Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach hydroponicznych jeszcze zanim ten problem dotknie rośliny.
Hydroponika może być korzystną alternatywą dla tradycyjnych upraw. Jednak wiąże się to również z ryzykiem chorób, takich jak zgnilizna korzeni, która może być destrukcyjna, a nawet śmiertelna dla roślin, być może najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie tuneli foliowych.
Niestety, nie ma skutecznych metod, aby uchronić zwiędłe części, które zostały dotknięte przez zgniliznę korzeni, gdy ta już zaatakuje rośliny. Jedyną rzeczą, którą możecie zrobić, jeśli nie chcecie, aby ta katastrofa dotknęła waszą uprawę, jest zapobieganie jej, zanim się wydarzy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Spis treści
Co to jest hydroponika?
Termin hydroponika pochodzi od łacińskiego słowa, które oznacza “praca wody”. Mówiąc prościej, hydroponika jest sztuką, która obejmuje uprawę różnych rodzajów roślin bez użycia gleby, jedynie na pożywkach wodnych. Dlatego wielu osobom, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy ktoś mówi o hydroponice jest obraz rośliny z korzeniami zawieszonymi w wodzie bez użycia jakiegokolwiek rodzaju podłoża.
Co to jest zgnilizna korzeni?
Zgnilizna korzeni to choroba, która atakuje korzenie roślin i powoduje ich gnicie. Zwykle dzieje się tak, gdy w podłożu w którym występuje brak dopływu tlenu.
Aby dać wam wyobrażenie, pomyślcie o korzeniach roślin zanurzonych w wodzie, w której jest tylko trochę tlenu. Z czasem roślina dusi się i umiera.
Oprócz gnicia i rozkładu, choroba ta prowadzi również do rozmnażania się grzybów, które są naturalnie obecne w glebie. Należą do nich Rhizoctonia, Alternaria, Pythium, Botrytis, Fusarium lub Phytophthora. Tak szybko, jak namnażają się kolonie grzybów, tak mocno osłabiają one korzenie roślin i hamują jej rozwój.
Gdy roślina zostanie zainfekowana, nie będzie w stanie pobierać tego, czego potrzebuje do wzrostu – wody, tlenu i innych składników odżywczych. Kiedy tak się stanie, nie minie wiele czasu, zanim roślina umrze.
Unikanie gnicia korzeni w systemach hydroponicznych
Wykrycie i identyfikacja zgnilizny korzeni może być trudne. Kiedy twoje rośliny są zainfekowane, ich liście i korzenie stopniowo więdną, aż cała uprawa umiera z braku składników odżywczych, co jest także częstą przyczyną wielu chorób.
Co powoduje gnicie korzeni w hydroponice?
Jednym z wymogów w systemach hydroponicznych jest dopływ tlenu. Bez niego twoje rośliny są w zasadzie na drodze do śmierci.
Jego brak jest jednym z głównych czynników powodujących gnicie korzeni i należy go unikać za wszelką cenę.
Podobnie jak w przypadku sadzenia w glebie, kiedy to należy spulchnić ziemię, aby korzenie roślin mogły otrzymać niezbędną dawkę tlenu, tak samo należy zadbać o dobre napowietrzenie wody. Jest to bardzo ważne w przypadku roślin uprawianych w roztworach wodnych. Jeśli rośliny nie będą mogły oddychać, nie będą mogły rosnąć.
Innym czynnikiem powodującym gnicie korzeni jest zbyt wysoka temperatura. Ostatnią rzeczą jaką chcielibyście mieć w swoim systemie są pasożyty, które wysysają składniki odżywcze przeznaczone dla waszych roślin i zarażają wodę podczas tego procesu. W języku potocznym takie grzyby nazywane są pleśniami.
Jedną z najlepszych pożywek dla nich są ciepłe i wilgotne miejsca. Z tego powodu, jeśli temperatura wody wewnątrz zbiornika jest wysoka, to twoja uprawa jest na to podatna. Nawet coś tak pozornie nieistotnego jak zbyt duża ekspozycja roślin na działanie światła słonecznego może być już opatrzone czynnikiem ryzyka.
Trzy przydatne wskazówki, jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice.
Jest dobra wiadomość! Zgniliźnie korzeni w hydroponice można zapobiec! Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek:
Wskazówka#1: Użyj odpowiedniej pompy powietrza
Jeśli nie chcesz, aby zgnilizna korzeni dotknęła twoje rośliny, musisz po prostu unikać jej przyczyn. Jeśli potrzebujesz tlenu, utrzymuj wodę w stanie napowietrzenia, używając pompy powietrza o odpowiedniej wielkości, a także przywiązuj wagę do właściwej wentylacji w pomieszczeniu.
Wskazówka #2: Utrzymuj temperaturę
Temperatura powinna być utrzymywana w zakresie od 21 do 26 stopni C. Pozbądź się wszelkich czynników, które mogą sprawić, że twój system będzie podatny na infekcje i upewnij się, że nie ma żadnego czynnika, który przeszkadzałby twoim uprawom, gdy próbują rosnąć.
Wskazówka #3: Pozbądź się zgniłych części
Jeśli jednak nie udało ci się zapobiec chorobie, to zgniłe części powinny zostać natychmiast usunięte. Odetnij je, ponieważ nie ma szans na ich ożywienie, a zamiast tego skup się na potencjalnym nowym wzroście. Napraw swój system hydroponiczny i wyeliminuj ryzyko.
Dlaczego warto spróbować ogrodnictwa szklarniowego?
Ogrodnictwo szklarniowe i uprawa roślin w tunelach foliowych oferuje wiele korzyści dla miłośników zieleni, którzy odważą się przenieść swoje doświadczenie ogrodnicze na wyższy poziom. Oprócz działania szklarni jako tarczy przed skutkami niesprzyjającej pogody i szkodnikami, mogą one również służyć jako warstwa ochronna, która pomaga wyeliminować ewentualne błędy. Gorąco zachęcamy więc do wykorzystania możliwości które oferuje ogrodnictwo szklarniowe i tunelowe.