Jak często należy zmieniać wodę w systemie hydroponicznym?

Jak często należy zmieniać wodę w systemie hydroponicznym?

Jeśli dopiero zaczynasz zajmować się ogrodnictwem hydroponicznym, prawdopodobnie zastanawiasz się: „Jak często należy zmieniać wodę w systemie hydroponicznym?” Zasadniczo powinieneś zmieniać wodę w systemie hydroponicznym co dwa tygodnie. Zależy to jednak od systemu. Niektóre mogą wymagać częstszych lub mniejszych zmian w celu utrzymania poziomu pH, składników odżywczych i czystości.

Aby Twoje rośliny rosły zdrowo, musisz upewnić się, że otrzymują odpowiednie składniki odżywcze. Chociaż może się wydawać, że opróżnianie i wymiana roztworu kosztuje czas i pieniądze, konieczne jest zapewnienie, że system utrzymuje odpowiednią równowagę składników odżywczych, aby rośliny mogły się rozwijać.

Jeśli nie będziesz zmieniać wody tak często, jak powinieneś, składniki odżywcze, poziom pH i inne proporcje zostaną wytrącone z równowagi. Niezrównoważony stosunek może utrudniać wzrost twoich roślin i sprzyjać rozwojowi szkodliwych organizmów, tworząc środowisko, które może skończyć się śmiercią twoich roślin.

Jak uzupełnić swoje rozwiązanie

Gdy Twoje rośliny rosną w systemie hydroponicznym, zauważysz, że woda powoli wyczerpuje się każdego dnia dzięki parowaniu i transpiracji. Aby zapobiec całkowitej utracie wody, możesz ją uzupełnić, aby objętość pozostała stała. Możesz sporadycznie dodawać trochę wody do roztworu, aby utrzymać objętość.

Ten proces jest bardziej znany jako „topping off”, w którym ogrodnicy stopniowo dodają wodę do roztworu hydroponicznego, aby utrzymać odpowiednią objętość wody. Składniki odżywcze, takie jak cynk, miedź i azot, nie odparowują tak szybko, jak woda. Jeśli te składniki odżywcze są zbyt skoncentrowane, może to zaszkodzić twoim roślinom.

Częstotliwość uzupełniania zależy od Ciebie, ale odpowiednim pomiarem są co dwa do trzech dni. Jeśli chcesz, możesz to robić codziennie. Pamiętaj, że ważne jest, aby zmierzyć ilość uzupełnianej wody; w przeciwnym razie ryzykujesz zmianę rozwiązania. Na przykład, jeśli masz 10-litrowy zbiornik i dodajesz litr dziennie, możesz dokonać pełnej wymiany po dziesięciu dniach.

Jak zmienić wodę w systemie hydroponicznym

Nie możesz doładować swojego systemu hydroponicznego na zawsze. Z biegiem czasu będziesz musiał dokonać pełnej zmiany, aby upewnić się, że Twoje rośliny pozostaną zdrowe. Aby upewnić się, że Twoje rośliny otrzymują odpowiednią ilość składników odżywczych, musisz regularnie zmieniać roztwór odżywczy zamiast tylko go uzupełniać. Oto, jak możesz to zrobić:

Krok 1.

Usuń tacę do uprawy z ogrodu hydroponicznego.

Krok 2.

Spuść poprzednią pożywkę do kosza na śmieci.

Krok 3.

Wyczyść pusty pojemnik skruberem, aby usunąć wszelkie pozostałe osady składników odżywczych.

Krok 4.

Umyj pojemnik wodą, aby dodatkowo usunąć osady składników odżywczych, które mogły zostać usunięte podczas szorowania.

Krok 5.

Ponownie napełnij pojemnik pożywką.

Krok # 6.

Umieść rośliny i tace do uprawy z powrotem w systemie.

Powody, dla których powinieneś zmienić swoje rozwiązanie hydroponiczne

Jeśli wprowadziłeś znaczące zmiany w proporcjach składników odżywczych, musisz dokładnie przepłukać zbiornik i zacząć od nowego roztworu. Innym powodem, dla którego powinieneś zmienić swój roztwór hydroponiczny, są widoczne oznaki niezdrowych roślin lub rozwoju bakterii.

Pamiętaj, aby uważać na chlorozę lub kiedy liście twoich roślin żółkną. Powinieneś także uważać na nekrozę lub więdnięcie i śmierć niektórych części liści i korzeni oraz fioletowe zabarwienie, które ma miejsce, gdy zobaczysz fioletowe zabarwienie na wszystkich roślinach. Ponadto należy również obserwować pod kątem zahamowania wzrostu lub gdy niektóre części rośliny rosną wolniej niż inne lub gdy cała roślina wykazuje opóźniony wzrost.

Dlaczego warto umieścić swój system hydroponiczny w szklarni?

Jeśli przeprowadziłeś trochę badań na temat ogrodnictwa hydroponicznego, dowiesz się, że większość ogrodników używa do tego szklarni. Oto kilka powodów, dla których:

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi szkodnikami

W ogrodzie hydroponicznym ryzyko przyciągania szkodliwych owadów jest znacznie niższe. Jednak owady mogą nadal atakować twój ogród, a kiedy już się w nim pojawią, naprawienie tej sytuacji może być dość trudne. Umieszczenie ogrodu hydroponicznego w szklarni zapewnia dodatkową ochronę, która powstrzymuje te nieznośne stworzenia.

Kontroluj rosnące środowisko

Szklarnia pozwala kontrolować klimat wewnątrz. Będziesz mógł stworzyć własny mikroklimat i uprawiać różne rodzaje roślin niezależnie od miejsca zamieszkania. Konserwacja będzie również wygodniejsza, ponieważ nie będziesz musiał uprawiać ziemi, wyrywać chwastów ani pchać taczek.

Maksymalizuj przestrzeń

Ogrody hydroponiczne w mini szklarni maksymalizują przestrzeń, a nawet zwiększają plony twoich roślin. Ten system ogrodniczy zajmuje mniej miejsca w porównaniu z ogrodami glebowymi, ponieważ możesz sadzić rośliny blisko siebie.

Dodatkowo standardowy rozmiar mini szklarni to około sześciu stóp. Możesz nawet zdecydować się na mniejsze, jeśli chcesz zaoszczędzić więcej miejsca. Będziesz mógł umieścić swoją mini szklarnię w dowolnym miejscu – na balkonach, tarasach, biurkach, a nawet na stołach.

Wniosek: jak często należy zmieniać wodę w systemie hydroponicznym?

Jak często należy zmieniać wodę w systemie hydroponicznym? Co dwa do trzech tygodni to dobra zasada, ale zależy to od kilku czynników, w tym od częstotliwości uzupełniania i ilości wlewanej wody.

Jak często należy zmieniać wodę w systemie hydroponicznym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić hibiskusa w trzech prostych krokach

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa, który chce wiedzieć, jak przesadzić hibiskusa? Hibiskus należy do rodziny ślazowatych, ma pokrój drzewa lub krzewu,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Tunele foliowe

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej
Bez kategorii

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami to rzecz niezbędna dla każdego wielbiciela ogrodnictwa. Coraz więcej działek blisko domów zaopatrzonych jest…

Więcej