Jak uprawiać cukinie w pionie w małym ogrodzie | KrosAgro

Jak uprawiać cukinie w pionie w małym ogrodzie | KrosAgro

Możesz nauczyć się, jak uprawiać cukinie w pionie, aby w każdej chwili móc cieszyć się świeżo zebranymi. Cukinie należą do najpopularniejszych warzyw, które można zobaczyć w ogrodach przydomowych, ponieważ oprócz tego, że są bogate w składniki odżywcze, w tym potas, kwas foliowy oraz witaminy A i C, są również łatwe w uprawie i pielęgnacji. Jednak ludzie zwykle dwa razy zastanawiają się nad uprawą cukinii, ponieważ wielkość ich ogrodu może nie uwzględniać wzrostu rośliny.

Uprawa cukinii w pionie to świetna alternatywa, jeśli brakuje Ci miejsca w ogrodzie. Jego duże liście mogą szybko pokryć całą przestrzeń, a winorośle mogą w krótkim czasie zająć większość miejsca w ogrodzie. Sadząc ją w pionie, nie tylko zaoszczędzisz trochę miejsca, ale także łatwiej będzie Ci odchwaszczać i zbierać plony.

Przewodnik krok po kroku dotyczący uprawy cukinii w pionie

Cukinie rosną szybko, jeśli są prawidłowo posadzone i otrzymują odpowiednią ilość składników odżywczych. Chociaż praktycznie same rosną, nie oznacza to, że nie będą potrzebować dodatkowej opieki ze strony hodowców.

Jeśli planujesz sadzić cukinie w pionie, oto kroki, które powinieneś wykonać:

Krok # 1. Uprawiaj nasiona

Cukinie najlepiej rosną w ciepłym otoczeniu, więc lepiej jest rozpocząć sadzenie nasion po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu w Twojej okolicy, zwykle w ostatnich dniach maja lub na początku czerwca. Upewnij się, że zapewniasz wystarczającą przestrzeń między roślinami (co najmniej 2 do 3 stóp), ponieważ mogą rosnąć duże i konkurować ze sobą o składniki odżywcze w glebie.

Zacznij od sadzenia cukinii na tekturowych tacach na jajka wypełnionych wilgotną ziemią doniczkową. Pamiętaj, aby codziennie podlewać nasiona, aby gleba była wilgotna. W ciągu kilku dni Twoje nasiona cukinii zaczną kiełkować.

Możesz również wysiać nasiona bezpośrednio do dużego garnka, jeśli temperatura na zewnątrz uzna, że ​​jest wystarczająco ciepła, aby nasiona cukinii rosły. Pamiętaj, aby ograniczyć jedno ziarno na gniazdo, aby upewnić się, że nie będą konkurować o składniki odżywcze gleby w miarę wzrostu.

Krok # 2. Utwardzaj swoje sadzonki

Hartowanie sadzonek to proces stopniowego wystawiania sadzonek przeszczepu na działanie środowiska zewnętrznego. Gdy nasiona zaczną kiełkować, konieczne jest ich utwardzenie przed przesadzeniem do dużych doniczek.

Aby to zrobić, wystaw sadzonki cukinii na działanie temperatur zewnętrznych, umieszczając je w miejscu, w którym mogą uzyskać pośrednie światło słoneczne, na przykład pod drzewami. Zrób to przez cztery dni, a piątego lub siódmego dnia umieść je w bezpośrednim świetle słonecznym. Twoje nasiona powinny być w stanie wytrzymać bezpośrednią ekspozycję na słońce do siódmego dnia.

Krok # 3. Przeszczep swoje sadzonki cukinii

Gdy cukinie zaczną kiełkować i będą gotowe do przeszczepu, zacznij przenosić je do dużych doniczek. Gleba powinna być również bogata w kompost i dobrze przepuszczalna. Cukinie są uważane za „duże pożywienie”, co oznacza, że ​​w miarę wzrostu będą spożywać dużo składników odżywczych.

Pokrój tacę na jajka na pojedyncze filiżanki i przesadzaj bezpośrednio do gleby w doniczkach. Nie musisz wyjmować tekturowych tacek, ponieważ są biodegradowalne.

Krok # 4. Podlewaj je obficie

Gdy Twoja cukinia rośnie, będzie potrzebować dużo wody. Jeśli zacząłeś sadzić wczesną wiosną, być może będziesz musiał podlewać roślinę tylko raz w tygodniu. Kiedy temperatura zacznie się ponownie nagrzewać, zwiększ częstotliwość podlewania do około dwa lub trzy razy w tygodniu, aby gleba była wilgotna.

Krok # 5. Ustaw swoje drewniane kołki

Następnym i najważniejszym krokiem w sadzeniu cukinii w pionie jest ustawienie słupków, na których będą się czołgać winorośle cukinii. Umieść trzy drewniane 4-stopowe kołki wokół pojemnika. Kiedy twoja cukinia rośnie, pamiętaj, aby przywiązać łodygi do palików i przyciąć dolne liście, ponieważ zachęci to do rozwoju nowych liści w górnej części cukinii.

Korzyści z uprawy cukinii w szklarniach hobbystów

Cukinie uwielbiają rosnąć w ciepłych warunkach. Podczas gdy inne rośliny mogą tolerować niewielki mróz w zimnych porach roku, cukinie mogą zostać uszkodzone przez spadek temperatury. Dlatego jeśli planujesz cieszyć się zbiorami cukinii przez cały rok, najlepiej posadzić je w szklarni hobbystycznej.

Oto niektóre korzyści płynące z uprawy cukinii w szklarni:

Wydłużony okres wegetacji

Szklarnie typu hobbystycznego są otoczone folią ochronną z tworzywa sztucznego lub włóknem szklanym. To i wentylatory wyciągowe współpracują, aby stworzyć wewnętrzne środowisko, które jest wystarczająco ciepłe, aby sprzyjać wzrostowi cukinii.

Zwalczanie szkodników

Cukinie nie są odporne na szkodniki. Mszyce należą do najczęstszych szkodników, które mogą wpływać na twoją cukinię. Trzymając je w szklarni hobbystycznej, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia się mszycami i zagrozić ich wydajności.

Ochrona przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Silne wiatry mogą również powalić cukinie, zwłaszcza jeśli sadzisz je w doniczce lub donicy. Dzięki szklarni hobbystycznej zapewnisz swoim roślinom ochronę przed warunkami atmosferycznymi – czy to przy silnym wietrze, ulewnych deszczach czy gradobiciu.

Dowiedz się, jak uprawiać cukinie w pionie

Teraz, gdy masz już pomysł, jak wyhodować cukinię w pionie, nadszedł czas, aby wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Niezależnie od tego, czy masz duży, czy mały ogród, sadzenie cukinii w pionie zapewni Ci wiele korzyści, w tym lepsze wykorzystanie przestrzeni i łatwe odchwaszczanie. Jeszcze lepiej jest rozpocząć sadzenie nasion cukinii w szklarni, w której możesz dostosować temperaturę do potrzeb swoich roślin.

Jak uprawiać cukinie w pionie w małym ogrodzie | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin strączkowych. Niepowtarzalny słodki smak i duża wartość zdrowotna warzywa, które jest niezastąpionym składnikiem sałatek,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chryzantemy w tunelu foliowym?

Chryzantemy to popularne kwiaty cenione za to, że kwitną od jesieni do pierwszych mrozów. Oprócz długiego okresu kwitnienia charakteryzują się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej