Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka

Osłony ogrodowe i magazynowe - folia oraz plandeka

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka – to materiały, które występują stale w ogrodzie. Jesienią, zimą, a także wczesną wiosną, kiedy temperatura jest niska, pojawiają się przymrozki oraz opady śniegu. Rośliny umieszcza się w konstrukcjach stalowych z rur i profili, które okryte są folią. Meble, sprzęt ogrodowy, rowery i zabawki składuje się natomiast w modułowych namiotach. Piaskownice, podobnie zresztą jak namioty magazynowe, okrywa się całoroczną plandeką. Choć same struktury będą się różnić, ponieważ producenci stosują różne rozwiązania, łączy je to, iż w większości z nich jako powłokę chroniącą użyto syntetycznego materiału. Rozmaite folie i plandeki sprawdzają się zarówno na małych obiektach, jak komercyjnych konstrukcjach.

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka do upraw, magazynowania oraz garażowania

W przypadku garażowania i magazynowania najprostszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie rzeczy do wnętrza ciepłego pomieszczenia. Niestety z czasem okazuje się, że w podręcznym składzie zaczyna brakować miejsca, nawet po kilkukrotnych porządkach. Wtedy konieczne staje się umieszczenie przedmiotów pod osłoną. Zostawiając je na zewnątrz, szybko zaczną niszczeć od wilgoci, światła słonecznego, niskich i wysokich temperatur. Będą brudne, pokryte ptasim guanem, z czasem zardzewiałe i zawodne. Może temu zaradzić niewielkim kosztem: wystarczy magazynować rzeczy w przenośnym namiocie, który okala plandeka. Nie ma ograniczeń w zastosowaniu plandeki czy też foli. Cieplarnia kojarzy się zwykle z roślinami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sama konstrukcja pełniła odmienią rolę, np. suszarni na ubrania, osłony na basen, piaskownicę, plac zabaw dla dzieci, kurnik, miejsce z cieniem dla zwierząt.

Osłona z plandeki

Osłony mogą różnić się od siebie diametralnie. Najistotniejsza jest ich wytrzymałość na zjawiska atmosferyczne. W trakcie eksploatacji namiotu garażowego lub magazynowego konstrukcja jest wystawiona na działanie silnych podmuchów wiatru, deszczu, śniegu, a także zlodowaceń. Dobrze zainwestować w osłonę całoroczną, o zwiększonej wytrzymałości na przecieranie, mrozoodporną i pokrytą impregnatem, który ułatwia czyszczenia. Choć jest to droższe rozwiązanie, to jednak o wiele bardziej korzystne.

Folia do upraw pod osłonami

Bariery z folii można podzielić na dwie kategorie: używane przy sezonowej uprawie i przy całorocznej produkcji roślin. Producenci podają parametr sezonowości, który określa, ile sezonów wytrzyma folia. Na przykład folia UV2 jest folią dwusezonową. Należy jednak pamiętać, że jeden sezon oznacza pół roku, dlatego jest to folia jednoroczna. Im większa cyfra znajduje się po “UV”, tym wytrzymalszy materiał. Osłony do komercyjnej produkcji zwykle zaczynają się od parametru UV10. Dzięki folii rośliny umieszczone w cieplarniach chronione są przed zjawiskami atmosferycznymi, które utrzymują się poza obiektem. Nie czynią im krzywdy przymrozki, nagłe spadki temperatury, a w konstrukcjach całorocznych chronione są przed śniegiem itp.

Montaż folii lub plandeki do konstrukcji

Sposób montażu materiału do konstrukcji jest inny u każdego producenta. Folie do konstrukcji ogrodniczych montuje się do struktury za pomocą klipsów i opcjonalnie taśmy, zaś naddatek folii wkopuje się do ziemi, aby ustabilizować obiekt. W przypadku plandeki wszywa się w nią lub wgrzewa paski montażowe, które zaciska się na stelażu. W każdym z wymienionych sposobów materiał mocno przylega do struktury.

Zastosowanie folii i plandek jako osłony

To bardzo uniwersalne osłony, które można zastosować również bez nakładania jej na konstrukcję. Folię i plandekę można używać w luźny sposób, wystarczy ją nałożyć na sprzęt lub maszyny, a następnie dociążyć. Pozostawienie przedmiotów wystawionych na słońce, deszcze, wilgoć i wiatr jest złym pomysłem. Z czasem zaczną pojawiać się znamiona starzenia, pierwsze usterki, a następnie nieodwracalne uszkodzenia. Wystarczy jednak niedroga osłona, która pozwoli uniknąć kłopotów.

Osłony ogrodowe i magazynowe - folia oraz plandeka

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Lilia zwana wielkanocną pochodzi przypuszczalnie ze skrzyżowania lilii białej i lilii królewskiej. Krajem, z którego się wywodzi, jest Japonia, dopiero…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień. Słonecznik to…

Więcej
Bez kategorii

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo szklarniowe w mieście

Miejskie ogrodnictwo szklarniowe i tunelowe samo w sobie nie jest niczym nowym. W przeszłości małe ogródki były integralną częścią miast,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej