Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin strączkowych. Niepowtarzalny słodki smak i duża wartość zdrowotna warzywa, które jest niezastąpionym składnikiem sałatek, sprawił, że groszek stał się popularnym elementem foliowych cieplarni. Małe zielone kuleczki są przysmakiem nawet na surowo, ale dopiero połączone z innymi warzywami nadają daniu wyjątkowy aromat i walory smakowe. Co najciekawsze, groszek jest lubiany przez dzieci, które – jak wszyscy wiemy – nie przepadają za warzywami. Owoce w strąkach zawierają dużą grupę witamin B, C, E i K, a także sporo mikroelementów. Dodatkowo, uprawiać groszek pod osłonami ułatwia zamrażanie i spożywanie nawet w miesiącach zimowych.

Groszek cukrowy

W odmianach cukrowych oprócz owoców można zjadać również całe strąki, które w odróżnieniu do innych nie posiadają wyściółki. Pielęgnacja warzywa nie nastręcza wielu trudności. Uprawa jest prosta, a niektóre z odmian groszku zielonego pięknie kwitną, zdobiąc namiot ogrodniczy paletą barw. Ta część poradnika o uprawach pod osłonami w tunelu foliowym wyjaśni, na co zwracać uwagę podczas prowadzenia groszku, które z odmian są najsmaczniejsze oraz jak podlewać, sadzić i nawozić groszek w namiocie ogrodowym.

Gleba pod uprawę groszku

Jako że jest to roślina pnąca się, w tunelu foliowym nie jest narażona na wywrócenie się pod wpływem wiatru. W przypadku odmian wysokich optymalnie jest prowadzenie uprawy po sznurkach i palikach. Groszek będzie miał wtedy wystarczająco miejsca do rozwijania strąków, każdy z nich zostanie odpowiednio oświetlony, a dzięki temu warzywo wytworzy smaczne zielone kulki o wysokiej zawartości cukrów. 

Groszek uprawia się na glebie luźnej, o przepuszczalnej strukturze i pH od 6 do 7,5. Jako roślina dnia długiego potrzebuje sporo oświetlenia, dlatego na stanowisko promienie słoneczne powinny padać jak najdłużej.

Siew grochu

Jest to jedna z pierwszych roślin, którą sadzi się wczesnym początkiem wiosny. Już w chwili, kiedy temperatura utrzymuje się na stałym poziomie, a wewnątrz osłony od kilku dni jest 2°C, można sadzić warzywo. Wynika to z tego, że groszek jako roślina dnia długiego, potrzebuje sporo czasu, aby osiągnąć pełnię wegetacji. Nie należy zbytnio opóźniać siewu i warto zacząć go początkiem marca, a najpóźniej w pierwszej połowie kwietnia. Późniejszy wysiew doprowadzi do tego, że roślina zamiast wytwarzać masę zieloną (odżywka dla strąków), skupi się na rozwinięciu kwiatów.

Nasiona wprowadza się do gleby

Na głębokość równą ich trzykrotnej grubości, a rozstaw zależy od uprawianej odmiany. Co 15 cm rozstawiamy odmiany niskie, nie wymagające podpór, a co 25 odmiany wysokie, do których będzie potrzebne palikowanie. Termin zbioru można wydłużyć, sadząc partie roślin, w tygodniowych odstępach. Ten sposób umożliwi zbieranie plonu nawet w lipcu. 

Część plonu można przeznaczyć na nasiona. Wtedy czekamy aż strąki na pędach w pełni się wysuszą. Groszek wyłuskuje się na rozścielony przewiewny materiał zawieszony w powietrzu.

 Warunki i stanowisko uprawy grochu

Należy pamiętać, aby stanowisko na groszek nie było wcześniej zajmowane przez inną roślinę strączkową. To dość istotne, gdyż rośliny strączkowe mają całkiem pokaźną liczbę patogenów i agrofagów, które mogą przeczekać zimę w gruncie, a na wiosnę znów żerować na żywicielu. Groszek na to samo stanowisko sadzimy po 4 latach i po kilku zabiegach nawożenia. W czasie dojrzewania najlepiej jeśli temperatura nie spadnie poniżej 15°C.

Zasobne, żyzne i próchniczne gleby to najlepszy typ podłoża pod tę roślinę. Warzywo jest wrażliwe na wszelkie braki wody, aczkolwiek na zbyt duże nawodnienie również.

  • Nawożenie groszku zielonego

Podczas nawożenia grochu trzeba zachować ostrożność. Jako roślina strączkowa wiąże azot z atmosfery, więc wszelkie porcje tego pierwiastka muszą być minimalne. Jeśli chodzi o nawozy mineralne, stosuje się je z rozwagą i przed wysiewem nasion.

  • Kiedy zbierać groszek ?

Około dwóch tygodni po pojawieniu się kwiatów strąki powinny być już nabrzmiałe i gotowe do zbiorów. Kiedy mają intensywny zielony kolor, a w palcach można wyczuć groszek. Uprawiający ma pewność, że w środku są w pełni dojrzałe. Warto pamiętać, aby zerwać go przed utratą kolorów, ponieważ strąki większe już nie urosną, a mogą jedynie stwardnieć.

  • Odmiany grochu

Głównie uprawiane są dwa typy: groch łuskowy oraz groch cukrowy. Pierwszy zbiera się w czerwcu, a na nasiona w  sierpniu. Ma niejadalne strąki, więc zjada się wyłącznie wnętrze z groszkiem. Odmiany Duet, Walor i Kadona, jedne z najpopularniejszych, są słodkie i soczyste. Drugi typ, czyli groch cukrowy, zjada się w całości, jest bowiem delikatniejszy i można go spożywać na bieżąco, zrywając z pędów. Można go również doskonale zakonserwować i zamrozić po odpowiedniej obróbce termicznej. Jego odmiany to Hetman, Hrabia i Bajka  – właśnie je najczęściej można najczęściej spotkać w uprawach pod osłonami.

Jak uprawiać groszek pod osłonami?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Bez kategorii

Inspekt w mini tunelu foliowym

Inspekt w mini tunelu foliowym przyspiesza zbiór warzyw i ziół o kilka tygodni. Można w nim rozwijać sadzonki, a także…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać bakłażany w tunelu foliowym?

Bakłażan jest  rośliną ciepłolubną, z rodziny psiankowatych jak większość roślin z tego typu (papryka, pomidor) najlepiej rośnie pod osłonami. Owoce oberżyny o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej