Jak podlewać draceny?

Jak podlewać draceny. 3 warunki by osiągnąć sukces 1

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości i regularności podlewania. Stworzenie roślinie klimatu zbliżonego do naturalnego wymaga często nieco wysiłku, zawsze jednak uwieńczone jest sukcesem. Nie inaczej jest w przypadku pochodzącej z terenów lasów tropikalnych Afryki i Azji – draceny.

Dracena to łatwa w uprawie roślina, która przez swój egzotyczny, zbliżony nieco do palmy wygląd i małe wymagania zdobyła niezwykłą popularność wśród hodowców oraz miłośników kwiatów doniczkowych. Uroda draceny tkwi w jej ozdobnych liściach i formie przypominającej palmę, należy ona jednak do rodziny agawowatych. W naturze dorasta nawet do 15 metrów i okrywa się kwiatami, zmieniającymi się później w żółte i czerwone owoce. Pośród około 40 odmian draceny największą sławą cieszy się dracena dermeńska, nazywana inaczej smokowcem, smoczym drzewem lub smoczą krwią. Nazwa ta pochodzi od właściwości rośliny, która po nacięciu pnia lub oderwaniu liścia wypuszcza ciemnokrwisty sok, od dawna wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i farbiarskim.

Jeśli chcesz cieszyć się egzotycznym urokiem smoczej rośliny, koniecznie musimy wprowadzić Cię w arkana właściwej pielęgnacji rośliny, przede wszystkim musisz się dowiedzieć, w jaki sposób i jak często podlewać roślinę. Przedstawimy również liczne korzyści uprawy tych egzotycznych roślin we wnętrzu szklarni.

Pamiętaj, że chociaż draceny cieszą się opinią bezproblemowych, ich pielęgnacja powinna być spójna.  Właściwa opieka nie kończy się jedynie na odpowiednim podlewaniu, ale dotyczy również zapewnienia odpowiedniego środowiska i doboru koniecznych praktyk ogrodniczych. Połączenie dobrej pielęgnacji  z wymaganymi przez roślinę warunkami rozwoju z pewnością sprawi, że Twoje draceny będą wyglądały zdrowo i witalnie.

Najlepszy przewodnik po podlewaniu draceny

Kiedy podlewać dracenę?

Pierwszą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem podlewania draceny, jest to, czy roślina naprawdę tego potrzebuje. Zbyt częste nawadnianie prowadzi do zalegania wody i gnicia korzeni. Przesuszenie także odbija się negatywnie na stanie rośliny, osłabiając ją i przyczyniając się do zamierania liści. Najlepszą radą, będzie uzależnienie częstotliwości podlewania od pory roku i panującej w pomieszczeniu temperatury. Latem ideałem jest częste podlewanie małą ilością wody, bardzo dobre efekty osiąga się, zraszając liście rośliny. Zimą podlewamy rzadziej, lecz dbamy o to, by nie dopuścić do wysuszenia bryły korzeniowej. Dobrą praktyką jest umieszczanie rośliny raz w miesiącu w kąpieli wodnej i umiarkowane podlewanie raz na tydzień.

Najważniejszą informacją, o której nie można zapomnieć, jest to, że draceny pochodzą z regionów tropikalnych, dlatego też nie potrzebują do życia stale mokrej gleby i należy je podlewać tylko wtedy, gdy górna powierzchnia gleby dobrze przeschnie.

Draceny rosnące w doniczkach ze stale zalegającą wodą mogą obumrzeć przez gnicie korzeni, jak również zapaść na chorobę grzybową objawiającą się nieestetycznymi plamami na jej liściach. Skutkiem przelania draceny, może być także inwazja szkodników takich jak wełnowce, przędziorki i tarczniki. Dobrym działaniem profilaktycznym, zabezpieczającym roślinę przed skutkami nadmiary wody będzie użycie właściwego podłoża. Najlepsze dla draceny będzie dobrze przepuszczalne i długo utrzymujące wilgoć podłoże, złożone z mieszanki ziemi ogrodowej, włóknistego torfu oraz gruboziarnistego piasku. Świetnym krokiem będzie umieszczenie rośliny w miejscu gwarantującym stabilne warunki, np. w szklarni. Właściwy dobór temperatury i poziomu sprawi, że roślina nie będzie mieć wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie regularnych odstępów między sesjami nawadniania i mniejsza możliwość popełnienia błędu.

Jak podlewać dracenę?

Oprócz wyczucia czasu musisz także poznać technikę podlewania odpowiednią dla dracen. Rośliny będą dobrze się rozwijać, jeśli nie zapominasz o ich podlewaniu, jednak odwdzięczą Ci się, jeżeli  pozwolisz górnym partiom ziemi przeschnąć, między kolejnymi sesjami podlewania. Pamiętaj, aby doniczka na dracenę miała otwory odprowadzające wodę i zawsze wylewaj jej nadmiar z podstawki pod pojemnikiem.

Jeśli temperatura w mieszkaniu jest wysoka, możesz lekko zraszać glebę i liście rośliny. Woda, którą podlewamy i zraszamy roślinę, musi być miękka i odstana, dracena źle znosi fluor, który często się w niej znajduje. Jeśli nie masz pewności co do wody z kranu, możesz podlewać dracenę przegotowaną wcześniej wodą. Brązowe plamy i żółte krawędzie liści, prawdopodobnie świadczą o reakcji rośliny na kontakt z fluorem. Łatwo jednak można pomylić te symptomy z oznakami przelania.

Inne uwagi

Jak wspomniano wcześniej, stabilność środowiska odgrywa znaczącą rolę przy podlewaniu draceny. Jeśli utrzymanie temperatury i wilgotności na stałym poziomie jest trudne, niemożliwa stanie się ocena, jak szybko przeschnie gleba. Zmieniające się warunki, utrudniają określenie specyficznych potrzeb rośliny, ciężko więc sprostać ich wymaganiom.

Inne wymagania

Oprócz poznania specyfiki podlewania ważne jest, aby poznać także inne preferencje draceny. Właściwa pielęgnacja i dobór odpowiedniej lokalizacji pozwoli uniknąć chorób i innych problemów.

Idealne stanowisko dla draceny

Dracena najlepiej będzie się rozwijać w temperaturze 18-21 stopni w ciągu dnia, nie powinna spadać poniżej 16 stopni C. Takie warunki bez problemu możesz utrzymać w szklarni, unikając  zmiennych temperatur i suchego powietrza od kaloryferów. Znanym powszechnie problemem są uszkodzenia liści, których przyczyną jest niska temperatura.

Draceny są ciepłolubne i preferują widne, jasne pomieszczenia. Wymagają dużo światła, ale musi być ono rozproszone. Ostre bezpośrednie promienie słoneczne powodują zasychanie brzegów liści oraz żółknięcie. Dobrym wyborem będzie umieszczenie rośliny w oknie ocienionym firanką, w miejscu, w którym jest dużo przestrzeni do dalszego wzrostu. Ochraniaj, zwłaszcza młodsze egzemplarze przed przeciągami. Jeśli chodzi o poziom wilgotności, którą preferują draceny, to korzystna jest dla nich wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza podczas upałów. Jednak nie należy przesadzić, gdyż nadmierna wilgoć przyczynia się do powstawania pleśni.

Nawożenie draceny

Czy konieczne jest nawożenie draceny? Możesz nawozić  roślinę wiosną i latem zbilansowanym nawozem dla palm, juk i dracen. Odżywianie co dwa tygodnie powinno wystarczyć, jesienią ogranicz nawożenie do jednego razu w miesiącu, zimą zupełnie zaprzestań.

Ogólnie rzecz biorąc, draceny mają skromne wymagania pielęgnacyjne i oprócz utrzymania stabilnego środowiska oraz odpowiedniego podlewania i nawożenia, właściwie nic więcej nie potrzebują. Przesadzamy roślinę, tylko wtedy kiedy jej korzenia przerosną doniczkę najlepiej wiosną, możesz również usuwać górną część podłoża i wymieniać na świeże podłoże, taki zabieg pozwoli utrzymać dracenę w zdrowiu, a także pomoże we wzroście i pojawieniu się nowych liści.

Wniosek

Określenie wymagań roślin tropikalnych dotyczących zapotrzebowania na wodę może być bardzo trudne. Poprze uważną obserwację, możesz nauczyć się jak podlewać swoje draceny, biorąc pod uwagę czynniki takie jak: temperatura  i poziom wilgoci w pomieszczeniu, rozmiar rośliny i doniczki, pora roku, oraz odmiana rośliny.

Najistotniejszą zasadą, wartą zapamiętania jest podlewanie tylko wtedy, gdy powierzchnia podłoża jest sucha. Użyj dobrze przepuszczalnej gleby, nie zapominając o warstwie drenażu i otworach w doniczce, aby mieć pewność, że rośliny nie będą narażone na zalegającą w doniczce wodę. Możesz również rozważyć uprawę dracen w szklarni, aby utrzymać stabilne środowisko i łatwiej kontrolować poziom wilgoci.

Jak podlewać draceny. 3 warunki by osiągnąć sukces 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Potrzebujesz dowiedzieć się tylko o trzech krokach, aby z powodzeniem przezimować uszy słonia. Jedną ze wskazówek, będących sekretem udanego zimowania…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym?

Dynia jest bardzo rozpoznawalnym warzywem, drylowanym i używanym jako dekoracja w czasie Halloween. Uprawiać dynia w tunelu foliowym w Polsce…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać róże? Przewodnik w 3 prostych krokach

Róże cieszą niesłabnącą popularnością od wieków, towarzysząc człowiekowi od przeszło 5 tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, aby…

Więcej