Jak najlepiej rozmnażać Penstemony? | Porady od KrosAgro

Jak najlepiej rozmnażać Penstemon | Porady od KrosAgro

Jeśli chcesz wiedzieć, jak propagować penstemona, możesz wybrać jedną z czterech metod; sadzonki, nasiona, podział i nawarstwianie. Jest to jedna z tych roślin kwitnących, które dają ogrodnikom wiele możliwości ich ukorzenienia. A co najważniejsze, masz do wyboru 250 odmian penstemonów.

Aby zapewnić powodzenie swojej propagacji, rozważ uruchomienie penstemona w szklarni. Kontrolowane środowisko zapewni kiełkowanie nasion i silne rośliny rodzicielskie dla innych metod ukorzeniania. Nawet jeśli masz niestabilne warunki w swoim stanie, możesz uprawiać tę piękną bylinę bez problemów, dostosowując szklarnię.

Jak rozpowszechniać Penstemona dla początkujących

Rootowanie z sadzonek

Jeśli masz już istniejącą odmianę penstemon, prawdopodobnie zechcesz nauczyć się ukorzeniać z sadzonek. W porównaniu z użyciem nasion, rozmnażanie przez sadzonki jest bardziej niezawodne, jeśli chcesz uzyskać te same cechy rośliny rodzicielskiej. A to, co jest doskonałe w przypadku Penstemon, to to, że możesz zbierać sadzonki zielne w dowolnym momencie w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Jednak doświadczeni ogrodnicy zalecają pobieranie 5-calowych sadzonek od późnego lata do wczesnej jesieni. Podobnie jak w przypadku rozmnażania barwinka z sadzonek, chcesz, aby sadzonki penstemon nie miały kwiatów. Następnie usuń dolne liście z cięcia i zmniejsz utratę wilgoci, przycinając również liście górne i boczne.

Aby pobudzić wzrost, nie zapomnij zanurzyć cięcia w mieszaninie hormonu ukorzeniającego i kompostu z perlitem. Gdzie można sadzić sadzonki prącia? Rozszerzenie stanu Karolina Północna zaleca używanie szklarni w celu łatwiejszego utrzymania wilgotności, która jest idealna dla sadzonek.

W przypadku penstemona można użyć tac modułowych lub doniczki do przechowywania pięciu sadzonek. Następnie możesz przenieść rośliny po ukorzenieniu. Ponownie, korzystanie ze szklarni może pomóc wzmocnić ukorzenione sadzonki, dopóki nie będą gotowe do przesadzenia na zewnątrz.

Rootowanie z nasion

Jeśli nie zależy Ci na uzyskaniu klonów rośliny rodzicielskiej, możesz rozmnażać pestki z nasion. Najlepiej jest rozpocząć je w pomieszczeniu, aby uniknąć zagrożenia ekstremalnymi warunkami pogodowymi lub temperaturami. Pamiętaj jednak, aby siać wczesną wiosną, a następnie sadzić penstemony na zewnątrz wczesnym latem.

Wadą rozmnażania penstemona z nasion jest to, że musisz znać specyficzne wymagania swojej odmiany lub gatunku i warunki kiełkowania. Na przykład może być konieczne wcześniejsze zaprawienie nasion. Wysiewając nasiona, bądź hojny, ponieważ rośliny penstemon nie gwarantują 100% zdolności kiełkowania.

Inną wadą rozmnażania penstemona z nasion jest to, że większość gatunków wymaga długiego wilgotnego okresu stratyfikacji. Niezastosowanie się do tego wpłynie również na kiełkowanie, zwłaszcza jeśli masz północne pręciki. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie ze szklarni byłoby najlepszym rozwiązaniem, aby wygodniej zapewnić wszystkie wymagania i warunki dotyczące nasion prącia.

Rootowanie z działów

Podobnie jak hellebores, możesz propagować penstemona według podziałów. Ta metoda jest kolejną przydatną techniką, jeśli chcesz zagwarantować specyficzne cechy swoich roślin dzięki hybrydom i określonym gatunkom. Jeśli masz pożądaną, ustaloną roślinę, możesz zakorzenić ją według podziałów, aby upewnić się, że otrzymasz dokładną kopię.

Jeśli masz roślinę, która z czasem zdrewniała, jest również dobrym kandydatem do podziału. Aby rozmnażać się przez podział, chcesz delikatnie wykopać roślinę, poluzowując glebę wokół jej podstawy. Penstemon digitalis jest jednym z najłatwiejszych do podzielenia penstemonów, ponieważ korona dzieli się na kilka rozet.

W zależności od klimatu możesz od razu zasadzić dywizje lub nie. Jest to również jeden z powodów, dla których zaleca się dzielenie wczesną wiosną, aby dać roślinom czas na regenerację, zanim nadejdzie upał. W przeciwnym razie można też bezpiecznie podzielić zaraz po zakwitnięciu rośliny lub po zakończeniu lata.

Jeśli nie używasz szklarni, a warunki są trudne, upewnij się, że najpierw pozwolisz sekcjom na regenerację. Każda sekcja powinna mieć swój garnek z wilgotną ziemią, a następnie można je przesadzić na ziemię, jeśli nie zwiędną.

Rootowanie z warstw

Ostatnią metodą propagacji penstemona jest nakładanie warstw. Ta technika jest stosunkowo łatwiejsza niż dzielenie, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to wyciąć łodygi, które rozprzestrzeniły się po ziemi i zakorzeniły. Nie musisz zakłócać fabuły nadrzędnej, a nadal będziesz mieć sekcje do propagacji.

Podobnie jak w przypadku ukorzeniania przez podział, możesz sadzić sekcje natychmiast lub poczekać, aż korzenie urosną na tyle, aby pasowały do ​​ich wielkości. Doskonałą wskazówką, aby pomóc więcej korzeniom rozprzestrzenić się na łodygach, jest usunięcie niektórych liści prącia i usypanie ziemi wokół łodygi. Możesz go nawet odkurzyć proszkiem ukorzeniającym lub przypiąć łodygę wygiętym drutem, aby lepiej się korzeni.

Wniosek

Penstemon lub beardtongue to piękna roślina z tak wieloma odmianami do wyboru. Dlatego nauczenie się skutecznego rozmnażania penstemona jest koniecznością, abyś mógł zastosować najlepszą metodę dla swoich roślin. Możesz wybierać spośród sadzonek, nasion, podziału i warstw, w zależności od tego, co jest najlepsze dla twojej odmiany.

Spośród czterech metod, być może użycie nasion jest najbardziej techniczną cechą, ponieważ niektóre penstemony mają szczególne wymagania dotyczące kiełkowania. Z drugiej strony pozostałe trzy są bardziej korzystne, jeśli chcesz zagwarantować kopię swojej rośliny macierzystej. Można jednak wywnioskować, że użycie szklarni pomoże rozmnażaniu się powiodło, ponieważ pozwala ogrodnikowi kontrolować idealne środowisko dla wzrostu pióropuszów.

Jak najlepiej rozmnażać Penstemon | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Tunele foliowe tworzą odpowiednie warunki środowiskowe do wzrostu roślin. Czym są w takim razie niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej