Tunel foliowy podczas upałów

Tunel foliowy podczas upałów

Mijający sierpień wskazuje na powolny koniec lata, choć na zewnątrz utrzymują się wysokie temperatury to czasu na uprawę jest coraz mniej. Jest to dobry moment aby pobieżnie sprawdzić sukcesy mijającego sezonu, podliczyć plon, sprawdzić efekty plantacji pod osłonami i zadbać o korzystny mikroklimat pod osłoną.

Tym razem w poradniku Krosagro tunel foliowy podczas upałów, doradzimy w jaki sposób unormować warunki wewnątrz cieplarni kiedy na zewnątrz utrzymuje się fala gorąca.

Rolnictwo i ogrodnictwo pod osłonami

Upały jakie tego lata nawiedziły europę a także cały glob, są sporym utrudnieniem dla plantatorów i ogrodników. Widoczne i odczuwalne zmiany klimatu, prowadzą do tego że cała produkcja a także hobbystyczne ogrodnictwo ulega zmianom. Sprawa dotyczy również upraw pod osłonami.

Cieplarnia to odgrodzone barierą z folii środowisko które jest zupełnie odmienne od tego poza strukturą. Jako że wewnątrz niego zachodzą dynamiczne procesy, warto poznać dlaczego do nich dochodzi oraz w jaki sposób je korygować w przypadku anomalii. Poniżej krótkie przypomnienie dla obeznanych w temacie a dla początkujących przybliżenie sprawy.

  • Korzyści z upraw w tunelu  

Podczas zimnych miesięcy kiedy gleba powoli się nagrzewa, w namiotach cieplejsza ziemia i powietrze umożliwiają szybsze sadzenie i sianie roślin. W normalnych warunkach uprawa polowa w podobnym terminie nie jest możliwa, ze względu na szansę od  uszkodzeń od chłodu i przymrozków. Folia nałożona na stalowy stelaż, jest bezpiecznym kloszem chroniącym przed niskimi temperaturami. W taki oto sposób właściciele szklarni nie muszą zwlekać z pielęgnacją plonu, a zacząć już od wczesnych nowalijek. Więcej czasu na rozwój warzyw i owoców przekłada się na dorodniejszy oraz wyższej klasy zbiór.

  • Efekty cieplarni

Transparentna folia szklarniowa  przepuszcza 95% promieni słonecznych, które jak już zostało wspomniane ogrzewają ziemię i powietrze. Na przestrzeni dnia i nocy, chłodnych i ciepłych miesięcy kiedy pojawiają się wahania temperatur zmagazynowane ciepło, uchodzi znacznie wolniej. Dzięki temu procesy wegetacyjne roślin przebiegają optymalnie. Roślina która nie musi skupiać się na zabezpieczeniu przed zimnem, energię przekłada na rozwijanie systemu korzeniowego, tworzenie masy zielonej, intensywniejszym kwitnieniu i dorodniejszym owocowaniu.

A co w takim razie podczas upałów ?

Choć powyższe informacje są znane każdemu ogrodnikowi i plantatorowi który korzysta z namiotów foliowych, to warto je powtórzyć. Pozwolą na zwrócenie uwagi na rzeczy które należy pilnować w chwili kiedy sezon uprawowy jest upalny. Może się zdarzyć że wewnątrz foliaka, wysoka temperatura może uszkodzić plon. Wtedy konieczne będzie ustabilizowanie jej, wietrząc szklarnie.

  • Wentylacja upraw pod osłonami

Cyrkulacje powietrza wewnątrz konstrukcji, można osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest otwarcie drzwi z obu stron namiotu. Należy jednak przy tym pamiętać że standardowo cieplarnie wyposażone są w jedno wejście, drugie jest opcjonalne. Tunele jednowegetacyjne oferowane przez Krosagro, to właśni taki typ struktur. Znacznie lepszy rozwiązaniem, szybkim i skutecznym jest tunel z wierzeniami bocznymi określany również jak wielowegetacyjny. Na bokach tunelu umiejscowione są kurtyny które podwija się korbami co prowadzi do pełnego obiegu powietrza pod osłoną. Nadmiar gorąca usuwany jest poza obiekt co ochładza szklarnie.

  • Nawadnianie tunelu foliowego

Bardzo istotnym elementem złagodzenia efektów upałów będzie podlewanie roślin, należy przy tym pamiętać aby dostarczać optymalną dawkę wody do roślin. Zarówno zbyt mała ilość jak i zbyt duża, mogą zaszkodzić. Złoty środek da się osiągnąć obserwując miernik wilgotności, który wyznaczy które z działań trzeba przeprowadzić. W przypadku niskiego nasycenia wodą ziemi, trzeba dostarczyć jej więcej a zbyt wysokiego przewietrzyć szklarnie foliową. Proces będzie podobny do tego jak w przypadku usuwania nadmiaru ciepła. Otwiera się drzwi lub podnosi kurtyny w tunelu wielowegetacyjnym.

Tunel foliowy podczas upałów

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Hodowla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt to konstrukcje o stelażu ze stali. Osłoną na strukturze jest plandeka. Tego rodzaju namioty używane są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

Tunel foliowy to konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin, które normalnie byłyby niedostępne. Choć zawsze istnieje możliwość prowadzenia egzotycznej plantacji plenerowo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać rabarbar pod osłonami?

Rabarbar to roślina wieloletnia, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie rozwijać się nawet przez 15 lat! Najsmaczniejszą częścią tej…

Więcej
Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej