Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne, mogą wyrządzić wiele szkód w uprawach, niszcząc je przez przypadek lub pożerając znaczną część z nich. Jest wiele sposobów na ich odstraszanie, jedne bardziej, a inne mniej skuteczne. Najczęściej w ogrodach pojawiają się poczciwe strachy na wróble, lecz kiedy ptaki przyzwyczają się do kukły, stają dla nich wygodnym lądowiskiem.

Ochrona roślin przed ptakami

Jest kilka sposobów na to, aby ograniczyć ptakom dostęp do plonu. Jednym z nich jest stworzenie bariery odgradzające rośliny i owoce. W tym celu sprawdzi się szklarnia z folią nałożoną na konstrukcję lub sam stelaż cieplarni z siatką. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie jakiegoś rodzaju odstraszacza. Sporo z nich da się łatwo zrobić, np. z płyt CD, kawałków folii, puszek itp. Jednak podobnie jak w przypadku stracha na wróble, zwierzęta z czasem się do tej przeszkody przyzwyczają.

Tym razem w poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy, jak ochronić rośliny przed ptakami.

Urządzenia dźwiękowe na ptaki

Na rynku jest duży wybór różnych urządzeń odstraszających ptaki, zarówno w stałym asortymencie centrów ogrodniczych, jak i sklepów internetowych z akcesoriami ogrodowymi. Co jakiś czas wydają nieprzyjemny dla ptaków dźwięk, zwykle jakiegoś drapieżnika. Ich wadą jest to, że jeśli będą w pobliżu domu, dźwięk może zacząć irytować domowników.

Najprostsze urządzenia to koszt kilkudziesięciu złotych, sporo z nich ma wbudowane kolektory słoneczne, dzięki którym się ładują. Dla małych tuneli foliowych na działkę oraz do przydomowego ogrodu w zupełności wystarczy. Inaczej wygląda to przy wielkopowierzchniowych uprawach. Profesjonalny tunel foliowy, a konkretnie blok, jest zabudowany w całości folią, więc ptaki nie mają jak się dostać do wewnątrz. W przypadku wietrzeń bocznych nałożona jest siatka odgradzająca warzywa i owoce. Wietrzenia dachowe  są opcjonalne, ale zasada pozostaje taka sama jak w poprzednim przykładzie. Sezonowy tunel foliowy, który zwykle jest otwarty z jednej i drugiej strony, może stać się spiżarnią dla ptaków. Dlatego warto rozważyć któryś ze sposobów zabezpieczenia go przed zwierzętami.

Substancje odstraszające ptaki 

Również i w tym przypadku istnieje wiele wariantów do wyboru, od sprayów, żeli, mazideł po zawieszki roznoszące odstraszający aromat. Większość z nich jest nietoksyczna, jednak nie zaleca się ich używania na rośliny spożywcze. Użycie którejś z substancji wymaga systematycznego powtarzania, częstotliwość zależy od działających czynników atmosferycznych. Preparaty z całą pewnością nadają się do małych namiotów ogrodowych, jednak przy dużej produkcji roślinnej taki sposób jest mało optymalny.

Wizualne odstraszacze szkodników

Mogą to być sylwetki ptaków, jakie można spotkać na ekranach przy drogach, czarne lub odblaskowe. Nakleja się je na przezroczyste materiały, aby imitowały lot drapieżnika. W ofercie sklepów są też makiety przypominające sokoła lub sowę, działają tylko przez chwilę. Do akcesoriów bez ruchu oraz dźwięków ptaki szybko przyzwyczajają się i przestają się bać.

Skutecznym, choć droższym rozwiązaniem, które stosuje się w winnicach i sadach, są latawce przypominające w locie ptaka drapieżnego. Umieszczane są na teleskopowych rurkach, które wbija się w ziemię, podpinając je na lince. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie w przypadku prowadzenia sadu pod osłonami lub winnic w sezonowych tunelach foliowych.

Siatka przeciw ptakom

To jak narazie najbardziej skuteczna i zarazem tania forma ochrony upraw przed ptakami. Siatka nałożona na stelaż uniemożliwia dostanie się do warzyw i owoców wszelkim zwierzętom. Wybierając ją, należy pamiętać, aby miała drobne kratki, przez które nie przeciśnie się nawet najmniejszy ptak.

Oczywiście ten sam efekt otrzymamy za pomocą folii na cieplarni. Jednak jeśli tylko byłaby potrzeba zdjecia folii, zalecamy nałożenie siatki przeciw owadom lub przeciw ptakom.

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i uprawiać jarmuż | Najlepsze rośliny towarzyszące

Wygląda na to, że wszyscy mają obsesję na punkcie tej zielonej rośliny liściastej, robi ona furorę na stołach osób zainteresowanych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć kamelię z sadzonek? | Uprawa i pielęgnacja kamelii

Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej