Uprawa tulipanów w doniczkach

W jaki sposób sprawić by tulipany kwitły w pomieszczeniu

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą się doczekać wzejścia tulipanów, mamy dobrą wiadomość. Nie trzeba czekać do połowy marca, aż wykiełkują w ogrodzie, można cieszyć się nimi znacznie wcześniej, nawet już w grudniu, we własnym mieszkaniu! Pamiętając o zachowaniu cyklu życiowego, jaki występuje w uprawie zewnętrznej, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z wyhodowaniem tulipanów w doniczkach.

Przewodnik po pędzeniu cebul tulipanów

Tulipany to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych kwiatów, których pojawienie się w ogrodzie zwiastuje najpiękniejszą porę roku-wiosnę. Tak jak w przypadku uprawy w ogrodzie, cebulki tulipana muszą przejść okres przez 3-4 miesięcy chłodzenia, tak samo rzecz się ma przypadku uprawy doniczkowej.

Dowiedz się więcej na temat uprawy tulipana w doniczce, jest to bowiem nieskomplikowany proces, który przyniesie ci wiele radości!

Krok 1: wybierz odpowiednią odmianę tulipanów

Najlepsze do uprawy w pomieszczeniach są odmiany karłowe i botaniczne mierzące od 15-30 cm wielkości. Odmiany wysokie mogą tracić pokrój i ładną formę, nie są również tak dobrze przystosowane do różnych warunków, jak niskie odmiany. Polecamy niższe odmiany, łatwiejsze w uprawie w pomieszczeniach takie jak: tulipany Kaufmana, tulipany Greiga, tulipany Tarda, Tulipany Czerwonego Krzyża oraz tulipany turkiestańskie.  Jeśli jednak wolisz wyższe tulipany, możesz wypróbować Apricot Beauty. Najważniejsze, aby kierować się pewnymi zasadami przy wyborze cebulek. Wybierajmy duże i jędrne cebulki, unikając miękkich i mało dorodnych. Przechowuj cebulki w chłodnym miejscu, aż będziesz gotowy do ich sadzenia.

Krok 2: Kiedy sadzić tulipany w doniczkach?

Jeśli chcesz, aby tulipany zakwitły przed Bożym Narodzeniem, najlepszym czasem na rozpoczęcie ich pędzenia jest październik. Cebulki tulipanów potrzebują zwykle około trzech do czterech miesięcy chłodzenia, aby zakwitnąć. Jeśli więc zasadzisz je w doniczkach późnym wrześniem lub w październiku, już w grudniu lub w lutym, będziesz mógł przenieść do mieszkania doniczki z tulipanami. Rozkwit kwiatów powinien potrwać od 8 do 10 tygodni.

Krok 3: Wybierz najlepsze miejsce dla swoich tulipanów

Tulipany najlepiej rozwijają się w glinianych doniczkach. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie wyższych odmian, upewnij się, że używasz głębszych pojemników. Tulipany zawsze sadzimy w doniczkach z otworami odprowadzającymi nadmiar wody. Następnie, wypełnij doniczkę dobrze przepuszczalną mieszanką ogrodniczą o lekko kwaśnym odczynie. Optymalnie, możemy dodać do niej nieco piasku.

Krok 4: Stwórz własną kompozycję z wielu cebulek

Możesz posadzić większą ilość cebulek w jednej doniczce, aby uzyskać efektowną i pełną koloru kompozycję. Pamiętaj, aby zachować około pięciocentymetrowe odległości między cebulkami. Umieszczaj je w ziemi, tak by jedna trzecia ich wielkości wystawała nad powierzchnią gruntu. Nie zapomnij podlać ich, możesz także, zapisać sobie ich odmianę i datę zasadzenia.

Krok # 5: Okres chłodzenia

Aby cebulki zakwitły, musisz zapewnić im okres 3-4 miesięcy chłodzenia, jest to tak samo jak w przypadku kwiatów rosnących na rabatach, konieczny warunek zakwitnięcia. Jeśli nie zapewnisz cebulkom temperatury w granicach 0-5 stopni C oraz suchego i zacienionego miejsca, nie będą w stanie wytworzyć pięknych, wysokiej jakości kwiatów. Umieść swoje doniczkowe żarówki w ciemnym, nieogrzewanym miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 5 stopni C.

Najlepszym miejscem dla cebulek jest mini szklarni lub tunel foliowy, ale jeśli nie masz takiej możliwości może być to nieogrzewany garaż albo piwnica. Jeśli zdecydujesz się postawić doniczkę na zewnątrz , musisz dobrze zabezpieczyć ją na wypadek mrozów. Sprawdzaj regularnie stan podłoża w doniczce, by mieć pewność, że nie jest przesuszone.

Cebulki kwitną zwykle po dwóch do czterech miesięcy od zasadzenia, ale zależy to od pory sadzenia i rodzaju uprawianych tulipanów. Po upływie tego czasu powinieneś zauważyć, że korzenie się rozwinęły, a cebulka wypuściła kiełki, oznacza to, że twoje tulipany mają dość chłodu i możesz je przenieść do zacienionego, ale cieplejszego pomieszczenia.

Krok 6: Jak sprowokować kwitnienie tulipanów w doniczkach

Po zakończeniu okresu chłodzenia umieść doniczkę na około 14 dni, w lekko zacienionym pomieszczeniu o temperaturze w granicach 10 stopni C, musisz bowiem wiedzieć, że im wyższa temperatura, tym krótsze łodygi i szybsze kwitnienie. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, lecz uważaj, aby nie przelewać rośliny, ponieważ grozi to gniciem cebulki.

Gdy pędy osiągną co najmniej 8 cm wysokości, możesz przenieść doniczki do mieszkania. Postaw doniczki na jasnym stanowisku, tak, by pięknie się wybarwiały. W ciągu tygodnia lub dwóch powinny zakwitnąć. Możesz lekko rozszczelnić okno i trzymać je z daleka od kaloryferów, ponieważ nie lubią suchego, gorącego powietrza, a  niska temperatura wydłuża okres kwitnienia.

Dlaczego warto uprawiać rośliny w mini szklarni?

Biorąc pod uwagę wszystkie zabiegi związane z pędzeniem tulipanów w doniczkach, najlepiej posadzić je w małej szklarni. Cebulki tulipanów potrzebują czasu na chłodzenie, a następnie należy je przenieść w bardziej słoneczne miejsce. Dzięki szklarni nie musisz przenosić ich z jednego miejsca do drugiego.

Ogrodnictwo szklarniowe daje możliwość kontrolowania temperatury w pomieszczeniach. Korzystając z naturalnych i mechanicznych systemów chłodzenia i ogrzewania, takich jak wentylatory, masy termiczne, otwory wentylacyjne, osłony przeciwsłoneczne itp., Będziesz w stanie symulować zimowe i słoneczne warunki pogodowe.

Poza tym uprawianie ich w szklarni chroni twoje rośliny przed chorobami, które mogą je zainfekować. Możesz także chronić je przed szkodnikami i zwierzętami, które mogą je zniszczyć. Nieprzewidywalne warunki pogodowe, ora skoki temperatur, nie są już żadnym zagrożeniem, a Ty nie musisz się denerwować czynnikami, na które nie masz wpływu.

Ostatnie przemyślenia na temat tego, jak uprawiać tulipany w doniczkach

Teraz gdy wiesz, jak pędzić cebulki tulipanów, aby cieszyć się ich widokiem we własnym mieszkaniu, wyprzedzając znacznie czas oczekiwania na zakwitnięcie tych niezwykłych kwiatów, pamiętaj, aby gdy już zakwitną dobrze o nie dbać. Pamiętaj, aby regularnie podlewać tulipany, nie dopuszczając do zalegania wody na podstawce, chronić je przed suchym, gorącym powietrzem i ostrym, bezpośrednim światłem. Warto jednak zadać sobie tę odrobinę zachodu, aby móc wcześniej cieszyć się wiosną, we własnym mieszkaniu!

W jaki sposób sprawić by tulipany kwitły w pomieszczeniu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy sadzić w mini szklarni?

Czy jesteś ciekawy, kiedy sadzić rośliny w mini szklarni? Cóż, jeśli chodzi o szklarnie, istnieje szeroki wybór domowych i profesjonalnych…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Seler to wartościowe i smaczne warzywo o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jadalną częścią rośliny są korzeń i liście. Białokremowy miąższ oraz…

Więcej
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym środku ogrodu, stoi skąpana w…

Więcej