Jak zimować paprocie. Najlepszy przewodnik w 3 krokach

Jak zimować paprocie. Najlepszy przewodnik w 3 krokach 1

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zimować paprocie, możesz uprościć ten proces do trzech kroków. Oprócz rozłupywania paproci w ramach pielęgnacji i rozmnażania, każdy ogrodnik musi nauczyć się prawidłowej zimowej pielęgnacji paproci. Pamiętaj, że uprawa paproci to całoroczna odpowiedzialność.

Możesz traktować paprocie jak rośliny domowe i uprawiać je w pomieszczeniach, ale niektórzy ogrodnicy mają je w swoich ogrodach. Dlatego musisz mieć szklarnię, aby schronić te rośliny, zwłaszcza gdy w twojej lokalizacji występują ostre zimy. Podobnie jak w przypadku zimowania innych roślin, dobrze jest mieć szklarnię do całorocznej uprawy.

Jak zimować paprocie na sukces

Krok # 1. Przygotowanie

Spoczynek

Pierwszym krokiem dla zimujących paproci jest zachęcenie ich do wejścia w stan uśpienia. Możesz to zrobić, wstrzymując podlewanie i nawożenie. Gdy zauważysz nowe pędy, możesz wznowić te praktyki.

Aklimatyzacja

Chcesz także pomóc im zaaklimatyzować się na zimę w nowym pomieszczeniu. Dla zimujących paproci najlepsza byłaby szklarnia lub inny obszar osłonięty. Należy jednak podkreślić, że nigdy nie należy od razu przenosić roślin w nowe miejsce bez stopniowego przyzwyczajania ich do warunków.

Dlatego najlepszym momentem na umieszczenie paproci w pomieszczeniu jest czas przed pierwszymi przymrozkami, aby miały wystarczająco dużo czasu na przystosowanie się. Co więcej, niemożliwe jest odzyskanie zamarzniętych roślin. Ogrodnicy często używają garażu do aklimatyzacji przed umieszczeniem paproci w domu na zimę.

Rozmieszczenie roślin

Pomogłoby to, gdybyś przyciął również paprocie, aby pozostały tylko nowe liście. Ta praktyka jest konieczna, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi bałaganu, gdy przenosisz je do domu. Nie chcesz przynosić żadnych martwych liści.

Oprócz przycinania chcesz również spryskać rośliny, aby wyeliminować potencjalne ukrywające się w nich owady. Sprawdź spód liści i sprawdź każdą część rośliny. Co więcej, ci, którzy mają paprocie w doniczkach, powinni przesadzić je do pojemnika o jedną trzecią większego, jeśli są związane z korzeniami, aby później ułatwić podlewanie.

Krok # 2. Poznaj swoją paproć

Kolejnym krokiem do zimowania paproci jest poznanie posiadanych roślin. Umożliwi to zrozumienie idealnych praktyk dla nich w miesiącach zimowych. Musisz sprawdzić specyficzne potrzeby swoich odmian, ale możesz również sklasyfikować paprocie jako wiecznie zielone i liściaste.

Wiecznie zielone paprocie

Na przykład wiecznie zielone paprocie zwykle rosną w strefach od 3 do 19. Dlatego rośliny te pozostaną zielone zimą, stąd nazwa. Zimowa praktyka, którą możesz wykonać dla wiecznie zielonych paproci, obejmuje utrzymywanie wilgotności gleby i przycinanie liści, które wyrosły.

Liściaste paprocie

Z drugiej strony paprocie liściaste są bardziej narażone na wymarcie jesienią, ponieważ zimą nie pozostają zielone. Dlatego musisz wyciąć martwe liście i umieścić je w ciepłym miejscu na zimę. Można je również mulczować, aby zapewnić dodatkową ochronę przed surowymi zimowymi temperaturami.

Ogólnie rzecz biorąc, warto zauważyć, że zimą niektóre paprocie mogą wyschnąć. Dzięki tym gatunkom możesz pozwolić im na naturalny rozkład, a nadal będą produkować nowe liście. Możesz wtedy usunąć martwe liście następnej wiosny, ponieważ i tak będą chronić koronę.

Krok # 3. Dostosuj odpowiednio

Ostatnim krokiem w zimowaniu paproci jest dostosowanie ich nowej lokalizacji. Ogólnie rzecz biorąc, musisz utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, ale upewnij się, że paprocie nie otrzymują bezpośredniego światła ani ciepła. Pamiętaj, że zbyt dużo światła lub nawet pełne słońce uszkodzi rośliny i spali liście.

Kolejną praktyką, którą musisz zrobić, jest sprawdzenie ich gleby i zapobieganie jej wysychaniu. Należy jednak uważać, aby nie nadmiernie podlewać roślin, aby uniknąć chorób. Z tego powodu podczas przesadzania przed zimowaniem nie należy wybierać zbyt dużego pojemnika.

Czy musisz nawozić paprocie? Paprocie nie muszą żerować w miesiącach zimowych. Jednak może być konieczne przycięcie martwych liści do końca sezonu około kilku centymetrów korony.

Jak sadzić paprocie na zewnątrz

Kiedy po zimie można umieścić lub posadzić paprocie na zewnątrz? Po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu można wznowić uprawę na wolnym powietrzu. Jednak przed umieszczeniem roślin na zewnątrz należy również upewnić się, że temperatura w nocy wynosi około 50 ° F, aby zapobiec problemom.

Powinieneś być świadomy idealnych warunków wzrostu gatunków paproci, które uprawiasz w tym momencie. Na przykład, czy wolą cień czy trochę słońca? Tak czy inaczej, wybierz obszar z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą i utrzymuj wilgotność gleby.

Wniosek

Sezon zimowy nie musi być trudnym okresem w roku dla hodowców paproci. Wiedza o tym, jak zimować paprocie, powinna pomóc ci utrzymać te rośliny szczęśliwe przez cały rok. Musisz jednak znać specyficzne warunki i wymagania swojego gatunku paproci, ponieważ niektóre paprocie powinny dobrze radzić sobie w zimowych wyzwaniach.

W przeciwnym razie najlepiej byłoby zachęcić ich do przejścia w stan uśpienia. Przygotuj rośliny, przycinając je i spłukując przed delikatną aklimatyzacją w pomieszczeniu. Byłoby pomocne, gdybyś przesadził również związane z korzeniami paprocie przed ich przezimowaniem.

Następnie umieść je w szklarni, aby chronić je przed ekstremalnym zimnem. Nie potrzebujesz bezpośredniego światła ani ciepła, ponieważ może to bardziej uszkodzić paprocie. Utrzymuj wilgotność gleby i powinieneś być w stanie umieścić rośliny na zewnątrz wiosną po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu.

Jak zimować paprocie. Najlepszy przewodnik w 3 krokach 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły

Namioty rolnicze jako zastępstwo dla stodoły to coraz bardziej widoczna zmiana przy wyborze konstrukcji. Coraz częściej zamiast ociężałych i drogich…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej