Dlaczego zmienia się wygląd kwiatów u roślin tytoniowych?

Dlaczego zmienia się wygląd kwiatów roślin tytoniowych?

Jeśli chcesz zaspokoić swoją ciekawość, dlaczego kwiaty na tytoniu zmieniają wygląd, dzieje się tak z powodu warunków zewnętrznych i ochrony drapieżników. Tytoń może być znany z palenia i żucia, ale Nicotiana tabacum to kwitnąca roślina jednoroczna i wieloletnia. Ta cecha staje się niemal bonusem dla plantatorów tytoniu ze względu na piękne, duże skupiska kwiatów.

Ta właśnie cecha zwróciła uwagę ogrodników na uprawę Nicotiana jako roślin ozdobnych, dlatego warto rozważyć uprawę ich w szklarni w celu produktywnej uprawy komercyjnej. W końcu wygląd nie jest jedyną cechą, którą można w nich lubić. Niektóre nikotyany mają odurzający zapach, a nawet o zmierzchu nadają ogrodowi słodki zapach.

Dlaczego wygląd kwiatów na roślinach tytoniowych zmienia się

Nicotiana tabacum wytwarza duże skupiska kwiatów w kształcie trąbek, od różowych, czerwonych, białych lub kremowych, w zależności od odmiany. Możesz uprawiać je jako rośliny wieloletnie, ale częściej są to rośliny jednoroczne przez jeden sezon wegetacyjny. Jeśli zauważysz, że wygląd kwiatów roślin zmienia się, może to być spowodowane warunkami zewnętrznymi i, co ciekawe, metodą ochrony roślin przed drapieżnikami.

Warunki zewnętrzne

Możesz zacząć dostrzegać zmianę w wyglądzie kwiatów tytoniu, gdy warunki środowiskowe nie są idealne. Jak wszystkie rośliny, chcesz mieć pewność, że ma ona idealne środowisko do rozwoju. Na przykład University of Vermont zaleca kwitnienie tytoniu, aby uzyskać pełne słońce.

Możesz także użyć szklarni, aby upewnić się, że rośliny nie będą narażone na ekstremalne upały i niskie temperatury. W przeciwnym razie generalnie nie są wybredni nawet przy wilgotności. Jak wspomniano wcześniej, możesz je uprawiać jako rośliny jednoroczne, ale użycie szklarni pozwoli Ci rozwinąć je jako rośliny wieloletnie, nawet jeśli nie znajdujesz się w strefach odporności od 10 do 11.

Daje to wyobrażenie o najlepszych warunkach dla roślin tytoniu i zapobiega przypadkowym zmianom w wyglądzie kwiatów. Można wywnioskować, że kontrolowanie środowiska ochroni i utrzyma zdrowy rozkwit kwiatów w Twoim klimacie. Możesz to zrobić za pomocą szklarni i dostosowując warunki w pomieszczeniu.

Ochrona przed drapieżnikami

Innym i być może bardziej przekonującym powodem zmiany wyglądu kwiatów tytoniu jest ochrona przed drapieżnikami. Badania przeprowadzone w 2010 roku wykazały, że rośliny tytoniu zmieniają czas otwarcia pąków kwiatowych na świt zamiast zmierzchu. To oczywiście zmienia wygląd kwiatu i jest wyjątkowym sposobem odstraszania owadów, takich jak samice ćmy.

Chociaż możesz pomyśleć, że ćmy nie są szkodnikami, mogą stanowić zagrożenie dla roślin tytoniu. Składają jaja na liściach rośliny, gdzie wylęgają się gąsienice i powodują uszkodzenia. Tytoń opracował sposób na zmianę czasu kwitnienia, aby przyciągać kolibry zamiast uszkadzać ćmy.

Jak uprawiać kwitnący tytoń

Jeśli interesuje Cię uprawa tytoniu kwitnącego, możesz poszukać informacji na temat Nicotiana alata. Stanowią doskonałe dodatki do granic, a właściciele domów kupują je, aby dodać zapachu do swoich tarasów i patio. Ponadto są stosunkowo łatwe w uprawie, więc nie powinieneś mieć wielu okazji do błędów w ich uprawie.

Nicotiana alata to wytrzymała i delikatna roślina wieloletnia, najlepsza do uprawy w strefach od 10 do 11. Można je również uprawiać jako rośliny jednoroczne w pełnym cieniu i na dobrej jakości wilgotnej glebie. Aby zapewnić dobry początek, należy wysiewać nasiona w szklarni na osiem tygodni przed ostatnimi przymrozkami i powinny kwitnąć od lata do jesieni.

W przypadku rosnących wymagań należy przeznaczyć od 12 do 30 cali przestrzeni między roślinami i zapewnić im pełny cień. Dobrze przepuszczalna i nawożona gleba jest najlepsza dla kwitnących roślin tytoniu, a ich wymagania żywieniowe i pojenia są podobne do większości roślin jednorocznych.

Typowe problemy związane z kwitnieniem tytoniu

Chociaż uprawa kwitnącego tytoniu nie jest skomplikowana, lepiej będzie przewidzieć typowe problemy, aby móc je szybko rozwiązać. Na szczęście częstymi problemami tej rośliny nie są rzeczy, których nie widziałeś jako ogrodnik. Należą do nich zgnilizna i pleśń grzybów, mszyc, mączlików oraz choroba typowa dla tytoniu, wirus mozaiki.

Problemom grzybiczym można łatwo zapobiegać i je zwalczać. Upewnij się, że utrzymujesz idealne warunki wzrostu, aby uprawiać energiczne rośliny do przesadzania i zapobiegać rozwojowi grzybów. Nie zapomnij też usunąć zainfekowanych roślin.

Z drugiej strony możesz użyć kontroli biologicznej i lepkich pułapek do rozwiązywania szkodników. Stosowanie środków chemicznych jest bardziej skomplikowane, dlatego lepiej trzymać się wcześniej wymienionych metod. I wreszcie, możesz uniknąć wirusa mozaiki tytoniu, stosując odpowiednie warunki sanitarne.

Wniosek

Tytoń to nie tylko coś, czym mogą się cieszyć palacze. Tytoń kwitnący tworzy fantastyczne rośliny ozdobne, dlatego warto wiedzieć, dlaczego kwiaty na roślinach tytoniu zmieniają swój wygląd. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to łatwe do zrozumienia, ponieważ podobnie jak w przypadku innych roślin, zmiany warunków środowiskowych spowodują zmiany w Twoich kwiatach.

Co więcej, sama roślina rozwinęła inny czas kwitnienia, aby przyciągnąć kolibry zamiast ćmy, które mogą uszkodzić roślinę. Znajomość tych dwóch powodów powinna pomóc Ci uniknąć niepokoju, gdy Twoje kwiaty wyglądają inaczej niż zwykle. Możesz także użyć szklarni, aby mieć pewność, że będą rosły w idealnym środowisku i bez problemu będą wytwarzać piękne i pachnące kwiaty tytoniu.

Dlaczego zmienia się wygląd kwiatów roślin tytoniowych?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Bataty to egzotyczna roślina o smakowitych słodkich bulwach, pochodzące z Ameryki Południowej. To jasnobrązowe warzywo w porównaniu  do ziemniaków ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać bakłażany w tunelu foliowym?

Bakłażan jest  rośliną ciepłolubną, z rodziny psiankowatych jak większość roślin z tego typu (papryka, pomidor) najlepiej rośnie pod osłonami. Owoce oberżyny o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej