Jak prawidłowo przesadzać pelargonie? | Porady od KrosAgro

Jak prawidłowo przesadzać pelargonie | Porady od KrosAgro 1

Chcesz wiedzieć, jak przeszczepiać pelargonie? Pelargonie to piękne kwiaty w jasnych i wesołych odcieniach różu, czerwieni i pomarańczy.

Niezależnie od tego, czy chcesz posadzić pelargonie w ogrodzie, czy przenieść je w miejsce, w którym mogą zimować, pelargonie są łatwe do przeszczepienia. Po prostu upewnij się, że po przeniesieniu zapewniasz im wystarczający dostęp do światła i wilgoci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przeszczepianiu pelargonii.

Jak przeszczepiać pelargonie w szkółce

Pelargonie kwitną każdej wiosny, przywdziewając piękne i kolorowe kwiaty. Istnieją trzy najpopularniejsze typy pelargonii: pelargonie ogrodowe lub strefowe (Pelargonium x hortorum), pelargonie bluszczowe (Pelargonium peltatum) i pelargonie pachnące (Pelargonium spp.)

Podczas przesadzania pelargonii w szkółce unikaj tego do czasu, gdy minie ostatnia obawa przed mrozem. Najlepszym momentem na przeniesienie roślin jest rozgrzanie gleby i około sześciu do ośmiu godzin pełnego lub częściowego nasłonecznienia.

Przed przesadzeniem pelargonii szkółkarskiej należy szorstkować gęste korzenie i usunąć luźne brzegi doniczek torfowych. Wyczyść doniczki torfowe i dokładnie je namocz.

Posadź młode pelargonie w doniczce o wielkości od 6 do 12 cali, wypełnionej wysokiej jakości podłożem ogrodniczym. Możesz również sadzić go bezpośrednio w ogrodzie w wysokiej jakości glebie zmieszanej z kompostem i torfem, aby zapewnić dobre odwodnienie gleby.

Upewnij się również, że rośliny są odpowiednio rozmieszczone (około 8 do 12 cali od siebie), aby nie dotykały się podczas wzrostu. W przeciwnym razie może zahamować ich wzrost i dojrzałość. Po przesadzeniu podlewaj głęboko pelargonie, aż gleba zostanie namoczona, a woda spłynie na dno doniczki.

Jak prawidłowo przenosić dojrzałe pelargonie

Istnieje kilka sposobów, aby stwierdzić, czy musisz przenieść rośliny, czy nie. Dowiesz się, że nadszedł czas, aby przenieść rośliny, gdy wyrosną z doniczek; ich kwitnienie spowolniło lub potrzebują więcej światła słonecznego.

Na przesadzenie roślin najlepiej poczekać do następnej wiosny. Kiedy przesadzasz rośliny, aby przyspieszyć wzrost, będą potrzebować energii do wytworzenia nowych korzeni. Przed przesadzeniem pokrój kwiaty i długie gałęzie czystymi nożyczkami lub nożycami ogrodowymi, aby rośliny mogły skupić energię na wzroście.

Zawsze pamiętaj o dezynfekcji nożyc przed i po ich użyciu. Możesz użyć gotowego roztworu lub możesz zrobić własny, mieszając jedną część wody i jedną część alkoholu. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób i uszkadzaniu roślin.

Ostrożnie wyjmij każdą roślinę geranium z ziemi za pomocą widelca ogrodowego. Delikatnie umieść roślinę w większej donicy wypełnionej świeżą ziemią doniczkową lub umieść ją w nowym dołku w ogrodzie. Pamiętaj, aby ustawić pelargonie na tej samej głębokości gleby, na której były wcześniej sadzone. Jeśli zasadzisz ją głębiej niż była, twoje rośliny będą potrzebować więcej czasu, aby wyhodować nowe korzenie.

Pamiętaj, aby podlać rośliny natychmiast po ich przeniesieniu. Podlewaj je, aż zobaczysz, jak wypływa z otworu drenażowego garnka. W przypadku ogrodów podlewaj je na głębokość od sześciu do ośmiu cali. Codziennie podlewaj rośliny, aby gleba była równomiernie wilgotna.

Jak przeszczepić do przejścia

Wielu ogrodników zwykle traktuje pelargonie i ich rośliny jako rośliny jednoroczne. Jednak w rzeczywistości są to delikatne byliny, ponieważ są odporne tylko w strefach odporności USDA od 10 do 11. Nie musisz kopać swoich roślin, czyścić ich, pakować i wieszać ich, jak w przypadku większości cebul kwiatowych. Zamiast tego możesz po prostu przenieść pelargonie do domu i umieścić je przy południowym lub wschodnim oknie.

Możesz zapewnić swoim roślinom dodatkowe światło, aby pelargonie mogły nadal kwitnąć przez chłodniejsze pory roku. Ponadto jesienią można przenosić pelargonie zewnętrzne do wnętrz i przenosić je z powrotem na zewnątrz w następnym sezonie letnim.

Jak przeszczepić do zimowania

Gdy temperatura spadnie w nocy, nadszedł czas, aby przygotować rośliny na zimę. Ostrożnie okopuj rośliny geranium za pomocą widelca ogrodowego. Pozostałe kwiaty przyciąć nożycami ogrodniczymi. Nie martw się, odrosną, gdy przeniesiesz rośliny do domu i umieścisz je przy słonecznym oknie.

Posadź wykorzenione pelargonie w doniczce o wysokości 8–10 cali i wypełnionej wysokiej jakości mieszanką ogrodniczą. Upewnij się, że doniczka ma wystarczający drenaż, a gleba dobrze przepuszcza. Wytnij pelargonie, aż osiągną wysokość sześciu cali. Podlewaj je natychmiast.

Główne powody sadzenia pelargonii w mini szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć sadzenie pelargonii w mini szklarni. Po pierwsze, chroni twoje rośliny przed szkodnikami i chorobami. Mszyce, chwytacze kapusty, jesienne robaki, łuski i ślimaki to najczęstsze szkodniki atakujące pelargonie.

Z drugiej strony są również podatne na niektóre choroby, takie jak zaraza bakteryjna, plamistość liści Alternaria, rdza pelargonii i czarna nóżka. Trzymanie pelargonii w małej szklarni zmniejsza ryzyko zarażenia szkodnikami i infekcjami chorobowymi.

Ponadto szklarnia może również chronić te delikatne byliny przed nieprzewidywalną pogodą. Mróz, śnieg, lód, silne wiatry i ulewny deszcz mogą łatwo uszkodzić rośliny wieloletnie. Uprawa ich w mini szklarni chroni twoje rośliny przed skutkami złej pogody.

Wniosek: jak przeszczepić pelargonie

Wiedza o tym, jak przesadzać pelargonie, jest niezbędna, aby zapewnić zdrowe i kwitnące rośliny. Pamiętaj o tych wskazówkach, aby móc uprawiać piękne kwiaty przez cały sezon.

Jak prawidłowo przesadzać pelargonie | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Mikroelementy w uprawie pod osłonami

Mikroelementy w uprawie pod osłonami są konieczne, aby każdy etap wegetacji przebiegał optymalnie. Obok niezbędnych do prawidłowych procesów wzrostu makroelementów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

  Czy jest coś równie pięknego, jak roślina obsypana morzem kwiatów w cudownych kolorach? Zwłaszcza zimą widok ten dodaje energii…

Więcej
Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Bez kategorii

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom to zwykle konstrukcje z wietrzeniem bocznym. Umieszczone na obu stronach kurtyny z foli, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować aloes przed zgnilizną korzeni?

Aloes to sukulent zwany przez starożytnych Egipcjan rośliną nieśmiertelności. Już setki lat temu jego właściwości lecznicze były znane i szeroko…

Więcej