Jak rozmnażać bakopę? 2 przynoszące sukces metody | KrosAgro

Jak rozmnażać bakopę. 2 przynoszące sukces metody | KrosAgro 1

Istnieją dwie metody nauczenia się rozmnażania bakopy. Możesz zacząć od nasion lub sadzonek, ale każda technika jest stosunkowo łatwa do wykonania. Niemniej jednak sadzenie jakichkolwiek roślin byłoby wygodniejsze w szklarni, dopóki nie przystosują się one do przesadzania na zewnątrz.

Wygodne rozmnażanie bakopy zawsze będzie korzystne, ponieważ jest to roślina jednoroczna. Chcesz jak najlepiej wykorzystać istniejące rośliny bakopy, ukorzeniając sadzonki. Z drugiej strony wiedza o tym, jak wykiełkować i rozpocząć bakopę z nasion, może być korzystna, jeśli nie masz jeszcze dojrzałych roślin.

Jak propagować Bacopę: łatwy do naśladowania przewodnik

Nasiona

Pierwsza metoda rozmnażania roślin bakopy to nasiona. Nie wszyscy ogrodnicy preferują tę metodę, ponieważ w przeciwieństwie do ukorzeniania z sadzonek, rozpoczęcie bakopy z nasion tworzy mniejsze kwiaty. Co więcej, nie możesz zagwarantować wynikowych cech rośliny, więc ci, którzy mają na myśli określone odmiany, powinni rozważyć rozmnażanie z sadzonek.

Krok # 1. Siew

Chcesz również sprawdzić, jaką odmianę bakopy uprawiasz, i zobaczyć, czy mogą zacząć od nasion. Miej świadomość, jak wyglądają te nasiona i rozważ umieszczenie ich w szklarni późną zimą. Możesz użyć dowolnego pojemnika do wysiewu nasion bakopy, ale nie musisz ich zakopywać ani przykrywać ziemią.

Krok # 2. Utrzymanie

Ogrodnicy zwykle używają wilgotnego kompostu, a następnie po wysianiu ponownie spryskują glebę. Aby dodatkowo pomóc w kiełkowaniu, przykryj pojemnik plastikową torbą. Umieść je w miejscu jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć uszkodzenia nasion.

Wspaniałą wiadomością dotyczącą nasion bakopy jest to, że powinny wykiełkować w ciągu dziesięciu dni. Stabilne warunki w szklarni powinny zapobiegać problemom z kiełkowaniem. A kiedy to się stanie, możesz zdjąć plastikową osłonę i rozrzedzić rośliny w pojemnikach.

Krok # 3. Przerzedzanie i przesadzanie

Chcesz pozostawić mocne sadzonki do rozwoju, ponieważ słabsze mogą konkurować z przestrzenią gleby i składnikami odżywczymi. Następnie przesadzaj je tak, aby każda doniczka miała tylko jedną sadzonkę bakopy. Można wtedy zaaklimatyzować sadzonki do warunków zewnętrznych i przesadzić je na zewnątrz po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu.

Sadzonki

Jeśli chcesz zachować charakter odmiany bakopy, najlepszym sposobem jej rozmnażania jest sadzenie. Możesz użyć swoich istniejących dojrzałych roślin, znacznie opóźniających bakopę. Najlepszą porą na sadzonki jest późne lato, ale trzeba też zadbać o kilka rzeczy.

Krok # 1. Zbieranie

Po pierwsze, sama roślina rodzicielska powinna być zdrowa, aby nie stresowała się po zrobieniu sadzonek. Chcesz również pobrać sadzonki wolne od chorób o długości około trzech cali za pomocą ostrego i wysterylizowanego narzędzia. Jest to konieczne do czystego i równomiernego zapobiegania przenoszeniu chorób.

Krok # 2. Rootowanie

Usuń dolne liście sekcji i zanurz koniec w proszku hormonu ukorzeniającego przed ich posadzeniem. Włóż calowy koniec do garnka z mieszanką wermikulitu i piasku i upewnij się, że jest stabilny. Podobnie jak w przypadku uprawy bakopy z nasion, doniczkę można przykryć plastikową torbą, aby zachować wilgoć.

Krok # 3. Konserwacja

Możesz umieścić sadzonki w miejscu jasnym, ale również z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W celu konserwacji regularnie sprawdzaj podłoże ogrodnicze, czy jest jeszcze wilgotne, i spryskaj je w razie potrzeby. Możesz spodziewać się zakorzenienia po miesiącu.

Krok # 4. Przesadzanie

Ukorzenione sadzonki można sadzić wiosną po niebezpieczeństwie mrozu. Jednak musisz je najpierw utwardzić, aby zapobiec wstrząsowi przeszczepowemu. Możesz stopniowo umieszczać je na zewnątrz na dwa tygodnie w ciągu dnia, zanim na stałe przesadzisz je na zewnątrz.

Uprawa Bacopa i opieka nad nią

Lokalizacja

Bacopas ogólnie rosną szybko i nie są skrupulatne, aby ich potrzeby ustabilizować się po ich zasadzeniu. Jak wspomniano w obu metodach rozmnażania, aby uniknąć problemów, chcesz wytworzyć ukorzenione rośliny po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu. Możesz sprawdzić, czy Twoja odmiana lubi półcień lub pełne słońce i odpowiednio wybrać lokalizację.

Pamiętaj, że niektóre odmiany dobrze prosperują w wysokich temperaturach, podczas gdy inne powinny mieć słońce tylko przez kilka godzin w ciągu dnia. Jaka gleba jest najlepsza do uprawy bakopy? Żyzna i dobrze przepuszczalna gleba jest idealna dla bakopy, ale można ją również przetestować, ponieważ preferowane są również lekko kwaśne poziomy.

Konserwacja

Po sadzeniu poczekaj, aż rośliny osiągną wysokość czterech cali i uszczypnij rosnące końcówki. Powinno to zachęcić do krzaczastego wzrostu i możesz po prostu usunąć je palcami o około cala. Musisz również upewnić się, że same rośliny są nawodnione, aby uniknąć problemów z kwitnieniem.

Ściółkowanie nie jest konieczne, ponieważ może to sprzyjać gniciu, ale można nawozić raz na trzy tygodnie. Zrób to w okresie wegetacji za pomocą płynnego nawozu. W miarę upływu czasu może zajść potrzeba przycinania roślin w środku lata, aby odmłodzić się i lepiej odrosnąć.

Wniosek

Rozmnażanie roślin zawsze będzie przydatne dla wszystkich ogrodników. Jeśli wiesz, jak rozmnażać bakopę z nasion lub sadzonek, możesz szybko wyprodukować więcej tych roślin, bez względu na to, czy będzie to hobby, czy opłacalna szkółka. W obu przypadkach możesz skorzystać z sadzenia nasion i sadzonek w szklarni, a następnie umieścić je w miejscu jasnym, ale z dala od pośredniego światła słonecznego.

Utrzymuj wilgotność gleby i poczekaj, aż rośliny osiągną odpowiednią dojrzałość do przesadzania. Co więcej, sprawdź specyficzne potrzeby swoich odmian bakopy i odpowiednio dostosuj praktyki.

Jak rozmnażać bakopę. 2 przynoszące sukces metody | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować dereń z nasion? Uprawa i pielęgnacja derenia

Dereń to rodzaj niezwykłych roślin, skupiających  około 40 gatunków krzewów, krzewinek i małych drzewek. Kwitną one na przełomie lutego i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej