puste przestrzenie agrowłókniną, która stopuje rozwój chwastów. Przy całym procesie należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni lub roślin właściwych.
  • osłona z folii ogranicza przenikanie do środka cieplarni szkodników, które mogłyby żerować na roślinach. Należy jednak wypatrywać, czy się nie pojawiły, a jeśli tak, należy rozpoznać, z czym mamy do czynienia. Jeśli są owady, które będą zjadać plon, należy rozpocząć jak najszybciej ich eksterminację.

Sad pod osłonami

Choć nieco za późno już na sadzenie drzew, to początkiem kwietnia można jeszcze to zrobić. O ile ten nie jest zbyt  ciepły. W późniejszym terminie może zdarzyć się, że młoda roślina nie poradzi sobie z letnimi upałami, które mają dopiero nadejść. Sadzonki umieszczone w glebie na wiosnę trzeba całe lato podlewać, a także odpowiednio odżywiać, aby przyjęły się w glebie. Krzewom nie powinno przeszkadzać to, kiedy zostaną posadzone, bo są mniej wymagające. Sad pod osłonami to coraz popularniejsze zjawisko. Konstrukcje tunelowe wykorzystuje się przy uprawie winogron, borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej itp.

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym
Czy artykuł był pomocny?
0 / 5 0

Your page rank:

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 12,5m

5 223,13 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 3,75 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 3,75m

1 677,81 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
TUNEL FOLIOWY HOBBYSTYCZNY 4 X 8,75 M

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 6,25 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 6,25m

1 963,08 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki ...
Czytaj więcej
Kiedy montować tunel foliowy? - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. ...
Czytaj więcej