Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla roślin kojarzy się wielu osobom z kosztowną instalacją ze szkła lub folii, wyposażoną w masę bardzo drogiego sprzętu. Nie jest to zgodne z prawdą! Otóż bardziej wytrzymałe rośliny da się uprawiać w standardowej cieplarni.

Uprawy w zimie pod osłonami

Tunel foliowy dzięki syntetycznej barierze nałożonej na stelaż zabezpiecza uprawiane rośliny przed niskimi temperaturami, śniegiem i przymrozkami. Solidna konstrukcja ze stali jest w stanie wytrzymać spore obciążenia śniegowe. Rury i profile ocynkowane ogniowo pokryte są warstwa antykorozyjną: w ten sposób wilgoć, która jest wynikiem warunków atmosferycznych, podlewania oraz procesów wegetacyjnych roślin, nie ma wpływu na żywotność struktury. Ta zachowuje swoją funkcjonalność przez wiele lat.

Zima pod osłonami

Aby rozpocząć uprawy w zimie pod osłonami bez potrzeby ich ogrzewania, należy wybrać rośliny, które cechują się wytrzymałością na zimno. W strefie klimatycznej, gdzie dochodzi do spadków temperatury poniżej 0°C i niżej, plon ma szansę się rozwinąć. Wegetacja w namiocie ogrodniczym przebiega wtedy, gdy rośliny będą miały spełnione choć minimalne warunki do wzrostu. Przyglądając atlas roślin, szybko okaże się, że jest ich całkiem spora liczba, zarówno tych znanych, jak i tych – wydawałoby się – “orientalnych”. A co jeśli w miejscu, gdzie żyjemy, występują intensywne zimy? Wystarczy zabezpieczyć szklarnię foliową przed mrozem. Jest na to kilka rozwiązań:

Łącząc kilka sposobów, temperatura w cieplarni utrzyma się na stabilnym poziomie, który pozwoli na wegetację roślin.

Rośliny odporne na zimno

  • Rzodkiewka – znane i popularne warzywo, które kojarzy się zwykle ze standardową odmianą. Jednak nie ma potrzeby ograniczać się do szablonowego rozwiązania. Warto zdecydować się na odmiany mniej popularne. Jej zaletą jest to, że oprócz wymaganej niewielkiej ilości ciepła, szybko rośnie i w ciągu miesiąca od wysiania jest gotowa do zbioru.
  • Groch – jego sadzenie najlepiej zacząć w listopadzie albo w lutym. Nasiona umieszcza się w ziemi bogatej w składniki mineralne oraz próchnicę. Niedaleko należy wbić palik, po którym groch będzie się piąć. Osłona zabezpiecza pędy przed ptakami, dla których są smakowitym pokarmem.
  • Rzepa – aby roślina była słodsza, a jej smak bardziej wyrazisty, należy sadzić ją jesienią, po zimie szybko zacznie rosnąć. Trzeba pamiętać, aby dostarczać jej odpowiednią ilość wody, a szczególnie wtedy, gdy w cieplarni jest sucho.
  • Roszponka, rukola i endywia – zamiast sałaty, która w porównaniu z wymienionymi nie ma tak wielu wartości odżywczych. Przy odpowiednich warunkach wytworzonych pod osłoną liście stale będą się rozwijać, pozwalając na zebranie świeżych roślin również zimą.
  • Brukselka – roślina jest w stanie wytrzymać nawet -15 °C, do rozwoju potrzebuje niewielkiej dodatniej temperatury, a zmrożona smakuje jeszcze lepiej. Sadzi się ją na jesień, aby wczesną wiosną zebrać.

Całoroczne uprawy pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami nie należą do najprostszych rzeczy. Mimo tego wiele osób decyduje się na takie wyzwanie. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż sezonowa uprawa, zwłaszcza dla ogrodników, który przywykli już do tradycyjnego poletka, mają za sobą pielęgnację roślin w cieplarni i zaczyna im to powszednieć. Mają wtedy sposobność na spróbowanie nowej odmiany swojego hobby. Początek 2019 r. to pora na podjęcie kilku decyzji, w tym zaplanowanie nowoczesnego ogrodu warzywnego.

Uprawy w zimie pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły? Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy to mało wymagające rośliny doniczkowe pochodzące z terenów Ameryki południowej, Afryki, Australii i Azji. Dla wszystkich zabieganych i zapominalskich…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej
Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej