Ogrodnictwo szklarniowe w mieście

Ogrodnictwo szklarniowe w mieście

Miejskie ogrodnictwo szklarniowe i tunelowe samo w sobie nie jest niczym nowym. W przeszłości małe ogródki były integralną częścią miast, a owoce i warzywa dobrze w nich dojrzewały. Niestety te cudowne, naturalne enklawy zaczęły jakiś czas temu znikać z przestrzeni miejskiej, przenosząc się poza obszary zurbanizowane. Przyczynami może być chęć oddzielenia wsi od miejskiej czy też wzmożenie ruchu drogowego i tym samym zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście w ostatnim czasie widzimy odwrócenie tego trendu i obserwujemy powstające w miastach mini uprawy i ogródki.

Miejskie ogrodnictwo w szklarniach

Ogrodnictwo miejskie to stylowe rozwiązanie, które przyszło do nas z zachodu. Trend ten można zaobserwować w wielu krajach, ale najbardziej powszechny jest w Stanach Zjednoczonych. Główną ideą jest połączenie w przestrzeni miejskiej elementów ogrodnictwa i rolnictwa. Zjawisko to definiują trzy terminy:

  • Miejskie ogrodnictwo rynkowe – wspomniane powyżej ogrodnictwo miejskie, skupiające się na zbiorze roślin i przeznaczonych do domowej konsumpcji
  • Rolnictwo miejskie – wybór upraw przeznaczonych do sprzedaży na obszarach miejskich
  • Społeczne ogrodnictwo – ogród w tym typie działalności to wyjątkowa przestrzeń, w której spotykają się ludzie, których łączy wspólna pasja do ogrodnictwa i pielęgnacji roślin.

Ekologiczna uprawa roślin w mieście

Coraz więcej osób ma świadomość istnienia masowego, przemysłowego systemu uprawy warzyw i tego, że często są to produkty niskiej jakości odżywczej, często poddane działaniu chemii. Obecnie ludzie są coraz bardziej świadomi i zwracają uwagę na to, kto, gdzie i jakimi metodami uprawia żywność. Coraz częściej klienci rezygnują z importowanych warzyw i owoców na rzecz tych z pomniejszych, sąsiadujących gospodarstw. W ten sposób kupujący pozyskuje zdrową żywność ze sprawdzonych, lokalnych źródeł, a czas transportu jest skrócony do minimum, co gwarantuje świeżość produktu.

Ekologiczne warzywa i owoce z przydomowego ogrodu

Ogrodnictwo miejskie to doskonały sposób edukacji osób zajmujących się uprawą żywności. Jeszcze nie tak dawno uprawianie roślin na każdej dostępnej działce było powszechne. Było to konieczne w czasach, gdy w sklepach brakowało wielu produktów. Dziś rzeczywistość rynkowa się zmieniła, wszystkie rodzaje owoców i warzyw są pod ręką, a półki sklepowe uginają się pod ilością produktów. Niestety takie warzywa i owoce często zawierają tylko teoretycznie nieszkodliwe substancje jak na przykład hormony przyspieszające ich wzrost.

Istnieje sporo osób świadomych zagrożeń masowej produkcji warzyw i owoców, które rezygnują z zakupów w marketach, zwracając się w stronę uprawy szklarniowej, kupują żywność bezpośrednio od ogrodników lub po prostu w sprawdzonych warzywniakach. Oczywiście kupując ekologiczną żywność, produkowaną wedle ekologicznych standardów, musimy liczyć się z ich wyższą ceną. Jest jednak sposób, aby nie ponosić tak wysokich kosztów i mieć zdrową żywność, możesz przecież uprawiać żywność pod osłonami w przydomowym ogródku. To wspaniałe zajęcie nauczy Cię cierpliwości, zachęci do zmiany nawyków żywieniowych, a także sprawi, że będziesz zdrowo i aktywnie spędzał czas.

Korzyści z miejskiego ogrodnictwa w tunelu

Tunel jest dobrym wsparciem dla miejskiego ogrodnictwa. Dzięki osłonie na ocynkowanej ramie stalowej, wewnątrz panuje korzystny mikroklimat. Konstrukcja ogrzewana w dzień utrzymuje dodatnią temperaturę w nocy, dzięki czemu powietrze i gleba zapewniają roślinom odpowiednie warunki termalne. W tak bezpiecznym, stabilnym środowisku, jakim jest tunel foliowy rośliny mogą skupić się na wzroście i rozwoju, a nie na ochronie przed zimnem. Należy wiedzieć, że folia z tworzywa sztucznego umożliwia sadzenie roślin znacznie wcześniej niż w uprawie polowej. Fakt ten sprawia, że mamy w takim wypadku znacznie dłuższy sezon wegetacyjny, co spowodowane jest właśnie możliwością stymulacji temperatury i wilgoci. Uprawy pod  folią lub szkłem nie są narażone na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, nagłe spadki temperatury i atak szkodników. W tunelu ogrodniczym wskazane jest posadzenie delikatniejszych roślin oraz odmian o dłuższym okresie dojrzewania. Chroniąc je przed deszczem, gradem, zimnem i mrozem, tunel gwarantuje wysokiej jakości zbiory.

Możliwości wykorzystania małych przestrzeni

Nawet na najmniejszej powierzchni można uprawiać rośliny. Przy ograniczonej przestrzeni możesz wybrać mniejsze odmiany i zdecydować się na uprawę pionową. Mogą nam w tym pomóc specjalne stoły, siatki ogrodnicze lub donice. Inwestując w szklarnię, możesz wykorzystać stelaże do zawieszenia doniczek. Warto też wykorzystać przestrzeń wokół szklarni, jeśli miejsce to jest ogrodzone siatką lub płotem, można przytwierdzić do nich doniczki. Pamiętaj, że nawet jeżeli nie masz działki, możesz wykorzystać balkon lub taras i na nim uprawiać własne, wymarzone rośliny.

Ogrodnictwo szklarniowe w mieście
Czy artykuł był pomocny?
0 / 5 0

Your page rank:

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 8,75 m

wys: 2m | szer: 2m | dł: 8,75m

2 363,22 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 2,5 m

wys: 2m | szer: 2m | dł: 2,5m

1 027,52 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 10m

3 464,96 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Dlaczego warto mieć tunel foliowy? - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. ...
Czytaj więcej
Wygodne garażowanie auta w lecie - Namioty garażowe i magazynowe
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są ...
Czytaj więcej
Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Lilia zwana wielkanocną pochodzi przypuszczalnie ze skrzyżowania lilii białej i lilii królewskiej. Krajem, z którego ...
Czytaj więcej