Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Uprawiać chili w tunelu foliowym to jeden ze sposobów na otrzymanie dużej liczby pikantnych papryczek. Intensywny smak jest uwielbiany przez wielu miłośników pikantnej kuchni, zaś odczuwana podczas jedzenia ostrość zależy od organizmu człowieka. Kapsaicyna zawarta w owocach odpowiada za doznania smakowe – im jej większe stężenie, tym bardziej palący smak. W celu określania, jak mocne jest chili, znawcy posługują się skalą Scoville’a, która jako miarę używa SHU. Dla przykładu pieprz otrzymuje od 100 do 500 SHU, czerwona papryka 0 SHU, papryka cayenne od 25 000 do 55 000 SHU, habanero od 100 000 do 350 000 SHU. Najostrzejszą papryką na świecie jest Dragon Breath, która ma 2,48 mln jednostek w skali Scoville’a.

Wymagania uprawowe chili

  • Temperatura

Bez względu na poziom ostrości większość papryk ma podobne, a nawet takie same wymagania uprawowe. Podobnie jak  słodkie odmiany papryki. Pikantne również są ciepłolubne i potrzebują dużej ilości światła, dlatego metoda uprawy pod osłonami są najbardziej skuteczne. Temperatura wewnątrz namiotu ogrodniczego powinna utrzymywać się między 24 a 26°C w ciągu dnia, zaś w nocy 16 do 18°C. Temperatura 12 do 13°C sprawia, że roślina przestaje się rozwijać, a wszelkie procesy wegetacyjne zostają wstrzymane.

Uprawa plenerowa jest narażona na duże ryzyko niepowodzenia. Wszelkie spadki temperatury, porażenia patogenami wywołane są nienajlepszym dla chili polskim klimatem. Dodatkowo owoce, o ile się zawiążą, są mniej dorodne i ostre niż te uprawianie w tunelu foliowymNależy przy tym pamiętać, aby wybrać odmiany przeznaczone do upraw osłonami.

  • Gleba

W Polsce paprykę uprawia się wyłącznie z rozsady, do przygotowania której potrzeba około 8 tygodni. Do cieplarni wprowadza się ją w marcu, a w przypadku nieogrzewanych w maju. Ziemia powinna mieś luźną strukturę, powinna być zasobna w próchnice, przepuszczalna i lekko kwaśna o pH 6 do 6,8.

  • Stanowisko

Rozsadę należy wysadzać od 3 do 5 sztuk na m2, prowadząc do 3 pędów. Optymalny rozstaw wynosi od 60 do 80 cm, a między rzędami od 30 do 50 cm. Podłoże najlepiej wyścielić czarną agrotkaniną, aby ciepło pozostawało jak najdłużej. Stanowisko powinno być oświetlone od pierwszych promieni słonecznych do zachodu, a ziemia musi być stale wilgotna. Papryki  mają płytki system korzeniowy, narażone są więc na przesuszanie, dlatego tak istotne jest systematyczne nawadnianie.

Przygotowanie i sadzenie chili z rozsady

Przygotowanie rozsady nie należy do najłatwiejszych, o ile uprawiający nie ma doświadczenia, zaleca się kupienie gotowej. Wschodząca roślina potrzebuje wyjątkowo stabilnych warunków do rozwoju.

Wysiew zaczyna się w połowie marca, aby roślina zdążyła wyrosnąć i została wprowadzona już do nagrzanego bloku foliowego. Naczynia wypełnione substratem torfowym umieszcza się w jasnym i ciepły pomieszczeniu, temperatura musi utrzymywać się na poziomie od 24 do 28°C. Ziemia również musi być podgrzewana, aby papryki wzeszły. Kiedy u siewek pojawią się liście, należy je przepikować do małych doniczek. Należy cały proces przeprowadzić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić młodych roślin, które są bardzo kruche. W chwili gdy pojawi się na nich od 8 do 10 liści, wprowadza się je do tunelu ogrodniczego. Prawidłowa rozsada powinna być zdrowa, bez żadnych zmian na liściach lub łodydze. Mieć co najmniej 7 liść i wykształcony pęk kwiatowy. Optymalna wysokość to 25 cm.

Jeśli jednak uprawiający nie ma warunków do zrobienia własnej rozsady, wiele centrów ogrodniczych oferuje już gotową.

Pielęgnacja papryczek chili

Podczas uprawy należy regulować temperaturę oraz wilgotność powietrza wewnątrz cieplarni. Tunele foliowe z wietrzeniem bocznym po obu stronach mają korbę, która umożliwia wietrzenie. Cięcie pędów oraz zawiązków owoców ma sprawić, aby roślina miała stały dostęp do światła, co korzystnie wpływa na szybsze i lepsze barwienie owoców. W przypadku pojawienia się pędów z uszkodzeniami należy je jak najszybciej usunąć, aby nie obciążać rośliny i ograniczyć rozwój jakichkolwiek chorób. Podczas dojrzewania pędy podwiązuje się na sznurkach, w ten sposób owoce osiągają znacznie większe rozmiary dzięki temu, że są oświetlone z każdej strony.

Papryka wytwarza sporo owoców, dlatego trzeba przerzedzać zawiązki. Na węzłach pozostawia się liść z jednym zawiązkiem i przedłużeniem pędu. Na samym końcu wegetacji ogławia się pędy, aby przyśpieszyć rozwój tych, które jeszcze się nie rozwinęły.

  • Nawożenie

Papryka ma wysokie wymagania pokarmowe, warto więc zaznajomić się z glebą w ogrodzie, sprawdzając jej zawartość. Umożliwi to stworzenie optymalnych warunków do rozwoju rośliny. Orientacyjne dawki składników pokarmowych to 280–310 kg/ha N, 140–200 kg/ha P2O5, 460–540 kg/ha K2O, 70 kg/ha MgO, a także 200 kg/ha CaO.

  • Zbiór plonów

Wszystko zależy od zastosowanych metod, terminu uprawy oraz konkretnej odmiany. Zbiory przeprowadza się, gdy osiągną odpowiednią fazę dojrzałości, średnio co 12 dni. Przedłużona uprawa w tunelu foliowym umożliwia zbiór nawet do 25 kg/m2. Owoce jeszcze zielone przechowuje się w temperaturze do 8°C, natomiast zabarwione w 6°C. Można ją przechowywać przy odpowiednich warunkach nawet 5 tygodni, kilkakrotnie dłużej niż odmiany słodkie.

Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak dbać o szklarnię? | Sezon szklarniowy

Teraz gdy piszę ten artykuł, sezon szklarniowy zbliża się wielkimi krokami. W okresie, kiedy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej