Jak ukorzenić begonię. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak ukorzenić begonię. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro 1

Ci, którzy chcą nauczyć się ukorzenić begonię, mogą wybrać jedną z dwóch metod. Ta różnorodna grupa roślin kwitnących może zakorzenić się w wodzie i glebie. Dlatego nawet początkujący ogrodnicy nie powinni czuć się onieśmieleni w samodzielnym zakładaniu sadzonek begonii.

Jeśli uważasz, że rozpoczynanie begonii z nasion jest zbyt drobiazgowe, możesz zamiast tego użyć sadzonek z ulubionych dojrzałych roślin. Te sadzonki powinny się szybko zakorzenić, ale bardziej, jeśli środowisko jest stabilne. W tym artykule dowiesz się, jak ukorzenić begonie bez wad.

Obszerny przewodnik po tym, jak uprawiać begonię

Przede wszystkim warto zauważyć, że przy rozpoczynaniu begonii masz do wyboru wiele metod rozmnażania. Obejmują podział i sadzonki, ale korzystniejsze jest użycie tego ostatniego. Można powiedzieć, że ukorzenianie begonii z sadzonek jest łatwiejsze i prostsze w porównaniu z innymi technikami.

W wodzie

Ogólnie rzecz biorąc, ukorzenienie sadzonek begonii jest już łatwiejsze w porównaniu z większością roślin, ponieważ szybko rozwijają się korzenie. Jednym ze sposobów jest wyhodowanie ich w wodzie, co jest najlepszą techniką dla początkujących ogrodników. To, co sprawia, że ​​begonie są jeszcze lepsze do ukorzeniania w wodzie, to fakt, że można użyć tej metody do wyhodowania zdrowych roślin z długonogich łodyg.

Krok # 1. Biorąc cięcie

Wybierz dojrzałą begonię i możesz pobrać fragmenty jej łodyg do ukorzenienia. Jeśli chodzi o konserwację, możesz nawet usunąć długonożne łodygi z rośliny i użyć ich do rozmnażania. Weź łodygi o długości około czterech cali poniżej węzła, używając ostrych i sterylnych nożyczek, aby uzyskać czyste cięcie i zapobiec przenoszeniu chorób.

Krok # 2. Przygotowanie i zanurzenie

Przed umieszczeniem sadzonki w wodzie należy ją najpierw przygotować, aby zapewnić rozwój korzeni. Podobnie jak podczas rozmnażania innych sadzonek łodygowych, usuń wszystkie liście z wyjątkiem niektórych z góry. W ten sposób nie zamoczą się i nie zgniją po umieszczeniu cięcia w wodzie.

Chcesz także usunąć wszystkie kwiaty, więc begonia skupia swoją energię na wzroście korzeni. Pamiętaj, że jeśli cięcie nadal ma kwiaty, może zamiast tego sprzyjać rozwojowi nasion. Gdy cięcie będzie gotowe, włóż je do szklanki z wodą, a po miesiącu możesz spodziewać się korzeni.

W glebie

Bardziej tradycyjnym sposobem ukorzeniania begonii jest gleba. Być może sadzenie sadzonek w wodzie jest bardziej pożądane, jeśli chcesz później przeszczepić długie odcinki łodygi. W przeciwnym razie ukorzenianie begonii w glebie może być lepszym wyborem, jeśli masz określone odmiany, które chcesz rozmnażać.

Krok # 1. Biorąc cięcie

Podobnie jak w przypadku ukorzeniania begonii w wodzie, chcesz pobrać 4-calowe sadzonki ze zdrowej rośliny rodzicielskiej. Możesz użyć doniczki z wilgotnym wermikulitem, a następnie pozwolić wodzie dokładnie spłynąć z podłoża przed sadzeniem. Włożyć cięcie do pojemnika i upewnić się, że stoi pionowo.

Krok # 2. Konserwacja

Doniczkę można przykryć plastikową torbą, aby utrzymać wilgotne środowisko i przyspieszyć rozwój korzeni. Umieść pojemniki w miejscu jasnym i ciepłym, a po miesiącu możesz spodziewać się korzeni. Jeśli w Twoim regionie występują wahania temperatur, możesz rozważyć umieszczenie sadzonek w szklarni, aż będą gotowe do przesadzenia.

Przesadzanie ukorzenionych begonii

Niezależnie od wybranej metody ukorzeniania begonii, pamiętaj, aby przesadzać je dopiero wtedy, gdy osiągną wystarczającą dojrzałość. Oznacza to, że sadzi się je tylko wtedy, gdy korzenie mają około dwóch cali długości, aby zagwarantować, że mogą się zadomowić. Jeśli ukorzeniłeś begonie w wodzie, powinieneś mieć pewność, że w razie potrzeby mogą tam pozostać przez jakiś czas.

Gdzie należy przeszczepić begonie? Idealna jest doniczka z wilgotną ziemią doniczkową, ale upewnij się, że jest wystarczająco duża, aby antycypować korzenie. Ustaw cięcie w pojemniku tak, aby jego podstawa znajdowała się cal poniżej krawędzi.

Podlej przeszczep i pozwól mu spłynąć z doniczki przed umieszczeniem sadzonek w jasnym miejscu, aby zachęcić do założenia. Możesz również przyciąć nowy wzrost, gdy zauważysz, że zachęcają do krzaczastej begonii. Co więcej, pamiętaj o swoich praktykach podlewania, ponieważ begonie są podatne na zgniliznę korzeni.

W trosce o begonie

Aby upewnić się, że begonie będą się dobrze rozwijać, umieść je w wilgotnym i ciepłym miejscu, około 65 do 72 ° F. Aby dobrze kwitły, powinny również otrzymać poranne słońce. Jeśli chodzi o karmienie i pojenie, można raz w miesiącu nawozić i utrzymywać wilgotność gleby.

Pamiętaj, że jednym z częstych problemów, które mogą uszkodzić begonie, jest nadmierne podlewanie, dlatego zawsze sprawdzaj podłoże przed podlewaniem. Czy należy przycinać begonie? Ogólnie rzecz biorąc, możesz zabić roślinę, aby przedłużyć jej kwitnienie i stworzyć zdrowsze kwiaty.

Wniosek

Ci, którzy mają dojrzałe rośliny begonii, mają możliwość rozmnażania większej liczby roślin z sadzonek. Możesz szybko nauczyć się ukorzeniać begonię w wodzie lub w glebie, a rozwój korzeni można spodziewać się za miesiąc lub krócej. Ale niezależnie od wybranej techniki, łatwiej będzie Ci uprawiać begonie w szklarni, aby chronić je przed zmiennymi warunkami.

Do ukorzenienia wystarczy czterocalowy odcinek. Usuń dolne liście, aby zapobiec gniciu, i przycinaj również kwiaty, aby roślina mogła skupić energię na ukorzenieniu. Ustaw cięcie w wodzie lub glebie i powinny być gotowe do przesadzenia, gdy korzenie będą miały 2 cale długości.

Jak ukorzenić begonię. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Poradniki ogrodnicze

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

To kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym będzie zależeć głownie o pór roku, temperatury, występowania przymrozków a także jakości gleby….

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się mączlików?

Więc, jak pozbyć się mączlików? Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są początkujące w ogrodnictwie, to powinno to być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza…

Więcej
Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej