Jak rozmnażać poinsecje? 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak rozmnażać poinsecje. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Możesz dowiedzieć się, jak rozmnażać poinsecje przez nasiona i sadzonki. I podobnie jak inne rośliny, sadzenie tych roślin w szklarni może być korzystne. W ten sposób możesz mieć pewność, że młode rośliny będą się rozwijać bez przeszkód dzięki stałym warunkom wewnętrznym.

Co więcej, uprawa w szklarni gwarantuje jakość poinsecji. Nauka rozmnażania i utrzymywania poinsecji jest na ogół łatwa, więc dlaczego nie stworzyć większej liczby roślin i cieszyć się różnymi kolorami tych kwiatów? Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było kupować te kwiaty, ponieważ można się nimi cieszyć o różnych porach roku, nie tylko podczas świąt.

Wszechstronny przewodnik dotyczący propagowania poinsecji

Nasiona

Chociaż nie jest to zgodne z oczekiwaniami, poinsecje można zacząć od nasion. Proces ten może być dla niektórych nieco onieśmielający, ale właściwe zrozumienie metod powinno pomóc w pomyślnym ukorzenieniu tych roślin. Co więcej, możesz je sam zapylić, aby zaplanować, kiedy zbierać nasiona.

Krok # 1. Zbiór nasion

Możesz kupić nasiona poinsecji, ale możesz też zbierać je z istniejących roślin. Wypatruj strąków nasion na łodygach kwiatów, gdy gwiazdy betlejemskie zaczną zanikać. Te strąki zaczynają się zielone i możesz zacząć je zbierać, gdy staną się brązowe.

Podobnie jak w przypadku innych nasion, najpierw chcesz je wysuszyć w papierowej torbie. Odłóż zamkniętą torbę do sucha, a po kilku tygodniach możesz zacząć zbierać nasiona. W większości przypadków nie potrzebujesz narzędzi do otwierania strąków i możesz po prostu użyć rąk.

Należy jednak pamiętać, że nasiona poinsecji wymagają procedur, aby wykiełkować. Jeśli znasz stratyfikację nasion, jest to proces, który musisz wykonać na nasionach, aby przerwać stan uśpienia. Umieść je w lodówce na około trzy miesiące i powinieneś być gotowy do sadzenia.

Krok # 2. Sadzenie

Po rozwarstwieniu zauważysz, jak łatwiej będzie rozłupać strąki i usunąć nasiona. Nie ma unikalnych metod wysiewu nasion poinsecji. Jednak łatwiej będzie je wyhodować w szklarni, ponieważ warunki wewnętrzne nie ulegają wahaniom.

Siej nasiona pod ziemią około 1,5 cala i utrzymuj wilgotność. Możesz użyć jednego nasionka poinsecji na doniczkę. Umieść je w miejscu ciepłym, ale nie otrzymującym bezpośredniego światła słonecznego, a sadzonki powinny pojawić się po dwóch tygodniach.

Sadzonki

Być może wygodniejszym sposobem rozmnażania gwiazd betlejemskich przez niektórych ogrodników jest użycie sadzonek. Hodowanie poinsecji z sadzonek to szybszy sposób na tworzenie kopii roślin. Ten proces nie wymaga żadnych procedur przygotowawczych i zagwarantuje klony wybranej rośliny macierzystej.

Krok # 1. Przygotuj sadzonki

Podobnie jak w przypadku innych roślin, jako źródła chcesz użyć zdrowej rośliny macierzystej. Upewnij się, że jest wolny od jakichkolwiek chorób, w tym łodygi, którą odetniesz. Cięcie o szerokości 6 cali powinno wystarczyć i możesz to zrobić wczesnym latem, gdy zauważysz nowe narośle na roślinach.

Przygotuj sadzonki, usuwając dolne liście, ale pozostawiając te na górze. Zanurz każde cięcie w hormonie ukorzeniającym, aby pomóc w ustaleniu się. W przypadku podłoża można użyć dowolnej sterylnej mieszanki ogrodniczej i włożyć do niej nacięcie.

Krok # 2. Sadzenie

Możesz także użyć szklarni do ukorzeniania sadzonek, ponieważ łatwiej jest zarządzać warunkami wewnętrznymi. Kluczem do dalszej pomocy w ukorzenianiu jest przykrycie pojemnika plastikową torbą bez dotykania cięcia. Stworzy to wilgotne środowisko i ułatwi utrzymanie wilgoci.

Umieść sadzonki w ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Codziennie sprawdzaj sadzonki, jeśli podłoże wymaga podlewania. Z biegiem czasu możesz zdecydować, czy chcesz przeszczepić sadzonki na zewnątrz.

Możesz również trzymać je w szklarni przez jakiś czas, jeśli twoje warunki zewnętrzne nadal nie są idealne. Na zewnątrz możesz przeszczepić sadzonki jesienią. Upewnij się, że najpierw je zaaklimatyzujesz, aby zapobiec stresowi związanemu z przeszczepami.

Wszelkie ekstremalne temperatury będą szkodliwe dla poinsecji, które dopiero się rozwijają.

Podlewanie i nawożenie poinsecji

Podobnie jak w przypadku innych roślin, utrzymuj wilgotność gleby, ale nie ryzykuj nadmiernego podlewania gwiazd betlejemskich. Możesz podlewać, gdy powierzchnia wydaje się sucha, ale nie czekaj zbyt długo, ponieważ rośliny mogą więdnąć.

W przypadku nawozu można zacząć karmić gwiazdy betlejemskie, gdy pokażą nowe łodygi i liście. Wystarczy nawóz uniwersalny, ale pamiętaj, aby go rozcieńczyć. Nawożenie co cztery tygodnie jest idealne dla utrzymania i zdrowia roślin.

Wniosek

Nie jest tajemnicą, że oglądanie gwiazd betlejemskich wprowadza każdego w świąteczny nastrój. Jednak niezależnie od pory roku nauka rozmnażania gwiazd betlejemskich może być użyteczną umiejętnością do tworzenia piękniejszych kwiatów w ogrodzie. Możesz je wysiać z nasion lub użyć sadzonek z istniejącej rośliny poinsecji.

Uprawiając poinsecje z nasion, możesz je kupić lub zebrać ze swoich roślin, gdy ich kwiaty zwiędną. Przechowuj strąki do wysuszenia i rozwarstwuj je, aby zagwarantować kiełkowanie. Z drugiej strony pobieranie sadzonek jest proste.

Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i przytnij około 6 cali łodygi. Usuń dolne liście i zanurz cięcie w hormonie ukorzeniającym przed sadzeniem. Przykryj garnek plastikową torbą, aby stworzyć wilgotne środowisko.

W obu metodach można użyć szklarni, aby zagwarantować założenie. Gwiazdy betlejemskie są wrażliwe na ujemne temperatury, dlatego przed przesadzeniem na zewnątrz należy sprawdzić swój kalendarz.

Jak rozmnażać poinsecje. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa czereśni w tunelu foliowym

Założenie intensywnego sadu czereśniowego wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, aby produkcja stała się opłacalna. Umiejętne prowadzenie plantacji dość szybko doprowadzi do…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do uprawy, garażowania i magazynowania

Tunel foliowy do uprawa, garażowania i magazynowania to konstrukcja o wielu zastosowaniach. Choć zwykle wykorzystuje się ją do pielęgnowania roślin…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Musztardowiec to orientalna roślina o wykwintnym smaku. Jest ona głównym składnikiem musztardy, tak więc smakoszom z całą pewnością przypadną do…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym cz. 3 – nawożenie

Naturalne nawozy, których skład opiera się na odchodach zwierzęcych, to podstawa ekologicznych upraw warzyw i owoców. Obfitość plonu zależy od…

Więcej