Jak rozmnażać poinsecje? 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak rozmnażać poinsecje. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Możesz dowiedzieć się, jak rozmnażać poinsecje przez nasiona i sadzonki. I podobnie jak inne rośliny, sadzenie tych roślin w szklarni może być korzystne. W ten sposób możesz mieć pewność, że młode rośliny będą się rozwijać bez przeszkód dzięki stałym warunkom wewnętrznym.

Co więcej, uprawa w szklarni gwarantuje jakość poinsecji. Nauka rozmnażania i utrzymywania poinsecji jest na ogół łatwa, więc dlaczego nie stworzyć większej liczby roślin i cieszyć się różnymi kolorami tych kwiatów? Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było kupować te kwiaty, ponieważ można się nimi cieszyć o różnych porach roku, nie tylko podczas świąt.

Wszechstronny przewodnik dotyczący propagowania poinsecji

Nasiona

Chociaż nie jest to zgodne z oczekiwaniami, poinsecje można zacząć od nasion. Proces ten może być dla niektórych nieco onieśmielający, ale właściwe zrozumienie metod powinno pomóc w pomyślnym ukorzenieniu tych roślin. Co więcej, możesz je sam zapylić, aby zaplanować, kiedy zbierać nasiona.

Krok # 1. Zbiór nasion

Możesz kupić nasiona poinsecji, ale możesz też zbierać je z istniejących roślin. Wypatruj strąków nasion na łodygach kwiatów, gdy gwiazdy betlejemskie zaczną zanikać. Te strąki zaczynają się zielone i możesz zacząć je zbierać, gdy staną się brązowe.

Podobnie jak w przypadku innych nasion, najpierw chcesz je wysuszyć w papierowej torbie. Odłóż zamkniętą torbę do sucha, a po kilku tygodniach możesz zacząć zbierać nasiona. W większości przypadków nie potrzebujesz narzędzi do otwierania strąków i możesz po prostu użyć rąk.

Należy jednak pamiętać, że nasiona poinsecji wymagają procedur, aby wykiełkować. Jeśli znasz stratyfikację nasion, jest to proces, który musisz wykonać na nasionach, aby przerwać stan uśpienia. Umieść je w lodówce na około trzy miesiące i powinieneś być gotowy do sadzenia.

Krok # 2. Sadzenie

Po rozwarstwieniu zauważysz, jak łatwiej będzie rozłupać strąki i usunąć nasiona. Nie ma unikalnych metod wysiewu nasion poinsecji. Jednak łatwiej będzie je wyhodować w szklarni, ponieważ warunki wewnętrzne nie ulegają wahaniom.

Siej nasiona pod ziemią około 1,5 cala i utrzymuj wilgotność. Możesz użyć jednego nasionka poinsecji na doniczkę. Umieść je w miejscu ciepłym, ale nie otrzymującym bezpośredniego światła słonecznego, a sadzonki powinny pojawić się po dwóch tygodniach.

Sadzonki

Być może wygodniejszym sposobem rozmnażania gwiazd betlejemskich przez niektórych ogrodników jest użycie sadzonek. Hodowanie poinsecji z sadzonek to szybszy sposób na tworzenie kopii roślin. Ten proces nie wymaga żadnych procedur przygotowawczych i zagwarantuje klony wybranej rośliny macierzystej.

Krok # 1. Przygotuj sadzonki

Podobnie jak w przypadku innych roślin, jako źródła chcesz użyć zdrowej rośliny macierzystej. Upewnij się, że jest wolny od jakichkolwiek chorób, w tym łodygi, którą odetniesz. Cięcie o szerokości 6 cali powinno wystarczyć i możesz to zrobić wczesnym latem, gdy zauważysz nowe narośle na roślinach.

Przygotuj sadzonki, usuwając dolne liście, ale pozostawiając te na górze. Zanurz każde cięcie w hormonie ukorzeniającym, aby pomóc w ustaleniu się. W przypadku podłoża można użyć dowolnej sterylnej mieszanki ogrodniczej i włożyć do niej nacięcie.

Krok # 2. Sadzenie

Możesz także użyć szklarni do ukorzeniania sadzonek, ponieważ łatwiej jest zarządzać warunkami wewnętrznymi. Kluczem do dalszej pomocy w ukorzenianiu jest przykrycie pojemnika plastikową torbą bez dotykania cięcia. Stworzy to wilgotne środowisko i ułatwi utrzymanie wilgoci.

Umieść sadzonki w ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Codziennie sprawdzaj sadzonki, jeśli podłoże wymaga podlewania. Z biegiem czasu możesz zdecydować, czy chcesz przeszczepić sadzonki na zewnątrz.

Możesz również trzymać je w szklarni przez jakiś czas, jeśli twoje warunki zewnętrzne nadal nie są idealne. Na zewnątrz możesz przeszczepić sadzonki jesienią. Upewnij się, że najpierw je zaaklimatyzujesz, aby zapobiec stresowi związanemu z przeszczepami.

Wszelkie ekstremalne temperatury będą szkodliwe dla poinsecji, które dopiero się rozwijają.

Podlewanie i nawożenie poinsecji

Podobnie jak w przypadku innych roślin, utrzymuj wilgotność gleby, ale nie ryzykuj nadmiernego podlewania gwiazd betlejemskich. Możesz podlewać, gdy powierzchnia wydaje się sucha, ale nie czekaj zbyt długo, ponieważ rośliny mogą więdnąć.

W przypadku nawozu można zacząć karmić gwiazdy betlejemskie, gdy pokażą nowe łodygi i liście. Wystarczy nawóz uniwersalny, ale pamiętaj, aby go rozcieńczyć. Nawożenie co cztery tygodnie jest idealne dla utrzymania i zdrowia roślin.

Wniosek

Nie jest tajemnicą, że oglądanie gwiazd betlejemskich wprowadza każdego w świąteczny nastrój. Jednak niezależnie od pory roku nauka rozmnażania gwiazd betlejemskich może być użyteczną umiejętnością do tworzenia piękniejszych kwiatów w ogrodzie. Możesz je wysiać z nasion lub użyć sadzonek z istniejącej rośliny poinsecji.

Uprawiając poinsecje z nasion, możesz je kupić lub zebrać ze swoich roślin, gdy ich kwiaty zwiędną. Przechowuj strąki do wysuszenia i rozwarstwuj je, aby zagwarantować kiełkowanie. Z drugiej strony pobieranie sadzonek jest proste.

Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i przytnij około 6 cali łodygi. Usuń dolne liście i zanurz cięcie w hormonie ukorzeniającym przed sadzeniem. Przykryj garnek plastikową torbą, aby stworzyć wilgotne środowisko.

W obu metodach można użyć szklarni, aby zagwarantować założenie. Gwiazdy betlejemskie są wrażliwe na ujemne temperatury, dlatego przed przesadzeniem na zewnątrz należy sprawdzić swój kalendarz.

Jak rozmnażać poinsecje. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Bez kategorii

Mikroelementy w uprawie pod osłonami

Mikroelementy w uprawie pod osłonami są konieczne, aby każdy etap wegetacji przebiegał optymalnie. Obok niezbędnych do prawidłowych procesów wzrostu makroelementów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej