Pielęgnacja storczyków: jak uratować obumierające storczyki

Pielęgnacja orchidei: jak uratować martwą orchideę

Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie, które szturmem podbiły serca Polaków. Efektowne, łatwe w pielęgnacji i niedrogie, zdobią parapety wielu domów, ciesząc egzotycznym urokiem i długim okresem kwitnienia. Storczyki nie należą do roślin chorowitych, jednak jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków i pielęgnacji, mogą doświadczyć spadku odporności i zacząć chorować.

Najczęstsze choroby storczyków

Najczęstszymi dolegliwościami są choroby grzybicze takie jak fuzarioza, czarna zgnilizna, plamistość liści, szara pleśń, septorioza lub zgnilizna korzeni, których przyczyną jest najczęściej zbyt obfite podlewanie, oraz niewietrzone pomieszczenie. Zdarzają się również infekcje bakteryjne i wirusowe (najczęściej wirus mozaiki tytoniu), najczęściej dotykające chore egzemplarze, bardzo szybko postępują i niestety są bardzo trudne do zwalczenia.

Właściwa pielęgnacja storczyków najlepszą profilaktyką

Stanowisko i temperatura

Najważniejsze jest zapobieganie potencjalnym chorobom. Jest kilka prostych wskazówek, których przestrzeganie ustrzeże Twoją roślinę przed chorobami. Przede wszystkim, musisz postawić je na jasnym, dobrze oświetlonym stanowisku, najlepszy będzie parapet okna wschodniego, aby nie narażać rośliny na bezpośrednie, ostre promienie słoneczne. Zapewnij storczykom wysoką temperaturę, czyli około 24 stopni C w ciągu dnia, nocą zaś około 18 stopni C. Niestety, jeśli powietrze będzie zbyt suche, pąki zaczną opadać, warto więc kupić nawilżacz.

Podlewanie i nawożenie

Kolejną istotną kwestią i najczęściej popełnianym błędem prowadzącym do chorób grzybiczych, zwłaszcza gnicia korzeni, jest niewłaściwe podlewanie. Nigdy nie podlewajmy storczyków w tradycyjny sposób, należy raz na 7-10 dni umieścić doniczkę ze storczykiem w kąpieli wodnej, by uniknąć przelania. Pamiętajmy przy tym, by nie nawozić zanadto rośliny, wystarczy raz na jakiś czas użyć mocno rozrzedzonego nawozu dedykowanego specjalnie storczykom. W naturze storczyki są najczęściej epifitami, rosną na konarach drzew, nie potrzebują więc zbyt dużo substancji i odżywczych.

Podłoże dla storczyków

Jako epifity storczyki nie rosną, nie rosną w ziemi, dlatego tak ważne jest, abyśmy zapewnili im odpowiednie podłoże, lekkie i przepuszczalne. Najlepiej jak będzie to mieszanka kory drzewnej, węgla, włókna bambusowego i keramzytu. Zbyt ciężkie podłoże jest bowiem również przyczyną chorób.

Jeżeli, niestety doszło do tego, że Twoja orchidea obumiera, musisz spróbować ją  uratować. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, takie jak więdnące, opadające pąki, tracące jędrność i kolor liście oraz zmianę struktury i barwy korzeni, pora zacząć działać.

Zanim ostatecznie się zniechęcisz i postanowisz wyrzucić storczyki, spróbuj zidentyfikować problem, aby łatwiej móc go rozwiązać. W ten sposób możesz przywrócić swoje storczyki do pełni zdrowia.

Sprawdź, w jakim stanie jest Twoja roślina

Możesz uratować swoją orchideę, tylko wtedy, gdy nadal wykazuje  oznaki życia. To normalne, że niektóre orchidee odrzucają liście po zakwitnięciu, a jeśli nie nastąpiło kwitnienie, nie oznacza to, że roślina jest martwa. Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, czy Twoje storczyki wciąż żyją, jest obserwacja ich koloru.

Zielone łodygi są oznaką życia. Powinieneś także sprawdzić korzenie-jędrne i blade korzenie to oznaka zdrowia, a brązowe i galaretowate ​​są martwe. Twoja roślina nie będzie w stanie przez nie wchłonąć wody i składników odżywczych. Prawdopodobnie przyczyną jest niewłaściwe i zbyt obfite podlewanie.

Zidentyfikuj problem

Najlepszym sposobem na uratowanie rośliny jest zidentyfikowanie problemu, aby można było go naprawić. Na przykład, jeśli twoje orchidee nie kwitną, konieczne może być przesadzenie. Przyczyną braku kwitnienia może też być, zbyt duża lub zbyt mała ilość światła i wody. Jeśli pąki opadną, zanim jeszcze zakwitną, może być konieczne przeniesienie orchidei do innego pomieszczenia. Czasami zahamowanie kwitnienia może być spowodowane zbyt suchym powietrzem, zatruciem etylenem, dymem papierosowym lub pobliskim dojrzewaniem owoców. Przebarwienia i plamy na liściach mogą być oznaką choroby bakteryjnej lub wirusowej. Infekcja taka jest łatwa do pomylenia z infekcją grzybiczą, jest ona jednak cięższa do zwalczenia. Jedynym sposobem jest odcięcie sterylnym nożem zainfekowanych części rośliny i zabezpieczenie miejsc cięcia węglem, niestety najczęściej roślina jest nie do uratowania.

Co musisz zrobić

Oto, co musisz zrobić, jeżeli zauważysz, że Twoja roślina nie kwitnie, jej liście utraciły jędrność i kolor, a korzenie zbrązowiały i zmieniły swoją strukturę.

Krok nr 1. Odcięcie martwych korzeni

Reanimację storczyka rozpocznij od wyjęcia go z doniczki. Oczyść delikatnie jego korzenie wodą z minimalną ilością płynu do naczyń, dotykaj ostrożnie korzenie powietrzne, sprawdzając ich stan. Te, które są galaretowate i miękkie, lub też nadmiernie przesuszone odetnij sterylnym nożem, lub sekatorem, pozostaw te twarde w środku. Koniecznie zabezpiecz miejsca, w których wykonane było cięcie, możesz to zrobić węglem, cynamonem bądź środkiem antygrzybiczym. Następnie połóż roślinę na około 2 dni, w jasnym, słonecznym miejscu, aby dokładnie wysuszyła się i odpoczęła.

Krok nr 2. Zasilanie rośliny

W celu poprawy stanu rośliny i przyspieszenia procesów regeneracji opryskaj roślinę biostymulatorem wzrostu. Przygotuj roztwór według zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu, pamiętając, by opryskiwać roślinę w miejscu nienarażonym na mocne działanie promieni słonecznych.

Krok nr 3. Zmiana podłoża

Wysuszoną roślinę umieszczamy w doniczce, wypełnionej podłożem złożonym z kory, węgla i keramzytu. Doniczka na storczyki powinna być przeźroczysta, w ten sposób łatwiej będziesz mógł kontrolować stan korzeni rośliny, ponadto powinna mieć otwory odpływowe tak, aby można było umieszczać ją w kąpieli wodnej. Taki jest też Twój kolejny krok, umieść doniczkę w naczyniu wypełnionym miękką, odstaną wodą, zadbaj o to, by korzenie nie miały z nią kontaktu.

Później pozostaje nam tylko czekać, aż roślinka wypuści nowe korzenie, a my będziemy mogli zasilić ja nawozem specjalnie dla storczyków.

Dlaczego warto używać mini szklarni do uprawy swoich roślin?

Istnieje kilka powodów, dla których ogrodnicy tacy jak Ty mogą skorzystać na uprawie roślin mini szklarni. Mając je na uwadze, przedstawiamy kilka powodów, dla których warto podjąć wyzwanie i wypróbować swoich sił w ogrodnictwie szklarniowym:

Idealne rozwiązanie dla ogrodników z ograniczoną przestrzenią

Jeśli masz niewielką przestrzeń, którą chcesz dobrze zagospodarować na uprawę roślin, idealna dla Ciebie będzie mini szklarnia. Zazwyczaj ma ona standardowy rozmiar około dwóch metrów, ale są też mniejsze modele. Możesz ją umieścić w dowolnym miejscu-na balkonie, tarasie, a nawet na blatach.

Ochrona roślin przed owadami i chorobami

Jak każda inna roślina, storczyki są podatne na inwazję szkodników, a także mogą zarazić się chorobami pochodzącymi z sąsiadujących roślin. Uprawa storczyków w szklarni izoluje je przed szkodnikami, zmniejsza ryzyko inwazji owadów, chorób i zarazy, dzięki czemu rośliny pozostaną zdrowe i pełne witalności.

Możliwość całorocznej uprawy roślin

Mini szklarnia pozwala kontrolować klimat wewnątrz. Za pomocą systemów chłodzenia i ogrzewania, specjalnego oświetlenia stymulującego ich rozwój itp. Możesz stworzyć mikroklimat, korzystny nawet dla najbardziej egzotycznych gatunków roślin i nie musisz przejmować się tym jaka jest pora roku. Środowisko, które możesz wygenerować w szklarni, sprawi, że przez cały rok możesz cieszyć się swoimi wspaniałymi roślinami.

Ochrona przed nieprzewidywalną pogodą

Pojedyncza burza, ulewny deszcz czy też gradobicie mogą zniszczyć wszystko, na co ciężko pracowałeś. Uprawa roślin w szklarni może ochronić je przed mrozem, śniegiem, ulewnym deszczem i skokami temperatur, a Ty zawsze możesz ponownie przesadzić swoje rośliny do ogrodu, gdy pogoda się ustabilizuje.

Podsumowanie, jak uratować martwą orchideę

Jak  uratować obumierającą orchideę? Możesz uratować marniejącą w oczach roślinę tylko wtedy, gdy nadal wykazuje oznaki życia. Zidentyfikuj pierwotną przyczynę problemu i spróbuj go naprawić. Jeśli zrobisz to zgodnie z poradnikiem KrosAgro, z pewnością reanimacja zwieńczona będzie sukcesem!

Pielęgnacja orchidei: jak uratować martwą orchideę

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej