Jak prawidłowo przyciąć drzewo bananowe? | KrosAgro

Jak prawidłowo przyciąć drzewo bananowe | KrosAgro

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przyciąć drzewo bananowe? Jeśli właśnie zasadziłeś banany, może być trudno wymyślić, jak je przyciąć. Najlepszym momentem na przycinanie bananowca jest zanim wyda on owoce, więc pozostanie tylko jedna łodyga.

Pozwól mu rosnąć przez około sześć do ośmiu miesięcy, a następnie ponownie go przycinaj, ale zostaw jedną przyssawkę, aby zastąpić główną łodygę na następny sezon wegetacyjny. Po zebraniu bananów pokrój główną łodygę, aż osiągną około dwóch i pół stopy wysokości. Pozostałe łodygi również odetnij w ciągu następnych kilku tygodni, ale pozostaw przyssawkę w jednym kawałku.

Co musisz wiedzieć o uprawie bananów

Drzewo bananowe jest powszechnie spotykane w krajach tropikalnych, ale wbrew powszechnemu przekonaniu bananowce nie są drzewami. Większość ludzi uważa, że ​​banany to drzewa ze względu na ich rozmiar, ale w rzeczywistości jest to największe zioło na świecie.

Banany są pyszne i byłoby wspaniale posadzić je na swoim podwórku. Na szczęście te rośliny nie potrzebują zbyt dużo miejsca, co czyni je wspaniałymi roślinami doniczkowymi. Jeśli myślisz o sadzeniu bananów, oto co musisz wiedzieć:

Lekki

Ponieważ bananowce najlepiej rosną w regionach tropikalnych, rozsądne jest, aby wolały pełne słońce.

Gleba

Banany dobrze rosną w przepuszczalnej glebie z organicznymi dodatkami. Posadź je głęboko w lekko kwaśnej glebie o pH od 5,5 do 6,5.

Woda

Jak wspomniano, bananowce występują głównie w regionach tropikalnych, a także pochodzą z lasów deszczowych. Oznacza to, że potrzebują dużo wody i wilgoci w powietrzu. Najlepiej sadzić je w grupach niż pojedynczo, ponieważ w ten sposób lepiej zatrzymują wilgoć.

Praktyczną zasadą podlewania bananów jest upewnienie się, że gleba jest zawsze wilgotna, ale nie przesiąknięta. Daj swoim roślinom około jednego do dwóch cali tygodniowo i uważaj, aby nie nadmiernie podlewać, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni.

Temperatura i wilgotność

Banany lubią wilgotne warunki, ale nie narażają ich na ekstremalne warunki pogodowe. Nawet najbardziej odporne na zimno bananowce wolą być w temperaturach od 75 do 95 stopni F.

Ekstremalnie niskie temperatury mogą spowolnić wzrost roślin, a nawet spowodować ich zamieranie. Możesz chronić swoje rośliny przed ekstremalnymi temperaturami, umieszczając je w zestawie do szklarni lub w osłoniętym miejscu. Inną opcją jest wprowadzenie roślin do domu lub zimowanie ich, gdy nadejdzie zimna pora roku.

Nawóz

Możesz nawozić swoje bananowce co miesiąc, używając zbilansowanego nawozu. Według California Rare Fruit Growers, nawóz należy rozsypać wokół rośliny – około czterech do ośmiu stóp od rośliny. Upewnij się, że nawóz NIE dotyka pnia. Jeśli twoje banany są w pojemniku, zrób to samo, ale z połową stawki dla roślin zewnętrznych.

Możesz również karmić je materią organiczną, ale zwróć szczególną uwagę na poziom potasu. Banany są bogate w potas, dzięki czemu są niezbędnym składnikiem odżywczym dla roślin bananowca.

Uprawa bananów w pojemnikach

Jeśli nie masz podwórka, możesz sadzić banany w doniczkach. Potrzebują jednak co najmniej 15-galonowych pojemników, aby ich korzenie mogły dobrze rosnąć. Główną zaletą bananów doniczkowych jest to, że masz pełną kontrolę nad środowiskiem rośliny. Możesz go chronić przed zimnem i nieprzewidywalnym klimatem.

Jednak te rośliny są głodne i spragnione. Upewnij się, że możesz nadążyć za ich potrzebami, jeśli zdecydujesz się sadzić je w pojemnikach. Używaj tylko wysokiej jakości podłoża ogrodniczego i często je nawozić. Nie zapomnij o przesadzaniu bananów przynajmniej raz na trzy lata.

Korzyści z sadzenia przy użyciu zestawu szklarniowego

Zestaw do szklarni jest doskonały do ​​sadzenia bananów, ponieważ pozwala kontrolować temperaturę w środku, umożliwiając uprawę tych tropikalnych roślin w dowolnym miejscu. Nawet jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach, możesz stworzyć tropikalny klimat w swoim zestawie szklarniowym. Poza tym oto inne powody, dla których ogrodnicy i hobbystów uwielbiają sadzić w szklarni:

Możesz sadzić wcześnie i uprawiać prawie wszystko

Dzięki szklarni możesz rozpocząć sadzenie jeszcze przed rozpoczęciem zimnej pory roku w Twojej okolicy. Dodatkowo w szklarni można uprawiać prawie wszystko – od roślin ozdobnych, po drzewa owocowe i warzywa. Sadząc wcześnie, będziesz mógł również wcześniej zebrać plony.

Możesz chronić swoje rośliny przed niepogodą

Nieprzewidywalna pogoda może odbić się na twoich roślinach. Możesz chronić je przed śniegiem, mrozem, lodem, ulewnym deszczem i silnymi wiatrami, umieszczając je w szklarni. Gdy pogoda się poprawi, możesz przenieść rośliny na zewnątrz, jeśli chcesz.

Możesz chronić swoje rośliny przed szkodliwymi owadami

Szkodliwe owady, takie jak wołek trzciny cukrowej, parch bananowy, szyper bananowy i mszyce bananowe, polują na liście, owoce, kłącza i pseudołody Twojej rośliny. Trzymanie ich w szklarni zmniejsza ryzyko przyciągania tych nieznośnych owadów.

Ostatnie przemyślenia na temat przycinania drzewa bananowego

Umiejętność przycinania drzewa bananowego to tylko część równania. Aby wyhodować zdrowe i smaczne banany, musisz znać rosnące wymagania rośliny. Pamiętając o powyższych wskazówkach, będziesz mógł zbierać i delektować się pysznymi bananami prosto z podwórka.

Jak prawidłowo przyciąć drzewo bananowe | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uratować przelanego storczyka

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy należy przesadzić sadzonki ze szklarni?

Na pytanie “Kiedy przesadzić sadzonki ze szklarni hobbystycznej?” należy się odpowiedź ze szczegółami. Nawet jeśli jest to szklarnia hobbystyczna, możesz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zajmować się bulwami frezji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jest to bowiem bardzo…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej