Jak leczyć zgniliznę korzeni w glebie. Najlepsze rozwiązania

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak leczyć zgniliznę korzeni w glebie, masz dwa rozwiązania, które pomogą przetrwać roślinom. W tym artykule omówimy również, jak określić zgniliznę korzeni, aby jak najszybciej rozwiązać problem. Pamiętaj jednak, że grzyby zwykle powodują zgniliznę korzeni, więc inne praktyki zapobiegawcze mają kluczowe znaczenie dla twoich roślin.

Jeśli środowisko jest niestabilne, może sprzyjać rozwojowi organizmów, takich jak grzyby. Być może dlatego uprawa w szklarni może być korzystna w unikaniu takich problemów. Co więcej, niewłaściwe praktyki, takie jak podlewanie, mogą również utrzymywać korzenie roślin w stojącej wodzie, co prowadzi do tej choroby.

Jak naprawić gnicie korzeni w glebie

Rozwiązanie nr 1. Ponownie przeprowadź

Pierwszym rozwiązaniem, które możesz również rozważyć jako pierwszy krok w leczeniu zgnilizny korzeni w glebie, jest ponowne sadzenie roślin. To zawsze powinna być Twoja pierwsza opcja, aby określić, czy nadal możesz uratować swoją roślinę. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach cały system korzeniowy jest już uszkodzony i nie ma sensu utrzymywać rośliny.

Co więcej, usunięcie dotkniętych roślin w okolicy pomoże ci kontrolować rozprzestrzenianie się zgnilizny korzeni. Niektóre rośliny, które całkowicie uschły, będą po prostu konkurować z zdrowszymi, więc najlepiej je wykorzenić. Następnie kompostuj otwory, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba.

Sprawdź, czy masz zdrowe korzenie

Zdrowy system korzeniowy nadal ma mocne i białe korzenie, ale całkowicie uszkodzony jest papkowaty i ciemny. Po wykopaniu rośliny sprawdź jej korzenie, aby zobaczyć, czy nadal możesz ją uratować, sadząc ponownie. Jeśli nadal istnieją korzenie zdolne do życia, ponowne przesadzenie ich w nowej glebie z dobrym drenażem może pomóc je odzyskać.

Wyczyść system korzeniowy i usuń uszkodzone korzenie

Przed sadzeniem chcesz uruchomić korzenie pod czystą wodą, aby pozbyć się gleby. Usuń te, które zostały uszkodzone przez zgniliznę korzeni i użyj sterylnych i ostrych nożyczek, aby zapobiec kontaktowi ze zdrowymi korzeniami. Konieczny jest jednak nacisk na użycie dobrze przepuszczalnej gleby do ponownego sadzenia, ponieważ grzyb rozwija się w wilgotnym środowisku.

Twoja roślina będzie miała trudności z regeneracją, jeśli gleba nie jest idealna dla jej zdrowia. A jeśli ziemia jest zbyt sucha, mogłoby to mieć również negatywny wpływ na rozwój zdrowego systemu korzeniowego. Na koniec nie zapomnij wysterylizować narzędzi, ponieważ zarodniki grzybów mogą przenosić się do nowego środowiska lub innych roślin.

Rozwiązanie nr 2. Odmłodź rośliny

Drugim rozwiązaniem lub krokiem po wykorzenieniu i przesadzeniu roślin jest zapewnienie, że praktyki i warunki sprzyjają ich regeneracji. Na początek chroń swoje rośliny przed stresem spowodowanym wahaniami klimatu. Możesz je uprawiać w szklarni, dopóki warunki zewnętrzne się nie ustabilizują i urosną na tyle energicznie, aby poradzić sobie ze zmianami klimatu.

Idealna witryna

Podczas przesadzania chcesz, aby rośliny znajdowały się na tej samej głębokości, co ich poprzednia lokalizacja. W ten sposób roślina może szybciej wyleczyć się z zgnilizny korzeni, ponieważ korzenie mogą wyschnąć i nie pozostają papkowate. Niektórzy ogrodnicy robią również szuranie między rzędami, aby pomóc nowym korzeniom w kontakcie z glebą.

Czy powinieneś używać fungicydów? Przyczyną gnicia korzeni jest nadmierne podlewanie i grzyby, więc można założyć, że leczenie gleby fungicydami może pomóc w leczeniu tego stanu. Istnieje jednak wiele rodzajów fungicydów, a używanie ich na ślepo tylko uszkodzi rośliny.

Nie chcesz również zanieczyszczać gleby zbyt dużą ilością produktu, ponieważ może to zwiększyć podatność rośliny na gnicie korzeni. Jeśli fungicyd nie styka się prawidłowo z korzeniami roślin, środek chemiczny będzie tylko nieskuteczny. Zbadaj swoje rośliny pod kątem grzyba powodującego zgniliznę korzeni i używaj fungicydów tylko wtedy, gdy jest to ostatni właściwy sposób działania.

Nawożenie i podlewanie

Nawożenie roślin pomoże im odzyskać siły i pobudzi rozwój korzeni. Doświadczeni ogrodnicy uprawiają azot między rzędami w tempie odpowiednim dla danego obszaru. Pamiętaj, że azot wspomaga wzrost korzeni, a do wyboru masz azotan potasu, azotan amonu lub siarczan amonu.

Nadmierne podlewanie i rozmoczona gleba sprzyjają gniciu korzeni i rozwojowi grzybów, myląc Cię ze sposobem podlewania roślin, które wychodzą z tego stanu. Jednak zgnilizna korzeni zwykle zaczyna się w koronie rośliny, więc chcesz podlewać wokół rośliny zamiast celować w podstawę. W ten sposób roślina nadal ma dostęp do wody, aby się odmłodzić, ale korona nie jest nadmiernie podlewana.

Oznaki zgnilizny korzeni

Musisz również znać objawy zgnilizny korzeni, aby jak najszybciej rozwiązać problem. Oczywiście najlepszym sposobem na to jest sprawdzenie, czy nie ma papkowatych i czarnych korzeni o silnym rozkładającym się zapachu. Jednak roślina może również wykazywać żółknięcie i listowie, które przestają rosnąć.

Dzieje się tak, ponieważ roślina nie może tak efektywnie wchłaniać składników odżywczych z powodu uszkodzonych korzeni. Z kolei liście więdną, a rośliny kwitnące mogą nawet opóźniać kwitnienie. Z biegiem czasu roślina może umrzeć po dziesięciu dniach.

Wniosek

Gdy zauważysz żółknięcie i wolno rosnące liście, może to być oznaką zgnilizny korzeni. Ale zanim zaczniesz się denerwować, możesz nauczyć się leczyć zgniliznę korzeni w glebie, wykonując dwa kroki. Zacznij od wykorzenienia rośliny i usunięcia uszkodzonych, pleśniowych korzeni.

Jeśli cały system korzeniowy jest uszkodzony, najlepiej pozbyć się rośliny, ponieważ jest mało prawdopodobne, że się odbuduje. W przeciwnym razie przesadzaj w dobrze drenującym miejscu na głębokości podobnej do ostatniego otworu rośliny i zasilaj azotem. Możesz również podlewać wokół rośliny, ale rozważ użycie fungicydów tylko w ostateczności.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ziemi. To zaś prowadzi do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć hibiskus bylinowy z nasion?

Ketmia bagienna, zwana potocznie hibiskusem bagiennym lub błotnym to niezwykle efektowna roślina, która zyskuje w ostatnim czasie sporą popularność. Największe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej
Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej