Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Wiosna w tunelu foliowym to dla ogrodników i roślin pora przebudzenia. Warzywa, owoce i zioła będą rozwijać się prawidłowo tylko wtedy, gdy poświęci się im odpowiednią ilość czasu. Podobnie z tunelem foliowym. Należy nie traktować cieplarni jako narzędzia, które rozwiąże wszystkie problemy, a jako przyrząd, który zoptymalizuje proces uprawy.

Tym razem w artykule Krosagro przypomnimy o najważniejszych sprawach związanych z przygotowaniem się do wiosny w ogrodzie.

Wiosna w tunelu foliowym – uprawa w gruncie

Uprawa nowalijek w tunelu foliowym to często jeden z głównych powodów, dla których inwestuje się w cieplarnię. Osłona chroni plon będący wewnątrz przed zjawiskami atmosferycznymi, niskimi temperaturami i przymrozkami. Bardziej odporne rośliny, takie jak roszponka, rzodkiewka, sałata i brukselka, będą korzystnie rozwijać się wewnątrz foliaka. Kiedy słońce coraz częściej wychodzi zza linii chmur, ciepło gleby i powietrza zaczyna się podnosić. Wieczorem, kiedy temperatura spada, osłona ogranicza ulatnianie się ciepła, dzięki czemu rośliny tracą mniej energii na ochronę przed zimnem. W kwietniu można wysiewać do gruntu ogórki, fasolę szparagową, dynie, kalafiory itp. Należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią wilgotność gleby. Przesuszanie jest mocno szkodliwe dla młodych wschodów. Roślina, nie mogąc pozyskać wody, zamiast rozwijać masę zieloną rozwija korzenie.

Zioła pod osłonami

Tunel ogrodniczy do uprawy ziół pod osłonami to idealny pomysł na przydomowy ogród. W niewielkiej konstrukcji zmieści się ogromna liczba ziół, w doniczkach i skrzyniach ogrodniczych. Umieszczone blisko warzyw i owoców zioła aromatycznie pachną. Mają również korzystne działanie na plon, któremu towarzyszą. Korzystając z ich działania i uwzględniając uprawę współrzędną, rośliny będą się nawzajem wspierać oraz odstraszać szkodniki, które mogłyby na nich żerować.

W drugiej połowie marca można wysiać koper, melisę, szałwię, tymianek, oregano, pietruszkę itp. Jako że większość ziół jest kilkuletnia, to pewnie pozostaną w ogrodzie dłużej. Dobrze znoszą zimę, nawet kiedy górna część obumrze, jak tylko zaistnieją korzystne warunki, rośliny wzejdą ponownie. Jako że sadzonki nie są drogie, warto skorzystać z tej opcji na samym początku swojej przygody z uprawą pod osłonami.

Mini tunel foliowy jako inspekt

Cieplarnia zabezpiecza rośliny przed chłodem, jednak odmiany i gatunki ciepłolubne potrzebują nieco większej ochrony. Przy dobrej pogodzie nic złego rozsadzie się nie stanie, jednak warunki atmosferyczne bywają przewrotnie. Dlatego aby zmniejszyć szansę na porażenie od zimna, rozsadę cukinii, dyni, melonów i pomidorów warto umieścić w mini tunelu foliowym. W ten sposób można zadbać o odpowiednią ilość ciepła dla plonu. Należy pamiętać, aby co jakiś czas przewietrzyć szklarnię foliową i inspekt, aby nie utrzymywało się w nim wysokie stężenie wilgoci. Dobrze zasadzić jest w miejscu, w którym później będą się rozwijać, jeśli jednak jest to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem będzie sadzenie w biodegradowalnych doniczkach. Powodem jest to, iż wymienione rośliny nie najlepiej znoszą przesadzanie.

Pielęgnowanie warzyw, owoców i ziół w cieplarni

Aby otrzymać obfity i dorodny plon, należy pamiętać o:

  • cyklicznym, lecz niezbyt intensywny podlewaniu. Nie należy kierować strumienia prosto na plon, lecz obok lub bezpośrednio pod korzeń.
  • choć przykro się robi podczas przerzedzania wschodów, bywa że jest to konieczne. Należy pamiętać jednak, aby zachować odstęp między roślinami, aby te nie konkurowały ze sobą o dostęp do światła. Zebrane w ten sposób mikroliście można wykorzystać jako element sałatki.
  • chwasty w tunelu foliowym to prawdziwa zmora ogrodnika, nie ma sposobu, który sprawiłby, aby całkowicie zniknęły. Należy je systematycznie usuwać z grządek, aby nie zagłuszyły plonu. Można też wyłożyć puste przestrzenie agrowłókniną, która stopuje rozwój chwastów. Przy całym procesie należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni lub roślin właściwych.
  • osłona z folii ogranicza przenikanie do środka cieplarni szkodników, które mogłyby żerować na roślinach. Należy jednak wypatrywać, czy się nie pojawiły, a jeśli tak, należy rozpoznać, z czym mamy do czynienia. Jeśli są owady, które będą zjadać plon, należy rozpocząć jak najszybciej ich eksterminację.

Sad pod osłonami

Choć nieco za późno już na sadzenie drzew, to początkiem kwietnia można jeszcze to zrobić. O ile ten nie jest zbyt  ciepły. W późniejszym terminie może zdarzyć się, że młoda roślina nie poradzi sobie z letnimi upałami, które mają dopiero nadejść. Sadzonki umieszczone w glebie na wiosnę trzeba całe lato podlewać, a także odpowiednio odżywiać, aby przyjęły się w glebie. Krzewom nie powinno przeszkadzać to, kiedy zostaną posadzone, bo są mniej wymagające. Sad pod osłonami to coraz popularniejsze zjawisko. Konstrukcje tunelowe wykorzystuje się przy uprawie winogron, borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej itp.

Wiosna pod osłonami w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na zboże

Hala namiotowa na zboże przydadzą się w każdym gospodarstwie  w którym niezbędny jest magazyn. Modułowe konstrukcje stalowe ze względu na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Calibrachoa z nasion?

Czy nie zachwyca Cię widok całej kaskady drobnych dzwonków wylewających się kolorową falą z doniczek umieszczonych na balkonach, tarasach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować gomfrenę? Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) inaczej zwana wiecznikiem kulistym, to jednoroczna roślina, pochodząca z międzyzwrotnikowych, suchych terenów Ameryki Środkowej i Południowej,…

Więcej
Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej