Jak rozmnożyć begonię przez sadzonki pędowe?

Jak ukorzenić begonię. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro 1

Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin, zdobiących zarówno rabaty, balkony i tarasy, jak również wnętrza mieszkań. Należy do rodziny ukośnicowatych, a historia jej uprawy sięga 200 lat wstecz. W tym czasie powstała ogromna ilość krzyżówek i odmian tej efektownej rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, begonie dzielimy na dwa rodzaje: begonię kłączową i bulwiastą. Pierwsza z nich wyróżnia się wyjątkowo pięknymi, ozdobnymi liśćmi, mającymi zróżnicowany kształt i kolor oraz niesamowite wzory. Begonie bulwiaste charakteryzują się natomiast, wspaniałymi, występującymi niemal we wszystkich kolorach tęczy kwiatami, zdobiącymi roślinę od końca wiosny do późnej jesieni. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj rośliny ma charakterystyczną cechę, posiadają one korzenie główne i boczne, magazynujące wodę i składniki odżywcze, mające zaopatrzyć w nie roślinę w wypadku suszy. Częstą przyczyną niepowodzenia uprawy begonii jest właśnie zbyt obfite podlewanie prowadzące do gnicia i chorób grzybiczych, zwłaszcza mączniaka. Nie należy dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, jednak najlepiej poczekać z kolejnym podlaniem, aż podłoże w doniczce zdąży lekko przeschnąć. Umiarkowane nawadnianie, jasne stanowisko, o rozproszonym świetle oraz temperatura około 18 stopni C, to podstawy sukcesu w uprawie begonii. Dodatkowym gwarantem powodzenia, jest zasilanie rośliny w okresie kwitnienia. Najlepiej nawozić ją  raz na dwa tygodnie płynnym nawozem ze zwiększoną ilością wapnia. Ważną praktyką pielęgnacyjną, o której nie powinno się zapominać, jest usuwanie obumierających kwiatostanów, które pobudza begonię do wytwarzania większej ilości pąków oraz wydłuża czas kwitnienia.

Rozmnażanie begonii to kolejne zagadnienie, które powinieneś poznać, aby uzyskać jeszcze więcej egzemplarzy tej niezwykłej urody rośliny. Jest kilka metod na propagację begonii: odmiany kłączowe, najłatwiej jest rozmnażać przez pobranie fragmentu liścia i ukorzenienie go w odpowiednim podłożu, odmiany bulwiaste, można natomiast podzielić, a także rozmnażać z nasion wysiewanych do skrzynek od stycznia do lutego lub też zdecydować się na ukorzenianie sadzonek pędowych. Właśnie tę ostatnią metodą zajmiemy się w tym artykule. Rozmnażanie z nasion może bowiem nastręczać pewne trudności i wymagać sporo cierpliwości i dokładności. Dla początkującego ogrodnika propagacja przez sadzonki jest najłatwiejsza i daje największe szanse powodzenia. Sadzonki należy pobrać z dojrzałych, dobrze rozrośniętych egzemplarzy i umieścić w wodzie lub odpowiednim podłożu. Oczywiście należy pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności gleby oraz postarać się zapewnić sadzonkom, jak najkorzystniejsze i stabilne warunki środowiskowe. Dowiedz się więcej na temat rozmnażania begonii z sadzonek pędowych i stwórz całą kolekcję tej intrygującej rośliny, ozdabiaj nimi kwietniki i parapety, a także obdaruj nimi bliskie sercu osoby.

Obszerny przewodnik  na temat rozmnażania begonii

Przede wszystkim warto zauważyć, że decydując się na rozmnożenie begonii, masz do wyboru wiele metod. Musisz jednak wiedzieć, ze zwłaszcza w amatorskiej uprawie najlepiej sprawdza się ukorzenianie sadzonek pędowych, będące dużo łatwiejsze od innych technik. Rozmnażanie przez sadzonki najlepiej sprawdzi się w przypadku odmian, które wytwarzają pąki kwiatowe np. begonii zimowej lub stale kwitnącej. Najlepszym czasem na pobranie sadzonek pędów wierzchołkowych jest wiosna lub druga połowa czerwca i sierpień.

Ukorzenianie w wodzie

Begonia  na tle innych roślin, wyjątkowo łatwo rozwija nowe korzenie. Dla początkujących ogrodników, najlepszym sposobem ukorzenienia cięcia, jest umieszczenie go w wodzie.

Krok # 1. Pobranie sadzonek

Na roślinę mateczną wybierz dojrzałą, zdrową i dobrze rozrośniętą begonię. Następnie szukaj niekwitnących pędów wierzchołkowych, ucinając je, tak, aby miały 4-10 cm i od 3 do 5 liści. Do cięcia używaj ostrych, sterylnych nożyczek lub noża, aby zachować zasady higieny i zapobiec przenoszeniu chorób. Z uwagi na to, że begonia ma niezwykle kruche pędy lepiej nie używać sekatora, który mógłby je zmiażdżyć. Miejsce ciecia zabezpiecz węglem drzewnym.

Krok # 2. Przygotowanie sadzonek

Przed umieszczeniem sadzonki w wodzie należy ją najpierw odpowiednio przygotować. Podobnie jak podczas ukorzeniania pędów innych roślin, należy usunąć z nich wszystkie liście, pozostawiając tylko kilka górnych. Wykonując taki zabieg, unikniesz namaczania liści i ich i gnicia.

Jeżeli pobrałeś pęd, który ma pąki kwiatowe, musisz koniecznie je usunąć, ponieważ, jest to niepotrzebne obciążenie dla rośliny, która zamiast kumulować całą energię na budowie nowych korzeni, podtrzymuje kwitnienie i proces zawiązywania nasion. Gdy cięcie jest już gotowe, włóż je do szklanki z wodą, a po miesiącu możesz się już spodziewać, że wypuści młode korzenie.

Ukorzenianie w podłożu

Innym sposobem ukorzeniania begonii jest umieszczenie cięcia w wilgotnym podłożu. Tym, co odróżnia ukorzenianie w wodzie od ukorzeniania w podłożu, jest fakt, że w wodzie, możesz umieścić nieco dłuższe fragmenty pędów. Należy również wziąć pod uwagę, dla jakiej odmiany begonii, lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie cięcia w podłożu, a dla jakiej w wodzie.

Krok # 1. Wykonanie cięcia

Pobierz z rośliny macierzystej pozbawione pąków odcinki pędów, o długości od 3 do 6 cm. Następnie umieść je w doniczkach napełnionych wilgotnym substratem torfowym lub wermikulitem. Ustabilizuj pędy, tak, aby stały w pozycji pionowej.

Krok # 2. Pielęgnacja

W celu zatrzymania wilgoci i ciepła, potrzebnego do szybkiego wytworzenia korzeni, okryj doniczkę folią lub plastikowym woreczkiem. Pojemniki umieść w jasnym i ciepłym miejscu. Optymalną temperaturą podłoża, potrzebną do szybkiego ukorzenienia, jest przedział od 23 do 25 stopni C. Jeśli dysponujesz tunelem foliowym lub szklarnią, koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje umieszczenie sadzonek w ich wnętrzu, ponieważ zapewnienie stabilnych warunków, wygenerowanie odpowiedniej temperatury i  poziomu wilgotności powietrza, sprzyjają nowemu wzrostowi.

Kiedy zobaczysz nowe pędy, możesz ściągnąć z doniczek plastikową okrywę i dalej regularnie podlewać i doglądać roślinę.

Przesadzanie ukorzenionych begonii

Niezależnie od wybranej metody ukorzeniania begonii, pamiętaj, aby przesadzać je, dopiero wtedy, kiedy osiągną wystarczającą dojrzałość. Oznacza to, że roślina jest gotowa do przeszczepu, kiedy jej korzenie osiągną około pięciu centymetrów długości.

Przygotuj doniczki, których wielkość uwzględnia, długość korzeni i ich dalszy wzrost. Napełnij je wilgotną, lekką i dobrze przepuszczalną ziemią doniczkową, o odczynie obojętnym lub delikatnie kwaśnym. Umieść sadzonki, tak, aby 1,5-2 cm podstawy rośliny, znajdowało się pod powierzchnią ziemi.

Podlej sadzonkę, pozwalając nadmiarowi wody, swobodnie spłynąć na tackę, następnie umieść doniczki w jasnym i ciepłym miejscu. Możesz również przyciąć nowy wzrost, co zachęci roślinę do bujnego kwitnienia i rozgałęziania się, dzięki czemu uzyska zgrabny, zwarty pokrój. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, jednak uważaj, aby nie przelać doniczki, ponieważ, jak wspominaliśmy, begonie są podatne na zgniliznę korzeni.

Pielęgnacja młodych roślin

Begonie będą się dobrze rozwijały w jasnym, ciepłym stanowisku, o dobrym poziomie wilgotności powietrza. Pamiętajmy, żeby zapewnić im temperaturę od 18 do 20 stopni C, nie narażając rośliny na ostre bezpośrednie promienie UV, lecz zapewniając jej dużą ilość światła rozproszonego, zwłaszcza w godzinach porannych. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i zasilaniu, a Twoje nowe rośliny z pewnością odwdzięczą Ci się szybkim wzrostem i obfitym kwitnieniem.

Wniosek

Begonie posiadają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty, dlatego w łatwy sposób można je krzyżować, uzyskując coraz to nowsze odmiany. Przez dwieście lat uprawy, powstało aż 1200 odmian tej wspaniałej rośliny, która posiada nie tylko niezaprzeczalne walory wizualne, ale również jest łatwa w pielęgnacji i rozmnażaniu. Sadzonki pędowe begonii, bardzo dobrze ukorzeniają się, dając Ci możliwość uzyskania nowych roślin, które dokładnie powtórzą cechy rośliny matecznej. Młode samodzielnie wyhodowane begonie, z pewnością dadzą Ci wiele radości i ucieszą bliskie osoby, które dostaną je od Ciebie w prezencie!

Jak ukorzenić begonię. 2 najlepsze sposoby | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Rodzaje namiotów magazynowych

Mobilny namiot magazynowy z całą pewnością przyda się każdemu posiadaczowi auta, kampera, motocykla i quada. Funkcję garażu będzie pełnił również…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej