Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? Przyciągnięcie tych zapylaczy ma kluczowe znaczenie dla udanej plantacji. Dlatego warto postarać się, aby ściągnąć je do swojej cieplarni. Na pytanie dlaczego jest to tak ważne, odpowiemy w poniższym artykule.

Zapylacze w uprawach pod osłonami

Od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o tym, że maleje liczba pszczół. Problem dotyka każdego z mieszkańców ziemi, ponieważ owady, o których mowa, odpowiadają za trzy czwarte zapylonych roślin w uprawach żywności. Dlatego tak ważne jest zachowanie ich w jak najlepszym stanie.

Czego poszukuje pszczoła?

Do ogrodu ściągają w poszukiwania nektaru i pyłku. Kiedy tylko uzbierają odpowiednią ilość, wracają do ula. Tam oddają go robotnicom, które sprawiają, że wyparowywuje z niego woda, a następnie umieszczają w komórkach plastra. Po jakimś czasie przybiera formę gęstego słodkiego płynu, miodu. Owady używają go do dożywania się, karmiąc nim pracujące wewnątrz gniazda robotnice, a także larwy. W zimie, kiedy brakuje kwiatów, służy jako źródło pokarmu dla całej kolonii. Ludzie podobnie korzystają z miodu, jednak znajdują dla niego znacznie szersze zastosowanie. Jest idealnym dodatkiem do ciast, naturalnym słodzikiem i zdrowym probiotykiem.

Plantacja przyjazna dla pszczół

Wiedza o tym, jak istotna jest obecność pszczół w ogrodzie, pomoże w przygotowaniu środowiska, które zachęci je o częstych wizyt. Stelaż, na który nałożono syntetyczną osłonę utrudnia nieco przenikanie owadów do środka. Zaletą jest to, iż o wiele trudniej przenikają do wewnątrz szkodniki, które mógłby żerować na plonie. Aby wpuścić zapylacze do tunelu foliowego, należy przygotować na to cieplarnię.

Rośliny miododajne

To rośliny, które kwitną długo, wytwarzają sporo nektaru, są wonne, a także posiadają barwne kwiaty. Istotne, aby te rozwijały się w różnym czasie, żeby zapylacze stale miały dostęp do nowego materiału. Sporym zagrożeniem dla pszczół jest monokultura. Ograniczone na jednego typu pożywienia tracą zainteresowanie takim miejscem w chwili, kiedy kwitnienie się zakończy. Należy również brać pod uwagę to, że niektóre z kolorów są bardziej atrakcyjne, pszczoły rozróżniają pewne z nich. W pierwszej kolejności kierują się na kwiaty niebieskie i żółte, dlatego warto im takie dostarczyć.

Pszczoły w tunelu foliowym

W profesjonalnych tunelach foliowych częściej niż pszczoły wykorzystuje się trzmiele, ponieważ znacznie lepiej sprawdzają się w uprawach pod osłonami. Pszczoły stale szukają nowych miejsc, przelatując czasami po kilka kilometrów. Należy stworzyć im możliwość wlatywania do wewnątrz, a także opuszczania foliaka. Konstrukcje, które na szczytach mają wywietrzniki, dają im szanse na pokonanie tej bariery. Przepływ powietrza będzie konieczny zarówno dla roślin, komfortu pracy, jak i pożytecznych owadów. W hobbystycznych tunelach pomagają w tym wietrzenia boczne umieszczone po obu stronach namiotu. Podwinięte rolety wprawiają powietrze w ruch. Za kurtynami przymocowane są siatki przeciw owadom, które w trakcie wysokich upałów są zdejmowane, aby cyrkulacja powietrza była bardziej optymalna.

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Mikroelementy w uprawie pod osłonami

Mikroelementy w uprawie pod osłonami są konieczne, aby każdy etap wegetacji przebiegał optymalnie. Obok niezbędnych do prawidłowych procesów wzrostu makroelementów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy przesadzać kalie? Uprawa i pielęgnacja cantedeskii

Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy sadzić w mini szklarni?

Czy jesteś ciekawy, kiedy sadzić rośliny w mini szklarni? Cóż, jeśli chodzi o szklarnie, istnieje szeroki wybór domowych i profesjonalnych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu

Filozofia Zero waste oznacz idee, według której człowiek powinien prowadzić taki styl życia, by generować jak najmniej odpadów, a tym…

Więcej