Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne, mogą wyrządzić wiele szkód w uprawach, niszcząc je przez przypadek lub pożerając znaczną część z nich. Jest wiele sposobów na ich odstraszanie, jedne bardziej, a inne mniej skuteczne. Najczęściej w ogrodach pojawiają się poczciwe strachy na wróble, lecz kiedy ptaki przyzwyczają się do kukły, stają dla nich wygodnym lądowiskiem.

Ochrona roślin przed ptakami

Jest kilka sposobów na to, aby ograniczyć ptakom dostęp do plonu. Jednym z nich jest stworzenie bariery odgradzające rośliny i owoce. W tym celu sprawdzi się szklarnia z folią nałożoną na konstrukcję lub sam stelaż cieplarni z siatką. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie jakiegoś rodzaju odstraszacza. Sporo z nich da się łatwo zrobić, np. z płyt CD, kawałków folii, puszek itp. Jednak podobnie jak w przypadku stracha na wróble, zwierzęta z czasem się do tej przeszkody przyzwyczają.

Tym razem w poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy, jak ochronić rośliny przed ptakami.

Urządzenia dźwiękowe na ptaki

Na rynku jest duży wybór różnych urządzeń odstraszających ptaki, zarówno w stałym asortymencie centrów ogrodniczych, jak i sklepów internetowych z akcesoriami ogrodowymi. Co jakiś czas wydają nieprzyjemny dla ptaków dźwięk, zwykle jakiegoś drapieżnika. Ich wadą jest to, że jeśli będą w pobliżu domu, dźwięk może zacząć irytować domowników.

Najprostsze urządzenia to koszt kilkudziesięciu złotych, sporo z nich ma wbudowane kolektory słoneczne, dzięki którym się ładują. Dla małych tuneli foliowych na działkę oraz do przydomowego ogrodu w zupełności wystarczy. Inaczej wygląda to przy wielkopowierzchniowych uprawach. Profesjonalny tunel foliowy, a konkretnie blok, jest zabudowany w całości folią, więc ptaki nie mają jak się dostać do wewnątrz. W przypadku wietrzeń bocznych nałożona jest siatka odgradzająca warzywa i owoce. Wietrzenia dachowe  są opcjonalne, ale zasada pozostaje taka sama jak w poprzednim przykładzie. Sezonowy tunel foliowy, który zwykle jest otwarty z jednej i drugiej strony, może stać się spiżarnią dla ptaków. Dlatego warto rozważyć któryś ze sposobów zabezpieczenia go przed zwierzętami.

Substancje odstraszające ptaki 

Również i w tym przypadku istnieje wiele wariantów do wyboru, od sprayów, żeli, mazideł po zawieszki roznoszące odstraszający aromat. Większość z nich jest nietoksyczna, jednak nie zaleca się ich używania na rośliny spożywcze. Użycie którejś z substancji wymaga systematycznego powtarzania, częstotliwość zależy od działających czynników atmosferycznych. Preparaty z całą pewnością nadają się do małych namiotów ogrodowych, jednak przy dużej produkcji roślinnej taki sposób jest mało optymalny.

Wizualne odstraszacze szkodników

Mogą to być sylwetki ptaków, jakie można spotkać na ekranach przy drogach, czarne lub odblaskowe. Nakleja się je na przezroczyste materiały, aby imitowały lot drapieżnika. W ofercie sklepów są też makiety przypominające sokoła lub sowę, działają tylko przez chwilę. Do akcesoriów bez ruchu oraz dźwięków ptaki szybko przyzwyczajają się i przestają się bać.

Skutecznym, choć droższym rozwiązaniem, które stosuje się w winnicach i sadach, są latawce przypominające w locie ptaka drapieżnego. Umieszczane są na teleskopowych rurkach, które wbija się w ziemię, podpinając je na lince. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie w przypadku prowadzenia sadu pod osłonami lub winnic w sezonowych tunelach foliowych.

Siatka przeciw ptakom

To jak narazie najbardziej skuteczna i zarazem tania forma ochrony upraw przed ptakami. Siatka nałożona na stelaż uniemożliwia dostanie się do warzyw i owoców wszelkim zwierzętom. Wybierając ją, należy pamiętać, aby miała drobne kratki, przez które nie przeciśnie się nawet najmniejszy ptak.

Oczywiście ten sam efekt otrzymamy za pomocą folii na cieplarni. Jednak jeśli tylko byłaby potrzeba zdjecia folii, zalecamy nałożenie siatki przeciw owadom lub przeciw ptakom.

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przemysłowy namiot magazynowy

Przemysłowy namiot to funkcjonalny i ekonomiczny sposób na ochronę posiadanych maszyn, narzędzi i akcesoriów. Bez względu na to, czy jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej